ساختمان پزشكان شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:00 به مدت 45 دقیقه

رادیو جوان

ساختمان پزشكان

بررسی اهمیت سلامت قلب و عروق و راهكارهای پیشگیری


برنامه «ساختمان پزشكان» رادیو جوان با دكتر عبدالوهاب برادران متخصص قلب و عروق درباره سلامت قلب و عروق گفتگو كرد.

1402/05/15
|
11:27
|

دكتر عبدالوهاب برادران، متخصص قلب و عروق، درباره اهمیت سلامت قلب و عروق در برنامه «ساختمان پزشكان» رادیو جوان عنوان كرد: عواملی مانند تغذیه، فعالیت بدنی و سبك زندگی بر سلامت قلب و عروق تأثیر گذارند. همچنین، وجود افرادی در كنار ما كه ممكن است در معرض خطر قلبی عروقی باشند، نیز می‌تواند به نجات ما در مواقع ضروری كمك كند.

در ادامه دكتر برادران به شیوع بیماری‌های قلبی عروقی در ایران و كشورهای اطراف اشاره كرد: رفتارهای ناسالم، مانند مصرف چربی‌های اشباح و حیوانی، می‌تواند باعث افزایش كلسترول و رسوب در عروق قلب شده و در نتیجه، سكته قلبی را به وجود آورد.

فوق تخصص قلب و عروق به اهمیت درمان درگیری رگ‌ها و استفاده از روش‌هایی مانند آنژیوپلاستی در ادامه افزود: در صورت تشكیل لخته در رگ‌ها، می‌توان با انجام آنژیوپلاستی، عروق را با استفاده از استینت باز كرد. همچنین، در صورت عدم بسته شدن كامل لخته، سندروم حاد كرونری به وجود می‌آید. "یك نوار قلب می‌تواند با استفاده از دو آنزیم قلب و بیوماركرها، كه توسط خون ترشح می‌شوند، تشخیصی برای سكته قلبی ارائه دهد. اگر لخته در رگ اصلی قلب تشكیل شود، می‌تواند عضله قلبی را كامل تخریب كند و زمانی برای برخورد مناسب ضروری است. درد قفسه سینه تنها نشانه‌ای نیست و برخی موارد مانند؛ بیماری قلبی بدون علامت ممكن است رخ دهد. به همین دلیل، به نشانه‌شناسی دقت كرده و در صورت نیاز با اورژانس 115 تماس بگیرید."


عبدالوهاب برادران درباره خطرات سكته قلبی در ساختمان پزشكان رادیو جوان توضیح داد: "خطرات سكته قلبی برای افراد دیابتی، سن بالای 65 سال، سابقه سكته قلبی و عمل جراحی قلب باز" افزایش یافته است. علائم مهم این بیماری شامل درد سنگین در وسط قفسه سینه است. در صورتی كه درد به سمت وسط قفسه سینه منتشر شود و هنگام فشار دادن دست بیمار در این منطقه درد احساس شود، این نشانه خطرناك‌تری نسبت به درد سمت چپ سینه است.

وی ادامه داد: درد منتشر شده، درد نقطه‌ای یا با اشاره انگشت نشان داده شود، نشانه خطر جدی قلبی نمی‌باشد. در صورت وجود درد فشار، باید تحقیقات لازم انجام شود. عرق‌زدگی نیز با این علائم همراه است. در صورت انتشار درد به سمت ناف تا چانه یا سطح داخلی دست، درد بیشتر مشخصات قلبی دارد. در صورت درد به پاها، تشخیص مسائل قلبی كمتر می‌شود. دردی كه با راه رفتن یا هوای سرد بدتر می‌شود و با استراحت بهبود می‌یابد، ممكن است نشانه مسائل قلبی باشد. در صورت تردید، مراجعه به پزشك بسیار ضروری است و انجام نوار قلب و آزمایش آنزیم قلبی پیشنهاد می‌شود.

عبدالوهاب برادران فوق تخصص قلب و عروق درباره تشخیص سكته قلبی در برنامه ساختمان پزشكان رادیو جوان خاطرنشان كرد: برای تشخیص سكته قلبی نیاز است؛ هر دو علامت درد و علائم همراه به همراه نوار قلب چك شوند. حدود 50 درصد موارد سكته قلبی، به خصوص آن لخته‌هایی كه رگ را كامل نبندند، در نوار قلب قابل تشخیص است. علائم همراه نیز بسیار مهم هستند.

وی در پایان درباره درد و تنگی نفس اشاره كرد: اگر این علائم با همراهی درد همراه باشند و بیمار احساس كند كه نفسش بالا نمی‌آید، این نشانه‌های قلبی و سكته قلبی هستند. همچنین دردی كه همراه با عرق سرد باشد نیز نشانه خطرناكی است. در صورت بروز این علائم باید به صورت اورژانسی مراجعه كرد. او همچنین اشاره می‌كند كه سكسكه نیز ممكن است نشانه‌های قلبی باشد و دردی كه همراه با استفراغ و تهوع باشد نیز باید جدی گرفته شود.

دسترسی سریع
ساختمان پزشكان