ساختمان پزشكان شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:00 به مدت 45 دقیقه

رادیو جوان

ساختمان پزشكان

ضرورت درمان سریع جوش!

در برنامه ساختمان پزشكان مطرح شد: ما ترجیحاً از روند درمانی و "راكوتان" (Roaccutane) یا "ایزوترتینوئین" در درمان انواع جوش‌ها و آكنه‌ها استفاده می‌كنیم كه تنها عارضه احتمالی آن؛ خشكی پوست است كه در همه افراد ظهور پیدا نمی‌كند.

1402/11/07
|
13:34
|

دكتر معصومه روحانی نسب (متخصص بیماری‌های پوست و درماتولوژی) در برنامه ساختمان پزشكان با تأكید بر ضرورت درمان آكنه یا جوش اظهار كرد: به طور كلی به اختلالات شایع پوستی جوش می‌گوییم كه در سنین مختلف بروز و ظهور آن كاملاً متفاوت است. البته درست است كه جوش زدن، روندی طبیعی است؛ اما حتماً و در زمان مناسب باید مورد درمان خاص هر فرد قرار گیرد تا از آسیب‌های آتی جلوگیری شود.

وی ادامه داد: اغلب جوش‌های پوستی بی‌خطر هستند و نیازی به درمان ندارند؛ اما افراد به سبب زیباتر شدن چهره به رفع آن روی می‌آورند. به این منظور باز باید با پزشك متخصص مشورت كرد تا بهترین شیوه‌های درمان را به شما پیشنهاد دهد. البته نوع درمان لكه‌های پوستی به علت ایجاد لكه، اندازه و شدت گسترش آن بستگی دارد. در مجموع چند راه عمده برای درمان این عارضه وجود دارد.

این متخصص بیماری‌های پوست و درماتولوژی همچنین گفت: آكنه یك بیماری مزمن و التهابی پوست است كه باعث ایجاد انواع جوش و لكه به ویژه بر روی صورت، شانه‌ها، پشت می‌شود كه علل متعددی دارد كه در بسیاری از موارد ما با مراجعینی مواجه هستیم كه علت اصلی بروز جوش‌هایشان ژنتیكی و یا حتی نوع تغذیه است. به بیان دیگر؛ از فاكتورها و علت‌های بیماری آكنه می‌‎توان به رژیم‌های غذایی پرقند، برخی ادویه‌ها، چرخه قاعدگی، اضطراب و استرس، آب و هوای گرم و مرطوب، استفاده از لوازم آرایشی حاوی چربی اشاره كرد كه می‌توانند باعث ایجاد انواع جوش مانند؛ جوش زیرپوستی، جوش سرسیاه، جوش سرسفید، جوش چركی، جوش ندولار و جوش كیستی شوند.

دكتر معصومه روحانی نسب ضمن اشاره به نحوه شكل‌گیری جوش در انواع بدن‌ها بیان كرد: جوش یا آكنه گاهی با تجمع باكتری‌های صورت (پروپیونی باكتریوم آكنس) یا سلول‌های مرده پوست ایجاد می‌شوند و گاهی هم با افزایش سطح آندروژن بدن فرد این جوش‌ها ظاهر می‌شوند. (نوعی هورمون است كه با شروع نوجوانی سطح آن افزایش می‌یابد و باعث رشد غدد چربی زیر پوست می‌شود.)

این متخصص بیماری‌های پوست و درماتولوژی تأكید كرد كه در خانم‌ها بروز و ظهور انواع جوش، آكنه و لك‌های پوستی شایع‌تر است بنابراین توصیه می‌كنیم كه تا با مراجعه به پزشك در زمان مناسب به درمان این اختلال پوستی پرداخته و از ایجاد اُسكار یا جای فرورفتگی جوش كه زمینه تخریب زیبایی ظاهری و كاهش اعتماد به نفس را ایجاد می‌كند، جلوگیری كنند. در این راستا دختران محترم توجه داشته باشند كه اگر بر روی چانه، گردن، گونه، شكم، اطراف سینه موهای زائد مشاهده كردند و در كنار آن با اختلال منس یا عادت ماهانه مواجه بودند حتماً به پزشك متخصص مراجعه و روند درمان خود را آغاز كنند.
وی با اشاره به جوش‌های حاصل از استفاده از لوازم آرایشی بیان كرد: مخاطبان باید توجه داشته باشند كه مراقبت‌های پوستی گاهی در تشدید جوش‌ها نیز اثرگذار هستند و افرادی كه دارای جوش هستند حتماً باید از روتین پوستی (مرطوب كننده، ضد آفتاب، شوینده مخصوص) خاصی استفاده كنند. جوش‌های آرایشی، نوعی آكنه خفیف و پایدار هستند كه به دلیل استفاده از محصولات آرایشی روی صورت ایجاد می‌شوند. این جوش‌ها را اغلب، روی صورت، گردن و پوست سر می‌توان دید. آن‌ها برجستگی‌های كوچكی‌اند كه گاهی ممكن است دردناك باشند و به صورت، ظاهری خشن بدهند. به همین دلیل برای هر نوع پوستی باید از محصولات آرایشی مناسب همان پوست استفاده كرد.

دكتر معصومه روحانی نسب در راستای درمان انواع جوش‌ها نیز اظهار كرد كه متأسفانه اغلب بیماران دارای جوش و یا آكنه با توصیه‌های فردی اطرافیان به درمان‌های خودسرانه روی می‌آورند كه این روند نه تنها در درمان آنها تأثیری ندارد؛ بلكه عوارض جبران ناپذیری را نیز به هماره دارد از این رو، با مراجعه به پزشك متخصص از روند درمانی ویژه پوست و جوش خود بهره‌مند شوید تا مطلوب‌ترین و سریع‌ترین نتیجه را حاصل كنید. ما به طور كلی 3 نوع روش درمان جوش داریم كه عبارت‌اند از: مصرف آنتی‌بیوتیك‌ها، در خانم‌ها درمان‌های هورمونی و "راكوتان" (Roaccutane) یا "ایزوترتینوئین" كه معمولاً با آنتی‌بیوتیك‌ها روند درمان را آغاز می‌كنیم كه البته برخی سیستم‌های بدن همچون روده را با مشكلات موقتی همراه می‌كند؛ بنابراین از مصرف بدون تجویز پزشك شدیداً خودداری كنید.

این متخصص بیماری‌های پوست و درماتولوژی در ادامه افزود: ما ترجیحاً از روند درمانی و "راكوتان" (Roaccutane) یا "ایزوترتینوئین" در درمان انواع جوش‌ها و آكنه‌ها استفاده می‌كنیم كه تنها عارضه احتمالی آن؛ خشكی پوست است كه در همه افراد ظهور پیدا نمی‌كند. راكوتان دارویی است كه برای درمان جوش صورت به‌ویژه آكنه ندولار شدید تجویز می‌شود. این دارو در دسته داروی رتینوئید قرار دارد. باید توجه داشت كه زمانی كه دیگر داروهای مربوط به آكنه و آنتی‌بیوتیك‌ها روی جوش‌ها تأثیر نداشته باشند، متخصص پوست و مو و زیبایی به سراغ این دارو می‌رود. راكوتان یا ایزوترتینوئین نوعی ویتامین A است كه چربی ترشح شده از غدد چربی پوست را كاهش می‌دهد و از این طریق به درمان آكنه كمك می‌كند.

دسترسی سریع
ساختمان پزشكان