سینما آینده پنج شنبه و جمعه از ساعت 18:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو جوان

سينما آينده

راضیه جعفری نقش سینما در ترسیم آینده علم و فناوری

تهیه‌كننده برنامه «سینما آینده» رادیو جوان از ساخت این برنامه و محور اصلی آن در پرداخت به فیلم‌های تخیلی سخن گفت.

1402/06/24
|
01:09
|

*نقش سینما در ترسیم آینده علم و فناوری/ سفری به آینده از طریق ابزار هنر سینما*


راضیه جعفری تهیه كننده «سینما آینده» رادیو جوان درباره این برنامه رادیویی عنوان كرد: برنامه "سینما آینده" یك برنامه علمی و سینمایی است كه به بررسی فیلم‌های علمی و تخیلی و تأثیر آنها در آینده علمی جهان می‌پردازد. این برنامه از طریق شناخت كره‌های دیگر و سفر به كره‌ها، شناخت كهكشان‌ها، هوش مصنوعی، علم رباتیك و نقش ربات‌ها در زندگی آینده انسان‌ها به مخاطبان خود می‌گوید.

وی در ادامه افزود: با توجه به رشد سریع علم و فناوری، این برنامه نقش مهمی در پرورش تخیل و ارتباط آینده جوانان با تحولات علمی دارد و با استفاده از نقد و نظر كارشناسان حوزه سینما و تكنولوژی، اطلاعات مختصر و جذابی را درباره فیلم‌های علمی و تخیلی در حوزه هوش مصنوعی، سفر به فضا، ربات‌ها و ابرهیولاها ارائه می‌دهد.

راضیه جعفری تهیه كننده برنامه «سینما آینده» رادیو جوان درباره هدف این برنامه توضیح داد: ضمن بررسی تكنولوژی‌های آینده، هدف برنامه "سینما آینده" افزایش آگاهی مخاطبان درباره تكنولوژی‌های آینده، پیش‌بینی تأثیر آنها و بهبود قدرت تخیل و خلاقیت آنها است. و همچنین هدف این برنامه، نشان دادن این فناوری‌ها به وسیله هنر سینما است، زیرا بسیاری از علم‌هایی كه در گذشته اتفاق افتاده‌اند، پیش‌بینی شده و در فیلم‌های علمی تخیلی به تصویر كشیده شده‌اند.

وی افزود: در این برنامه به موضوعاتی مرتبط با علم و فناوری پرداخته می‌شود. مثلاً می‌توان به مطالبی درباره تكنولوژی هوش مصنوعی و نقش آن در زندگی روزمره، تاثیر ربات‌ها در صنایع و خدمات، استفاده از ابرهیولاها در آینده، تكنولوژی سفر به فضا و اكتشاف كره‌های دیگر اشاره كرد. همچنین می‌توان به بررسی موضوعاتی مثل تجربه واقعیت مجازی و همچنین تأثیر آن در علم و فناوری اشاره كرد. این برنامه در كل به بررسی تكنولوژی‌های آینده و نقش آنها در سینما و علم می‌پردازد.

این تهیه كننده رادیویی در پایان خاطرنشان كرد: در برنامه «سینما آینده» به بررسی نمونه‌های برجسته از فیلم‌های علمی و تخیلی پرداخته می‌شود كه تأثیر بزرگی بر صنعت سینما و فرهنگ جهانی داشته‌اند. این فیلم‌ها می‌توانند الگوها و الهام‌بخشی برای تكنولوژی‌های آینده باشند. برخی از موضوعاتی كه در این برنامه مورد بررسی قرار می‌گیرند عبارتند از: تأثیر فیلم‌های علمی و تخیلی در توسعه تكنولوژی، نمایش تصاویر آینده در فیلم‌ها و واقعیت آنها، تأثیر فیلم‌های علمی و تخیلی بر افكار و رویكردهای علمی جوامع، و نحوه استفاده از تخیل و خلاقیت در ساخت فیلم‌های علمی و تخیلی. این برنامه تلاش می‌كند تا شنوندگان را به دنیای تخیلی فیلم‌ها بكشاند و آنها را به فكر كردن درباره آینده علم و تكنولوژی بیاندازد.

«سینما آینده» كاری از گروه دانش و اقتصاد شبكه رادیویی جوان به تهیه كنندگی راضیه جعفری و به گویندگی كیانا فرهی و با همكاری غزاله یراقی، حسن خلقت دوست، مصطفی خواجه حسینی و به نویسندگی شروین بركت هر هفته پنجشنبه و جمعه ها ساعت 15:00 روی موج اف ام ردیف 88 مگاهرتز از شبكه رادیویی جوان پخش می شود.

دسترسی سریع
سینما آینده