ساختمان پزشكان شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:00 به مدت 45 دقیقه

رادیو جوان

ساختمان پزشكان

از پارگی مینیسك زانو چه می‌دانید؟!

پارگی عرضی مینیسك زانو، پارگی مایل مینیسك زانو، پارگی شعاعی مینیسك زانو و پارگی تركیبی مینیسك زانو انواع پارگی مینیسك محسوب می‌شوند و به جز مورد اول باقی پارگی‌ها با فیزیوتراپی، ورزش و دارو قابل درمان است.

1402/11/08
|
13:38
|

دكتر امیر مهرور (متخصص جراحی استخوان و مفاصل و ارتوپدی) در برنامه ساختمان پزشكان رادیو جوان به بررسی چگونگی سلامت مینیسك پرداخت و گفت: مینیسك داخلی یك ساختمان غضروفی رشته‌ای (فیبروكارتیلاژ) محكمی است كه در سمت داخل زانو، بالای لقمه یا همان كوندیل استخوان درشت‌نی قرار دارد و باعث تطابق سطح مفصلی طبق درشت‌نی با سطح مفصلی استخوان ران در سمت داخل زانو می‌گردد. علاوه بر مینیسك داخلی، یك مینیسك در خارج زانو به نام مینیسك خارجی نیز وجود داشته كه عامل تطابق سطح مفصلی در سمت خارج زانو است.

وی ادامه داد: باید توجه داشت كه یكی از نقش‌های مهم و اساسی مینیسك؛ ضربه‌گیری و افزایش سطح تماس در راستای جلوگیری از آسیب دیدن غضروف‌ها است كه نقش مهمی در سلامت جسمانی افراد ایفا می‌كند و از این رو آسیب دیدگی در مینیسك بسیار حساس و مخاطره‌آمیز است.

این متخصص جراحی استخوان و مفاصل و ارتوپدی همچنین گفت: پارگی مینیسك كه بسیار هم شایع است در بسیاری از افراد اتفاق می‌افتد؛ اما افرادی كه بیشترین كار را مینیسك دارند و از آن نهایت استفاده را می‌كنند باید بیش از دیگران به مراقبه بپردازند. به طور مثال؛ افراد ورزشكار در صورتی كه دچار پارگی مینیسك می‌شوند به مراتب با مشكلات بیشتری نسبت به افراد عادی مواجه می‌شوند. البته حتماً لازم نیست كه یك ورزشكار باشید تا پارگی مینیسك را تجربه كنید. سریع بلند شدن از روی زمین، به ویژه اگر قبل از آن تمام وزن خود را روی زانو قرار داده باشید، نیز می‎‌تواند باعث پارگی مینیسك شود. اصولاً پارگی مینیسك باعث احساس درد، تورم و سفتی در ناحیه زانو می‌‎شود. همچنین ممكن است احساس انسداد در حركت زانو داشته باشید و در كشیدن كامل زانوی خود مشكل پیدا كنید.

دكتر امیر مهرور با اشاره به نحوه و چگونگی جلوگیری از آسیب دیدگی مینیسك پا اظهار كرد: مهم‌ترین پیشگیری از آسیب دیدن مینیسك، تقویت عضلات چهار سر ران است. عضلات چهار سر ران یك عضله بزرگ و نیرومند پا است كه در جلو و طرفین استخوان ران قرار دارد. به همین علت هم تقویت عضلات چهار سر ران اهمیت زیادی دارد. همان‌طور كه از نامش هم پیدا است، این قسمت از چهار عضله كوچك‌تر تشكیل شده كه عبارت‌اند از: عضله پهن میانی (واستوس مدیالیس)، عضله پهن خارجی (واستوس لترالیس)، عضله پهن داخلی (واستوس اینترمدیوس) و عضله راست رانی (ركتوس فموریس) كه با تقویت این عضله احتمال پارگی مینیسكرا به حداقل ممكن می‌رسانیم. ضعف عضلات چهار سر ران می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ مهم این است كه نشانه‌ها را جدی بگیرید و زودتر برای تقویت عضلات چهار سر ران خود اقدام كنید.

وی همچنین تأكید كرد: چهار سر ران قوی، قدرت پایین تنه را بالا می‌برد. به این معنا كه در طی فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، دویدن، پرش و بالا رفتن از پله، قدرت و ثبات شما را تأمین می‌كنند. در واقع با تقویت عضلات چهار سر ران و همسترینگ، این فعالیت‌ها را آسان‌تر و بهتر انجام خواهید داد.

این متخصص ارتوپدی ضمن اشاره اجمالی به علائم پارگی و یا آسیب دیدگی مینیسك زانو نیز بیان كرد: علایم بالینی آسیب‌های زانو و به خصوص مینیسك‌ها عبارت‌اند از قفل كردن زانو، خالی شدن زانو، تورم (بخصوص 24 ساعت بعد از آسیب) و محدودیت‌های حركتی از جمله در 20 تا 30 درجه باز كردن و یا خمش انتهایی زانو است؛ زیرا در این حالت مینیسك‌ها تحت فشار شدید قرار می‌گیرند و حتماً باید مورد معاینه متخصص قرار گرفته شود و در غیر این صورت، فرد با آسیب‌های غیر قابل جبرانی مواجه خواهد شد.

وی در ادامه گفت: تشخیص چرایی و اندازه و چگونگی پارگی مینیسك زانو در درمان آن بسیار اهمیت دارد. پارگی طولی مینیسك زانو كه شایع‏‌ترین نوع است (درمان به روش جراحی)، پارگی عرضی مینیسك زانو، پارگی مایل مینیسك زانو، پارگی شعاعی مینیسك زانو و پارگی تركیبی مینیسك زانو انواع پارگی مینیسك محسوب می‌شوند و به جز مورد اول باقی پارگی‌ها با فیزیوتراپی، ورزش و دارو قابل درمان است.

دسترسی سریع
ساختمان پزشكان