ساختمان پزشكان شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:00 به مدت 45 دقیقه

رادیو جوان

ساختمان پزشكان

راز داشتن پوستی زیبا

تغذیه مناسب از نگاه متخصصان متخصص پوست، مو و زیبایی تغذیه‌ای است متعادل و متشكل از تمامی املاح، ویتامین‌ها و مواد غذایی ضروری برای بدن افراد كه استفاده از آنها كاملاً ضروری است چرا كه سلامت بدن را تأمین و تضمین می‌كنند.

1402/11/10
|
11:20
|

دكتر مهدی ایزدی (متخصص پوست، مو و زیبایی) در برنامه ساختمان پزشكان رادیو جوان با اشاره به نقش تغذیه در پوست، مو و زیبایی بیان كرد: تغذیه نقش بسیاری مهمی در رشد مو و زیبایی پوست افراد دارد و اگر افراد از روند تغذیه‌ای مناسبی استفاده كنند هیچ نیازی به مكمل‌های دارویی ندارد چرا كه بدن انسان از چنان نظم و دقت خاصی برخوردار است كه تمام نیازهای و كمبودهای بدن را تأمین می‌كند مشروط به این مهم كه سبك تغذیه مناسب و مطلوبی را در نظر داشته باشیم.
وی در ادامه افزود: باید توجه داشت كه برخی افراد بنا به دلایل مختلفی با كمبود برخی املاح و مواد معدنی در بدن خود مواجه هستند كه در این صورت؛ فرد دچار ریزش مو، افتادگی پوست و دیگر موارد این حوزه می‌شود كه نیاز به تشخیص و درمان به موقع دارد. تغذیه مناسب از نگاه متخصصان متخصص پوست، مو و زیبایی تغذیه‌ای است متعادل و متشكل از تمامی املاح، ویتامین‌ها و مواد غذایی ضروری برای بدن افراد كه استفاده از آنها كاملاً ضروری است چرا كه سلامت بدن را تأمین و تضمین می‌كنند.

این متخصص پوست، مو و زیبایی با تأكید بر تأمین ویتامین‌های مورد نیاز بدن گفت: طبیعتاً بدن انسان با كمبود ویتامین‌ها واكنش‌های مختلفی از خود بروز می‌دهد كه یكی از این واكنش‌ها آسیب به پوست و مو است. البته باید توجه داشت كه ریزش مو در افراد مختلف با یك دلیل خاص اتفاق نمی‌افتد و این روند نامطلوب به دلایل متعددی از جمله؛ آسیب دیدگی اِسكار یا بافت جوشگاه مو است كه زمینه ریزش مو را فراهم می‌كند و گاهی نیز كمبود برخی املاح و مواد معدنی در بدن فرد منجر به ریزش مو و كاهش تراكم آن می‌شود.

دكتر مهدی ایزدی با اشاره به دلایل سفید شدن مو در افراد مختلف نیز عنوان كرد كه ما مراجعه كنندگان بسیاری داریم كه با شكایت از روند زود هنگام سفیدی موی سر نزد ما می‌آیند تا شاید بتوان درمانی برای این روند پیدا كرد. در این راستا باید بگویم كه عمدتاً سفید شدن مو، دلیل و جنبه ژنتیكی دارد و رنگ‌دانه‌ها شروع به تخریب و نابودی می‌كنند از این رو؛ تارهای مو دیگر رنگ اولیه خود را نداشته و بی رنگ و یا همان سفید رشد می‌كنند البته گاهی هم كمبود فریتین در بدن منجر به سفیدی مو می‌شود.

وی ادامه داد: كمبود فریتین، كلسیم، ویتامین ب 12 و ویتامین D نقش مهمی را در سفید شدن مو پیش از زمان موعد دارد بنابراین مصرف غذاهای حاوی آهن از رنگ موی طبیعی شما محافظت می‌كند. علاوه بر آن آهن دارای خواص ضد پیری است و یك تركیب ضروری برای كلاژن سازی محسوب می‌شود. كلاژن پروتئین اصلی پوست است كه حالت ارتجاعی و ضخامت پوست را حفظ می‌كند. باید توجه داشت كه معمولاً خانم‌ها در معرض خطر بیشتری برای ریزش مو و سفیدی شدن زودهنگام آن به دلیل كمبود آهن هستند.

این متخصص پوست، مو و زیبایی همچنین افزود: بیوتین یكی از ویتامین‌های ضروری برای پوست و مو است. بیوتین یا ویتامین B7 ویتامینی محلول در آب است و به گروه ویتامین‌های B كمپلكس تعلق دارد. مصرف ویتامین بیوتین نقش بسیار مهمی در سوخت و ساز بدن دارد. همچنین این ویتامین نقش مهمی در رشد مو دارد و برای سلامت پوست نیز مفید است. علائم كمبود بیوتین در بدن می‌تواند باعث بروز بعضی از مشكلات همچون؛ ریزش مو و كم‌پشت شدن موها، احساس خستگی و بی‌حالی برزو و ظهور پیدا كند و عمده دلیل كمبود بیوتین در بدن عبارت‌اند از: تغذیه نادرست، اختلال ژنتیكی و مصرف كم منابع دارای بیوتین و همچنین اختلالات روده كه البته تا حد بسیار زیادی قابل درمان است.

دكتر مهدی ایزدی در راستای استفاده از مكمل‌های تأمین بیوتین متذكر شد: بیوتین یك مكمل بی‌خطر است به شرط اینكه شما این دارو و یا مكمل را به میزان متعادل و به شكل صحیح و یا تجویز پزشك متخصص استفاده كنید. عوارض بیوتین بسیار نادر اتفاق می‌افتد آن هم زمانی است كه این مكمل بیش از حد مورد استفاده قرار بگیرد. زمانی كه از این مكمل بیش از اندازه و در بلند مدت استفاده شود بر صحت آزمایش‌های كلی تأثیر گذاشته و تشخیص دیگر بیماری‌ها را با دشواری همراه می‌كند.

وی در ادامه سخنان خود افزود: مصرف خودسرانه و یا بیش از حد بیوتین می‌تواند بر روی آزمایش‌های تیروئید و پروستات تأثیر گذاشته و پزشك را در تشخیص بیماری به انحراف بكشاند از این رو توصیه می‌كنم حتماً سعی كنید تأمین این نیاز را با خوردن مواد غذایی و سبزی‌ها رفع كنید و اگر به مكمل‌ها روی آوردید حتماً آن را به صورت دوره‌ای استفاده و سپس به طور كامل قطع نمایید تا از بروز مشكلات احتمالی جلوگیری كنید.


دسترسی سریع
ساختمان پزشكان