رادیوم شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو جوان

راديوم

رد پای کرونا!

مریم فقیهی، روزنامه نگار علمی، امروز در پروندۀ ویژۀ رادیوم دربارۀ دست ساز بودن یا نبودن کرونا ویروس صحبت کرد و به دنبال رد آن در آزمایشگاه‌های چین گشت.

1400/04/19
|
11:47

مریم فقیهی گفت در ابتدای خرداد ماه خبری از آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان چین (WIV) آمد که در آبان ماه سال 98 سه نفر با علائمی شبیه به کرونا ویروس مانند مشکلات حاد تنفسی، به بیمارستان مراجعه می‌کنند و در نهایت با بهبود کامل مرخص می‌شوند. آنتونی فائوچی، مشاور ارشد پزشکی بایدن، بعد از انتشار این خبر، از دولت چین سوابق پزشکی این سه نفر را برای تحقیق و بررسی بیش‌تر می‌خواهد؛ اما چین امتناع می‌کند و می‌گوید از آنها آزمایش آنتی‌بادی گرفته شده و نتیجه منفی بوده و در پاسخ به درخواست‌های امریکا گفته است: به دنبال نشانه‌های کرونا در آزمایشگاه‌های خودتان باشید.

وی در ادامه با بیان اینکه با شرایط به وجود آمده مجبوریم با درکنار هم گذاشتن نشانه‌ها به دنبال جواب صحیح باشیم، یک مورد دیگر از ابتلا را قبل از همه‌گیری توضیح داد. آزمایشگاه‌ ووهان چین، سال‌های زیادی است که به روی کرونا ویروس‌ها تحقیق می‌کند، اما این دلیل کافی‌ای برای این نتیجه‌گیری نیست. اما اینکه سال 2012، شش معدنچی با نشانه‌های ویروس کرونا به بیمارستان می‌روند و سه تن از آنها فوت می‌کنند جای تامل دارد. داستان از این قرار بوده است که این 6 معدنچی وارد یک معدن مسی می‌شوند که مملو از فضولات خفاش بوده؛ بعد از دو هفته آنها با علائمی مثل مشکلات حاد تنفسی، تب و سرفۀ شدید به بیمارستان مراجعه می‌کنند و فقط سه‌تای آنها بهبود پیدا می‌کنند و سه نفر دیگر از دنیا می‌روند. آنقدر این مورد خاص بوده که یک دانشجوی پزشکی برای پایان نامۀ دکترای خود روی این مبتلایان شروع به تحقیق می‌کند. نکتۀ جالب توجه این است که چین باز هم از در اختیار قرار دادن سوابق پزشکی این 6 نفر سرباز می‌زند. نکتۀ عجیب بعدی این است که یکی از خبرنگاران وال‌استریت ژورنال، با دوچرخه به سمت این معدن راهی می‌شود و مشاهده می‌کند که این معدن و تمامی مسیر‌های اطرافش با تدابیر امنیتی زیاد مراقبت می‌شود و در جای جای مسیر دوربین مدار بسته کار گذاشته شده است. او با زحمت از محوطه عکس می‌گیرد، اما خیلی سریع توسط پلیس دستگیر و به مدت 5 ساعت بازجویی می‌شود و در آخر هم عکس گرفته شده را از تلفن همراهش پاک می‌کنند. از این معدن هیچ عکسی در فضای مجازی وجود ندارد.

خیلی وقت پیش آقای دیوید بالیمور، زیست‌شناس و نوبلیست، اعلام کرد بود این ویروس دست‌ساز است و جهشی درش رخ داده که طبیعی نیست و در کرونا ویروس‌های قبلی وجود نداشته است. روزنامه نگار برنامۀ رادیوم، با بیان اینکه اساس هستی بر تغییر است و جهش لزوما به معنای قوی یا ضعیف شدن نیست ادامه داد: منظور از جهش، تغییر ماهیت است.

ما می‌دانیم که ویروس کرونا به شکل تاجی است که روی آن بخشی وجود دارد که کاری شبیه سوزن انجام می‌دهد. بدین معنا که ویروس توسط این بخش، سلول فرد مبتلا را سوراخ می‌کند و وارد آن می‌شود. به این بخش شکاف فورین می‌گویند.

حالا بیایید ادعای آقای بولتیمر را بررسی و تحلیل کنیم. شایان ذکر است که بدانیم طبیعت خودش خوب می‌داند در مواقع گوناگون چه چیز را تولید کند یا تغییر دهد. مثلا خفاش، پرنده و پشه‌ها را در نظر بگیرید. خفاش تنها پستان‌داری است که پرواز می‌کند یا بعضی بندپایان مانند پشه نیز این قابلیت را دارند، اما هیچ‌کدام پرنده نیستند و تنها شباهتشان همین توانایی پرواز است. این تعریف تکامل همگرا در طبیعیت است. به عبارت دیگر یعنی صفتی مشترک در موجودات بی‌ربط ایجاد می‌شود، صرفا چون این صفت برای بقا بسیار کارآمد است. پس با این اطلاعات، وجود شکاف فورین در کرونا ویروس مورد نظر، خیلی هم دور از انتظار نیست، چون ویروس‌ها نیز برای بقا به تکامل و جهش نیاز دارند. گذشته از اینها بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که این شکاف فورین، روی بعضی از کرونا ویروس‌های دیگر نیز وجود داشته است و فقط در جهش جدید، قدرت سرایت آن بیش‌تر شده یا به زبان ساده سوزنش تیزتر شده است.

مریم فقیهی در پایان پروندۀ ویژه با اشاره به اینکه با همۀ این مدارک و شواهد، نمی‌توانیم به طور قطعی بگوییم کرونا ویروس ساختۀ دست بشر است هشدار داد: این ویروس شاید ساختۀ دست بشر نباشد، اما قطعا ساختۀ سبک زندگی انسان‌هاست. در طول تاریخ بارها شاهد این دست اتفاق‌ها بوده‌ایم. با بالا بودن تراکم جمعیت و افزایش آن، با حجم زیاد استرس کاری و در نتیجه کاهش قدرت دستگاه ایمنی بدن مطمئن باشید در آینده‌ای نزدیک، باز هم شاهد همه‌گیری دیگری خواهیم بود. این ماجرا آنقدر ادامه خواهد داشت تا ما سبک زندگی درست را پیدا و به‌ آن عمل کنیم.

دسترسی سریع
رادیوم