ساختمان پزشكان شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:00 به مدت 45 دقیقه

رادیو جوان

ساختمان پزشكان

آشنایی با انواع آلرژی و درمان آن‌ها

متخصص گوش، حلق و بینی: برخی مشكلات سینوزیتی را با آلرژی اشتباه گرفته و سعی بر آن دارند تا با خوددرمانی این قبیل مشكلات را رفع نمایند در حالی كه باید توجه داشت كه تشخیص حتماً باید توسط پزشك انجام و روند درمانی تخصصی در دستور كار قرار گیرد.

1402/11/08
|
12:55
|

دكتر سید جواد محمدی (متخصص گوش، حلق و بینی) در برنامه ساختمان پزشكان رادیو جوان با اشاره به شایع‌ترین بیماری‌های فصلی تنفسی بیان كرد: بی‌شك از شایع‌ترین و رایج‌ترین بیماری‌ها در فصول مختلف؛ آلرژی است كه بیش از 30 درصد افراد را درگیر می‌كند. ما اصولا آلرژی‌ها را به 3 دسته عمده تقسیم می‌كنیم؛ نخست آلرژی فصلی كه در فصول خاصی همچون بهار و پاییز بیشتر شیوع پیدا می‌كند چرا كه گرد و خاك و همچنین گرده‌های گل و گیاه در این فصول بیشتر می‌شوند. دومین مورد؛ آلرژی‌های دوره‌ای (شرایط خاص و موقت) است و در این مورد افراد به موی برخی حیوانات همچون گربه دچار عطسه، خارش و یا حتی آبریزیش بینی می‌شود و نهایتا نوع سوم آلرژی به صورت دائمی است كه در این مورد؛ فرد در طول روز بیش از 3 ساعت و در طول سال بیش از 9 ماه دارای علائم آلرژیك باشد كه طبیعتا درمان هر كدام از آلرژی‌ها كاملا متفاوت است.

وی ادامه داد: اگر افراد با تغییر فصل دچار علائمی همچون آبریزش بینی، عطسه و خارش می‌شوند بهتر است بدانند كه با رعایت رژیم مناسب غذایی می‌توان شدت علائم آلرژی را كاهش داد. اگرچه این مواد غذایی نقش درمانی در آلرژی ندارند؛ اما علاوه بر كاهش علائم آلرژی برای سلامت عمومی بدن شما نیز مفید هستند. میوه‌ها و سبزی‌ها سرشار از ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن است و می‌توانند از ابتلا به حساسیت‌های فصلی جلوگیری نمایند. به طور كلی بهترین راه برای جلوگیری از حساسیت دوری و فاصله گرفتن از مواد حساسیت‌زا است؛ اما چنانچه كه نتوانستید جلوی حساسیت خود را بگیرید می‌توانید از راهكارهای زیر استفاده كنید.

این متخصص گوش، حلق و بینی با اشاره به بروز و ظهور علائم مختلف آلرژی گفت: نشانه‌های آلرژی به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند كه به ترتیب خفیف، متوسط و حاد نام دارند. واكنش خفیف به این معنی است كه یك ناحیه از بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد، مانند التهاب، خارش و آبریزش از چشم. معمولاً نشانه‌های واكنش متوسط در سایر بخش‌های مختلف بدن منتشر می‌شوند و خارش چشم ممكن است به خارش گلو و تنگی نفس هم منجر شود. البته در آلرژی حاد قضیه متفاوت می‌شود چرا كه آلرژی گاهی تمام بدن را می‌گیرد و منتشر می‌شود و یك موقعیت خطرناك را به وجود می‌آورد و از جمله مواردی است كه در میان فوریت‌های پزشكی قرار دارند. عكس‌العمل حاد ممكن است از خارش چشم شروع شود و در عرض چند دقیقه در تمام بدن پخش بشود و علایم كاملاً جدی مانند درد معده، گرفتگی عضلات، تهوع و اسهال را به دنبال خواهد داشت.

دكتر سید جواد محمدی با تأكید بر تشخیص تخصصی آلرژی و پرهیز از خود درمانی انواع آلرژی‌ها اظهار كرد: برخی مشكلات سینوزیتی را با آلرژی اشتباه گرفته و سعی بر آن دارند تا با خوددرمانی این قبیل مشكلات را رفع نمایند در حالی كه باید توجه داشت؛ سینوزیت، ورم یا التهاب بافت مخاطی سینوس‌ها است و معمولاً مسدود شدن سینوس‌ها به خاطر وجود مایع یا میكروارگانیسم‌های ویروسی یا باكتریایی است و باعث عفونت آن‌ها می‌شود. آلرژی می‌تواند باعث التهاب مزمن سینوس‌ها و غشای مخاطی بینی شود. این التهاب مانع از خروج طبیعی باكتری‌ها از حفره سینوس شده و منجر به افزایش احتمال بروز سینوزیت باكتریایی ثانویه می‌شود كه با تشخیص به موقع قابل رفع و درمان كامل است.

وی در ادامه افزود: همواره یكی از شایع‌ترین انواع سینوزیت‌های مزمن خلط‌های پشت حلقی یا Post-nasal drip (PND) است. خلط معمولاً مشكل زیادی ایجاد نمی‌كند. در طول روز با بزاق مخلوط و از بینی بلعیده یا دمیده می‌شود. با این حال، اگر بدن خلط بیش از حدی تولید كند، بسیار بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. در این شرایط فرد ممكن است احساس كند كه خلط از پشت حلقش ترشح می‌شود. این همان چیزی است كه به ترشح پشت حلق معروف است كه حتماً باید دلیل شناسایی و درمان مختص به آن در دستور كار قرار گیرد.

این متخصص گوش، حلق و بینی در راستای ارتباط میان لوزه‌ها و ایجاد انواع بیماری‌ها همچون آلرژی بیان كرد: بسیاری از والدینی كه كودكان ضعیفی دارند و مدام سرما می‌خورند بر این باور اشتباه هستند كه خارج كردن لوزه برای جلوگیری از ایجاد سرماخوردگی و آلرژی خطر آفرین است در حالی كه ما لوزه‌ها و غدد لنفاوی انتهای حلق افراد را جزو لوزه‌های كامی و دسته سوم در نظر می‌گیریم چرا كه این لوزه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار نبوده و حذف آنها ضرر خاصی برای بیمار به همراه ندارد و در صورت تشخیص بزرگ شدن این لوزه‌ها؛ ما با خارج كردن لوزه‌ها از بروز بسیاری از بیماری‌ها همچون سرما خوردگی‌های مكرر و انواع آلرژی‌ها ناگهانی جلوگیری می‌كنیم و این روند اصولاً در كودكان بیشتر ظاهر می‌شود كه نشان از سیستم ایمنی ضعیف آن‌ها دارد.

دسترسی سریع
ساختمان پزشكان