ساختمان پزشكان شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:00 به مدت 45 دقیقه

رادیو جوان

ساختمان پزشكان

نشانه های قلب درد چیست

برنامه ساختمان پزشكان رادیو جوان با دكتر حسام قارونی متخصص داخلی و فوق تخصص بیماری های قلب و عروق درباره بیماری های قلبی گفتگو كرد.

1402/03/24
|
09:08
|


دكتر حسام قارونی فوق تخصص بیماری های قلب و عروق در برنامه ساختمان پزشكان رادیو جوان اظهار كرد: ما اول باید بدانیم كه درد قلب به چه شكل است و اینكه این دردها آیا از ارگان مهمی مثل قلب ناشی می شوند یا از ارگان های دیگری كه درد قلبی را می تواند تقلید نمایند، ناشی می شوند. آن چیزی كه باعث عارضه و همچنین منجر به مرگ برای بیماران می شود درد قلبی است . دردهای دیگر قابل درمان هستند و ممكن است خطری برای بیماران نداشته باشد.

قارونی درباره اینكه درد قلب چگونه است اشاره كرد: درد قلبی معمولا یك سنگینی و یك فشار روی دست یا گاهی اوقات بر روی قفسه سینه یا فرد دچار تنگی نفس می شود. برخلاف تصور همه افراد كه فكر می كنند كه اگر دردی به دست چپ بزند، حتما درد قلبی است، اتفاقا اگر درد به دست راست بزند احتمال اینكه درد قلب باشد بیشتر است و اینكه اگر دردی به دو تا دست بزند، احتمال درد قلب بیشتر است.

فوق تخصص بیماری های قلب و عروق در برنامه ساختمان پزشكان رادیو جوان عنوان كرد: دردهایی كه به دست چپ كشیده می شود و تا نوك انگشتان می رسد، این ها می تواند علت های دیگری داشته باشد مثلا؛ ناشی از درد گردن، شانه یا معده می تواند باشد. زمان درد قلبی بین 5 الی 20 دقیقه طول می كشد یا این درد خوب خواهد شد و یا منجر به سكته قلبی می شود.

حسام قارونی متخصص داخلی تأكید كرد: كسانی كه سیگاری هستند بیشتر در معرض ایست قلبی قرار می گیرند و همچنین ضرر قلیون چند برابر سیگار است.

وی اضافه كرد: در ناحیه قفسه سینه، دردهای معده كه ناشی از افزایش اسید معده باشد، درد قلبی را می تواند تقلید كند. وقتی اسید معده بالا بیاید و به اصطلاح رفلاكس معده صورت می گیرد؛ می تواند یك اسپاسم شدید در مری ایجاد كند و یك درد وحشتناك برای شخص ایجاد می كند. ما باید به ماهیت درد توجه داشته باشیم.

فوق تخصص بیماری های قلب و عروق در پایان در برنامه ساختمان پزشكان رادیو جوان توضیح داد: دردهای قلبی معمولا فرد را از خواب بیدار نمی كند، دردهای قلبی یا زمان اول صبح كه از خواب بیدار می شوند اتفاق می افتد و یا در هنگام حركت ایجاد می شود. معمولا دردهایی كه فرد را شب از خواب بیدار می كند، ناشی از دردهای معده است و معده فرد باید بررسی شود.

دسترسی سریع
ساختمان پزشكان