سینما آینده پنج شنبه و جمعه از ساعت 18:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو جوان

سينما آينده

فیلم "بی‌صدا دویدن" را دیده‌اید؟!

در فیلم بی‌صدا دویدن در دورانی كه تمام گیاهان از روی زمین منقرض شده‌اند و یك فضانورد مسئولیتی پیدا می‌كند تا آخرین گیاه باقی مانده كه در گلخانه‌ای بر روی یك فضاپیما نگهداری می‌شود را نابود كند.

1402/12/20
|
12:57
|

رضا غلامی (نویسنده و فیلم ساز) در برنامه سینما آیند در رابطه با فیلم "بی‌صدا دویدن" اظهار كرد: فیلم "بی‌صدا دویدن" یا "سایلنت رانینگ" (Silent Running) فیلمی دراماتیك و علمی تخیلی محصول سال 1972 كشور آمریكا به كارگردانی داگلاس ترامبل است كه توسط كمپانی Universal Pictures منتشر شد. نویسندگی این فیلم را نیز دریك واشبرن و مایكل سیمینو برعهده داشته و بازیگرانی چون بروس درن، كلیف پاتس، ران ریفكین، جسی وینت، مارك پرسونز، چریل اسپاركز و غیره در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. همچنین این فیلم اولین بار در 10 مارس 1972 در آمریكا اكران شد و پس از حضور در جشنواره بین‌المللی Hugo Awards موفق شد نامزد دریافت یك جایزه شود. این فیلم علمی تخیلی پس از آخرالزمان را نشان داده و موضوع كلی آن در مورد محیط زیست می‌باشد. جالب است بدانید این فیلم در سال 1982 میلادی توسط كمپانی Universal Studios Home Entertainment بر روی نوارهای ویدئویی VHS در كشورهای مختلف دنیا پخش شد.

وی ادامه داد: فیلم بی‌صدا دویدن به كارگردانی داگلاس ترامبل در سال 1972 ساخته شده است. این فیلم در ژانر درام علمی تخیلی است. در این فیلم بروس درن، كلیف پاتس، ران ریفكین، جسی وینت و مارك پرسونز به هنرمندی می‌كنند. این فیلم در آینده‌ای دور روایت می‌شود؛ در دورانی كه تمام گیاهان از روی زمین منقرض شده‌اند و یك فضانورد مسئولیتی پیدا می‌كند تا آخرین گیاه باقی مانده كه در گلخانه‌ای بر روی یك فضاپیما نگهداری می‌شود را نابود كند.

این نویسنده و فیلم ساز ضمن تأكید بر مضمون واقعی این فیلم گفت: باید توجه داشت كه در این فیلم به معضلات محیط زیستی پرداخته شده است و كارگردان در حال هشدار دادن است كه گیاهان به ویژه آن دسته كه از اهمیت خلص و منحصر به فردی برخوردار هستند رو به نابودی گذاشته‌اند و ما امروزه شاهد چنین روندی در سراسر جهان هستیم و مشاهده می‌كنیم كه بنا به دلایل مختلفی از جمله اهمال‌كاری انسان‌ها و عدم مراقبت درست و بهینه از محیط زیست و طبیعت، بسیاری از گیاهان از بین می‌روند و دیگر نمونه و مشابه آنها در كره زمین وجود ندارد و این ماجرا آسیب‌های گسترده و فزاینده‌ای را به زندگی بشر وارد می‌كند.

رضا غلامی همچنین ادامه داد: آنچه كه حائز اهمیت است تخیلی بودن این فیلم است كه متأسفانه امروزه به واقعیت تبدیل شده است البته در فیلم بی‌صدا دویدن. روند كاملاً امیدوار كننده است و انسان‌ها در تلاش برای بقا و احیای گیاهانی هستند كه رو به انقراض قرار گرفته‌اند؛ اما این مهم با واقعیت كنونی ما متفاوت است و در دنیای واقعی چنین عملی كمی دور از ذهن است و ما باید با توجه به این واقعیت تلخ توجه ویژه‌ای به طبیعت و محیط زیست اطراف خود داشته باشیم تا از آسیب‌ها و مخاطرات احتمالی، در حد امكان جلوگیری كنیم.

وی با تأكید بر چرایی ساخت این فیلم بیان كرد: در این فیلم، اكثر افراد با بی‌توجهی و اهمال‌كاری خواسته و ناخواسته زمینه نابودی محیط زیست را فراهم می‌كنند و تنها یك نفر است كه با تمام وجود و عاشقانه تلاش می‌كند تا از آسیب‌رسانی به محیط زیست جلوگیری كند و در این مسیر از هیچ كاری فروگذار نمی‌كند و این روند نشان دهنده عشق انسان به زمین است.

این نویسنده و فیلم ساز در آخر گفت: بیان این فیلم بسیار خوش بینانه است و قصد دارد به مخاطب القا كند كه با مشاركت انسان و فناوری‌های نوین می‌توان از انقراض گیاهان و محیط زیست جلوگیری كرد و این روند به نوعی بدبینی بشر به انواع تكنولوژی و فناوری‌های نوین را نیز مورد هدف قرار داده است تا پیوندی نو میان آنها ایجاد كرده و رشد و پیشرفت همه‌جانبه در جهان را به این امر گره بزند.

برنامه "سینما آینده" كاری از گروه دانش و اقتصاد با مدیریت مهدی شاهرضایی و به تهیه كنندگی راضیه جعفری با نویسندگی غزاله یراقی و با اجرای كیانا فرهی، پنجشنبه ها ساعت 14 روی موج اف ام ردیف 88 مگاهرتز از شبكه رادیویی جوان پخش می شود.

دسترسی سریع
سینما آینده