ساختمان پزشكان شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:00 به مدت 45 دقیقه

رادیو جوان

ساختمان پزشكان

تابستان بهترین فصل برای كاهش وزن

برنامه «ساختمان پزشكان» رادیو جوان با دكتر عبدالرضا نوروزی متخصص تغذیه و رژیم درمانی، فلوشیپ بیماری های متابولیك، دانشیار دانشگاه علوم پزشكی تهران گفتگو كرد.

1402/04/12
|
13:42
|

عبدالرضا نوروزی متخصص تغذیه و رژیم درمانی، فلوشیپ بیماری های متابولیك در برنامه ساختمان پزشكان رادیو جوان در خصوص افزایش وزن بیان كرد: برای چاقی و اضافه وزن دو تا معیار داریم؛ معیار اول اینكه افراد خیلی ساده می توانند با اندازه گیری قد‌ و وزنشان متوجه شوند كه آیا اضافه وزن دارند یا ندارند؛ یك روش تخصصی تر دیگر نیز وجود دارد، درصد چربی افراد را با استفاده از دستگاه های پزشكی تخصصی و میزان چربی بدن، عضلات، آب و اجزای مختلفی كه بدن ما را تشكیل می دهند، اندازه می گیریم.

عبدالرضا نوروزی در ادامه اضافه كرد: درصد چربی یك خانم جوان باید حدود 25 درصد از بدنش باشد و همچنین در آقا نیز این عدد حدود 14 الی 15 درصد باید باشد. و همچنین دور شكم آقایان زیر 80 سانتی متر و در خانم ها نیز زیر 82 سامتی متر باید باشد.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی در خصوص اینكه در ماه به چه اندازه می توان كاهش وزن داشت؛ اشاره كرد: یك آقایی كه اضافه وزن دارد، به راحتی می تواند بین 1 كیلو تا 1/5 كیلو در هفته كاهش وزن داشته باشد؛ البته این كاهش وزن باید زیر نظر یك متخصص صورت بگیرد. و حداقل، یك رژیم سه هفته ای كم كالری نیز در نظر گرفته شود، این رژیم باید بر اساس شرایط فرد باشد كه آیا دارویی مصرف می كند یا نه و همچنین با استفاده از بعضی داروها می توان اشتها را كم، متابولیسم را بالا و مواد چربی را از طریق دستگاه گوارش دفع كنند.

عبدالرضا نوروزی در برنامه ساختمان پزشكان رادیو جوان درباره گرفتن رژیم در فصل تابستان توضیح داد: تابستان بهترین فصل برای كاهش وزن است، تابستان فصلی است كه می توانیم فعالیت بدنی خود را زیاد كنیم؛ لذا روزها طولانیست و همچنین دمای هوا بالاست. تحقیقات نشان داده كه در فصل تابستان اشتها كم تر و در فصل زمستان اشتهای ما زیادتر می شود؛ لذا بدین دلیل كه در زمستان با كاهش دما روبرو هستیم و زمانی كه دمای هوا كم تر از 10 درجه می شود، بدن ما باید میزان خیلی زیادی انرژی تولید كند كه بتواند دمای خودش را نگه دارد.

وی در ادامه اضافه كرد: ساختار مغز به گونه ایست، برای تولید كردن انرژی زیادی به همان میزان نیز اشتهای ما بالا می رود كه غذاهای زیادتری بخوریم. اتفاقا در زمستان تمایل ما به غذاهای پرچرب نیز زیادتر می شود؛ حالا این غذاهای پرچرب ممكن است یك غذای پختنی پرچرب باشد یا ممكن است كه تنقلات پرچرب مانند آجیل باشد.

عبدالرضا نوروزی متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره برنامه صبحانه در فصل تابستان عنوان كرد: برای برنامه صبحانه افراد، توصیه ما این است كه باید بین 15 الی 20 درصد كل غذای روزانه باشد و حداكثر باید 400 كالری باشد. ما در روز، یك وعده اصلی غذایی داریم كه در این وعده اصلی غذایی باید به حدود 30 تا 35 درصد غذا را بخوریم؛ حالا شام یا نهار فرقی ندارد.


این متخصص تغدیه و رژیم درمانی در رابطه با حذف شام از وعده غذایی گفت: حذف شام منجر به این خواهد شد كه فرد در وعده های روز بعد، غذای بیشتری مصرف كند؛ شام باید تا ساعت 21 شب میل شود. و همچنین برای نهار، یك وعده سبك داشته باشیم كه به حدود 25 درصد كل غذایی است كه باید استفاده كنیم.

وی در ادامه افزود: بین این سه وعده غذایی حجم صبحانه از وعده های دیگر نیز كمتر باید باشد؛ بهتر است در هنگام مصرف صبحانه از نان، تخم مرغ، گوجه و خیار به همراه پنیر و مایعات مانند چای یا آب استفاده شود. مهم ترین علت چاقی در كودكان ایرانی، عدم مصرف صبحانه است. خوردن صبحانه باید تا حدود 45 دقیقه بعد از بیدار شدن از خواب، میل شود.

عبدالرضا نوروزی در پایان در رابطه با رژیم گیاه خواری خاطرنشان كرد:گیاه خواری رژیم غذایی سالمی نیست و بدن انسان همه چیزخوار است، باید 60 درصد مواد غذایی گیاه و 40 درصد گوشت باشد.

دسترسی سریع
ساختمان پزشكان