ساختمان پزشكان شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:00 به مدت 45 دقیقه

رادیو جوان

ساختمان پزشكان

برخی رژیم‌ها به معنای خودآزاری است!

مهم ترین علت چاقی در كشور ما مشكلات تیروئیدی است و تشخیص این مهم بر عهده متخصص غدد است و نمی‌توان آن را به تمام افراد چاق تعمیم داد و بی‌شك این تشخیص نیز مستلزم انجام آزمایش‌های تخصصی و ویژه است تا بهترین روند درمان در دستور كار قرار گیرد.

1402/11/08
|
13:38
|

دكتر منصور رضایی (متخصص تغذیه و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی) در برنامه ساختمان پزشكان رادیو جوان با اشاره به برخی باورهای غلط در حوزه تغذیه بیان كرد: متأسفانه امروزه شاهد گسترش باورهای غلطی در میان عموم مردم هستیم كه آنها را در نوع تغذیه و سبد غذایی به انحراف می‌كشاند. به طور مثال؛ بسیاری بر این باورند كه مصرف مداوم آناناس قوای جسمانی آنها را تقویت می‌كند در حالی كه آناناس دارای ماده‌ای به نام بروملین است. بروملین یك آنزیم پروتئولیتیك است كه به هضم پروتئین كمك می‌كنند. از بروملین در علم پزشكی استفاده می‌شود و بیشتر در راستای ترمیم زخم و بافت‌های آسیب دیده كاربرد دارد.

وی در ادامه ضمن تأكید بر تعادل در وزن افراد و استفاده از رژیم غذایی مناسب افزود: نخست باید تأكید كنم كه این باور به كلی اشتباه است كه برای كاهش وزن افراد چاق؛ پیشنهاد می‌شود تا از خوردن شام و برخی مواد غذایی خودداری كنند به زعم بنده این نوعی خودآزاری است و به هیچ عنوان در راستای كاهش وزن مؤثر نیست و آسیب‌های بسیاری را نیز دارد. به بیان دیگر، كسی با نخوردن لاغر نمی‌شود!

این متخصص تغذیه و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی همچنین گفت: نخستین قدم در زمینه لاغری و تناسب اندام، ریشه‌یابی و یافتن علت چاقی در افراد است. بر اساس یافته‌های جامعه آماری؛ بزرگ‌ترین و مهم‌ترین علت چاقی در كشور ما مشكلات تیروئیدی است و تشخیص این مهم نیز بر عهده متخصص غدد است و نمی‌توان آن را به تمام افراد چاق تعمیم داد و بی‌شك این تشخیص نیز مستلزم انجام آزمایش‌های تخصصی و ویژه است تا بهترین روند درمان در دستور كار قرار گیرد.

دكتر منصور رضایی در ادامه متذكر شد كه وقتی فردی یكی از وعده‌های غذایی را حذف می‌كند، در وعده بعدی با اشتهایی مضاعف به غذا خوردن می‌پردازد كه ضمن جلوگیری از لاغری به سیستم گوارش وی نیز آسیب می‌رساند؛ بنابراین هر فردی كه قصد رژیم لاغری و كاهش وزن دارد باید چند نكته را مد نظر قرار دهد؛ نخست گرم كردن اتاق، بدان معنا كه در فضای سرد غذا نخورد (افزایش میل و اشتها به خوردن)، دوم اینكه آهسته غذا را میل كند تا با این روش حس بیشتر خوردن را به خود القا كند و سوم اینكه غذاهای جویدنی را بیشتر در برنامه غذایی خود قرار دهد تا زودتر خسته و دست از غذا بكشد.

وی در ادامه سخنان خود چنین اظهار كرد كه ضروری است تا افراد برای لاغری با متخصص غدد و تغذیه مشورت كنند تا ضمن بررسی مشكلات تیروئیدی و گوارشی مناسب‌ترین رژیم را برای فرد در نظر بگیرد. به طور كلی باید بگویم كه این روند از چنان ظرافت و زوایایی برخوردار است كه نوع تحرك، میزان تحرك و فعالیت روزانه، روش غذا خوردن، سبك زندگی و حتی نوع تنفس فرد نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و برای تجویز رژیم حائز اهمیت ویژه‌ای است و این مهم را نیز در نظر داشته باشید كه هیچ رژیمی در كوتاه‌مدت فرد را به نتیجه مطلوب نمی‌رساند پس از رژیم‌های كوتاه‌مدت پرهیز كنید كه آسیب‌های بسیاری را به همراه دارند.

دسترسی سریع
ساختمان پزشكان