ساختمان پزشكان شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:00 به مدت 45 دقیقه

رادیو جوان

ساختمان پزشكان

چاقی و بی تحركی سبب بروز سنگ كلیه

برنامه «ساختمان پزشكان» رادیو جوان با دكتر مریم طاهری متخصص جراحی، كلیه و مجاری ادراری درباره سنگ كلیه گفتگو كرد.

1402/03/30
|
09:45
|

مریم طاهری متخصص جراحی، كلیه و مجاری ادراری در خصوص سنگ كلیه در برنامه ساختمان پزشكان رادیو جوان اظهار كرد: سنگ كلیه یك بیماری شایع جهانی است؛ از این جهت شایع است كه مرتبط به شیوه زندگی مدرن می باشد. اینكه از رژیم غذایی نامناسب و فعالیت بدنی كم نیز برخورداریم.

وی در ادامه اضافه كرد: تا زمانی كه این روند ادامه پیدا كند، ریز فاكتورهای یك سری اختلالات است كه تحت عنوان سندروم متابولیك است. مانند؛ فشارخون، دیابت، چاقی و همه این ها ریز فاكتورهای سنگ كلیه نیز هستند، تا زمانی كه این ها اصلاح نشوند ما همچنان با مشكل سنگ كلیه مواجه هستیم.

متخصص جراحی، كلیه و مجاری ادراری درباره اینكه در چه سنی افراد دچار سنگ كلیه می شوند، توضیح داد: بر اساس مطالعات در دهه 4 تا 6 زندگی، شیوع سنگ كلیه خیلی بالاتر از دهه های دیگر است. اما این اتفاق در بچه ها نیز بسیار دیده شده و به علت چاقی و عدم بی تحركی می باشد.

طاهری متخصص جراحی و كلیه در برنامه ساختمان پزشكان رادیو جوان درباره خوردن چای توصیه كرد: خوردن چای دلیل تشكیل سنگ و غلظت بالای املاح در ادراراست و مهم ترین توصیه ای كه ما به بیماران از هر نوع سنگی كه دارند، اینكه مایعات زیادی باید مصرف كنند. و بهترین مایع، خوردن آب است و می توانند آب را با انواع میوه ها طعم دار كنند كه خوش طعم شود

این متخصص جراحی و كلیه تأكید كرد: كسانی كه خوردن چای را دوست دارند حتما باید كم رنگ باشد و این چای بین 3 الی 5 دقیقه دم كشیده باشد. لذا اگزالات این نوع چای بسیار پایین است و می توانند استفاده كنند. و افرادی كه دچار سنگ كلیه هستند بهتر است در آب یا چای خود لیمو بریزند.

وی در پایان درباره اینكه این بیماران روزانه چه مقدار آب باید بنوشند خاطرنشان كرد: ما توصیه نمی كنیم كه بیماری كه دچار سنگ كلیه است چند لیوان آب بخورد، بلكه توصیه می كنیم كه به رنگ ادرار خود توجه كند؛ لذا رنگ ادرارنشان می دهد، میزان مایعاتی كه فرد مصرف می كند كافی است یا خیر؛ كه اگر این رنگ شفاف باشد، نشان می دهد كه حجم آبی كه مصرف می كند كافی است. البته خوردن بعضی از داروها نیز رنگ ادرار را تغییر می دهد.

دسترسی سریع
ساختمان پزشكان