ساختمان پزشكان شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:00 به مدت 45 دقیقه

رادیو جوان

ساختمان پزشكان

علائم بیماری اگزمای پوستی

برنامه «ساختمان پزشكان» رادیو جوان با دكتر معصومه روحانی نسب “متخصص پوست و‌ مو” درباره اگزمای فصلی گفتگو كرد.

1402/03/06
|
11:21
|

روحانی نسب گفت: همانطور كه به سلامت عقل و قلب اهمیت می دهیم، پوست نیز به همان اندازه عملكردش مهم است.


معصومه روحانی نسب متخصص پوست و مو درباره پوست در برنامه «ساختمان پزشكان» رادیو جوان بیان كرد: پوست فقط لایه خارجی پوشاننده بدن نیست؛ بلكه عملكردهای پوست بسیار زیاد است. پوست یك لایه محافظ در مقابل عوامل خارجی، نور آفتاب، سنتز ویتامین دی و عوامل محرك محیطی است. و همچنین پوست یك لایه محافظ در مقابل میكروب ها و عملكردهای متعدد دیگرست و مهم ترین عملكرد پوست، زیبایی و ظاهر فرد است. همانطور كه به سلامت عقل و قلب اهمیت می دهیم، پوست نیز به همان اندازه عملكردش مهم است.

این متخصص پوست و مو در برنامه ساختمان پزشكان رادیو جوان درباره بیماری اگزما توضیح داد: اگزما یك اختلال التهابی پوست است كه با مجموعه ای از علائم تظاهر می كند. خشكی پوست شایع ترین این بیماری است كه این خشكی زمینه ساز علائمی دیگر می شود. مثل: احساس سوزش، خارش و قرمزی، كه شایع ترین علامت خارش است؛ اگزما می تواند حاد، تحت حاد یا مزمن باشد. اگزما در مواردی نیز حادتر است و خیلی سریع، اگزما ایجاد می شود. اگر در اثر عوامل تحریك كننده مانند؛ تماس پوست با مواد شوینده، مواد رنگی یا تینر قرار بگیرد، ممكن است كه این بیماری حادتر و علائم اضافه تر بروز دهد. مثل، تاول، نمای زخمی و موارد دیگر ایجاد خواهد شد.

روحانی نسب متخصص پوست و مو اضافه كرد: اگر با این علائم روبرو شدیم، بهتر است به پزشك متخصص پوست مراجعه كنیم؛ لذا این پزشك است كه تشخیص می دهد كه این علائم آیا مرتبط به بیماری اگزماست یا بیماری پوستی دیگری است. اگزما انواع متفاوتی دارد و شایع ترین نوع، اگزما آتوپیك است و بسیاری از افرادی كه دچار بیماری اگزما هستند، شامل این دسته می شوند. از نوزادی شروع به تظاهر كردن می كند و در كودكی ممكن است باشد، همچنین در جوانی و گاهی اوقات تا سنین بالا نیز ادامه پیدا خواهد كرد.

معصومه روحانی نسب متخصص پوست و مو یادآور شد: اگزما معمولا در فصول سرد تشدید بیشتری پیدا می كند؛ لذا وقتی هوا سرد می شود، پوستر خشك تر و از رطوبت كمتر برخوردارست و استعداد اینكه اگزما عود كند و شعله ور شود، بیشتر است. اما در فصل بهار، فصل گرده افشانی گل و گیاه و همچنین تعریق بیشتر صورت می گیرد، زیرا وقتی فرد عرق می كند، اگزما شعله ور می شود. رفتن به استخر و تماس پوست با كلری كه در آب وجود دارد، اگزما بیشتر خواهد شد. خیلی از مراجعین ما در فصل بهار دچار اگزما پلك نیز می شوند.


معصومه روحانی نسب متخصص پوست و مو در برنامه ساختمان پزشكان رادیو جوان درباره بیماری زونا توضیح داد: استرس، بیماری های پوستی را تشدید خواهد كرد و همچنین در زمینه استرس و سایر عوامل محیطی، ممكن است یك مقدار سیستم ایمنی تغییر پیدا كند و تحت تأثیر قرار بگیرد و سبب بیماری زونا شود. زونا باعث شعله ور شدن مجدد ویروس آبله مرغان است و عفونت اولیه نیست. زونا برای كسی كه آبله مرغان گرفته است، مسری نخواهد بود و جای نگرانی ندارد.

متخصص پوست و مو در پایان اشاره كرد: یكی از علل تأثیر گذار در عود اگزما، می تواند تغذیه باشد. توصیه می‌كنیم كه غذاهای محرك، ادویه جات، كیوی، آناناس، توت فرنگی را بیماران استفاده نكنند؛ اما در بسیاری از موارد با حذف این عوامل خوراكی نیز اگزما ادامه پیدا می كند، یعنی صرفا ربطی به تغذیه ندارد و همچنین علل های دیگر مانند، نوع شوینده ها، چرب كردن، نوع پوشش، نیز تأثیر گذار در عود اگزما است. اگزما درمان قطعی ندارد اما قابل كنترل است.


دسترسی سریع
ساختمان پزشكان