رادیوم شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو جوان

راديوم

تنفس علوم با ریاضی

آرزو سلیمی، ریاضیدان، مهمان برنامۀ رادیوم بود و در پروندۀ ویژه‌، از اهمیت ریاضی در زندگی بشر گفت.

1400/04/08
|
14:38

ریاضیات برای جهان علم، مثل هوا برای انسان است. وی با بیان این جمله ادامه داد:‌ در هر علمی اگر بخواهیم ردپای ریاضیات را حذف کنیم، آن علم را فلج کرده‌ایم. از حقوق گرفته که برای محاسبۀ سهم‌الارث نیاز به ریاضیات دارد تا علم روان‌شناسی و کاربرد نظریۀ مجموعه‌ها برای بحث نمادین‌سازیِ اید، ایگو و سوپرایگو. شخصیت انسان از سه عنصر تشکیل شده‌است: «نهاد» (اید)، «خود» (ایگو) و «فراخود» (سوپرایگو). این سه عنصر در تعامل با یکدیگر، رفتارهای پیچیدۀ انسانی را به وجود می‌آورند.

مثلا در پزشکی قانونی برای تشخیص زمان مرگ جسد، از معادلات دیفرانسیل استفاده می‌کنند. برای تخمین زدن قدمت آثار باستانی، یا در علم شیمی و باقی علوم هم، ریاضیات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ادامه نیز مهمان برنامه به تشریح و توضیح مثال‌های بیش‌تری از کاربرد ریاضیات در زندگی روزمره پرداخت و گفت: به پیچ‌های اتوبان‌ها دقت کنید، همگی براساس علم مثلثات است. یا پلی را درنظر بگیرید که از دو طرف درحال ساخت است. برای به هم رسیدن دو سر پل، باید حتما محاسبات دقیق ریاضی انجام گیرد. ما حتی در آشپزی هم به صورت ناخودآگاه از نسبت و تناسب استفاده می‌کنیم و در آرایشگاه‌ها هم طبق اصل قرینه سازی عمل می‌شود.

آرزو سلیمی با بیان استفاده از علم تخمین ریاضیات در آب‌وهوا شناسی، افزود: در علم تخمین تعدادی داده را به فرمول‌ها می‌دهیم و عدد و نتیجۀ مشخصی را پیش‌گویی می‌کنیم که ممکن است درست یا غلط باشد. هرچه تعداد داده‌ها بیش‌تر باشد، تخمین زده شده نیز درست‌تر است.

وی تاکید کرد حداقل کاری که ریاضیات برای مخاطبانش می‌کند، قدرت تحلیلی است که به آنها می‌دهد. ذهن شما با ریاضیات باز می‌شود و دیگر نیازی نیست مثلا برای آموختن زبانی دیگر شروع به حفظ کردن کنید. بلکه فقط کافی است یاد بگیرید که چطور داده‌ها را کنار هم قرار داده و برایش الگویی منطقی بسازید.

دسترسی سریع
رادیوم