رادیوم شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو جوان

راديوم

فناوری‌های جدید

در این برنامه سیاوش صفاریان‌پور با هدی عربشاهی گفت و گو کرد.

1399/10/23
|
13:16

هدی عربشاهی در گفت و گو با برنامۀ رادیوم رادیو جوان دربارۀ مورال و نقاشی‌های دیواری اظهار داشت: به نقاشی‌های خیابانی که روی دیوار سیمانی ساختمان‌ها کشیده می‌شود، «مورال» می‌گویند. از این نقاشی‌ها برای کاهش آلودگی هوا استفاده می‌کنند. این نقاشی‌های دیواری به اندازۀ 780 درخت، آلودگی هوای پیرامونش را جذب می‌کند، اما متاسفانه به اندازۀ کافی این کار رواج پیدا نکرده است.

وی ادامه داد: رنگ این نقاشی دیواری ویژگی خاصی دارد و به اندازۀ 780 درخت آلودگی هوا را جذب می‌کند. این نقاشی دیواری مربوط به پروژۀ جنگل‌های شهری در پایتخت لهستان توسعه یافته است که نشان دهد چطور از ترکیب فناوری و زیباسازی فضاهای شهری به نفع محیط زیست بهره گرفته می‌شود.

عربشاهی با اشاره به اینکه رنگ این نقاشی دیواری از نوع کاتالیزگر نوری است بیان کرد: این نقاشی روی دیوار یکی از ایستگاه‌های متروی شهر ورشو که در منطقه ای پرترافیک و آلوده قرار دارد، کشیده شده است، آلاینده‌های جوی را از طریق فناوری شیمیایی به دام می‌اندازد و سپس آن را به نیترات بی‌ضرر تبدیل می‌کند. ورشو پس از بانکوک و بلگراد سومین شهری است که میزبان این نوع نقاشی‌های دیواری زیستی شده است. شهرهای سیدنی، جاکارتا، مانیل، سائوپائولو، پاناما و ملبورن نیز قرار است از این نقاشی دیواری بهره‌مند شوند.

وی دربارۀ عینکی که چشم افراد فضول را از تلفن همراه دور می‌کند تشریح کرد: این فناوری را مردی از ترکیه اختراع کرده است. این عینک صفحۀ تلفن همراه را فقط برای کسی که آن را می‌زند نمایان می‌کند و افراد دیگر آن را کاملا سفید می‌بینند. البته شایان ذکر است که این فناوری آنچنان مفید نیست و احتمالا پس از مدتی به فراموشی سپرده می‌شود، چون هم اکنون راهکارهای ارزان‌تری برای آن وجود دارد.

عربشاهی در پایان با اشاره به اختراع چمدانی که امکان سوار شدن روی آن وجود دارد تصریح کرد: در چین فردی چمدانی که موتور دارد اختراع کرده است و در واقع آن را شبیه به اسکوتری کوچک درآورده است. این چمدان در هر بار شارژ باتری حداکثر 60 کیلومتر با سرعت متوسط 20 کیلومتر بر ساعت حرکت میکند.

دسترسی سریع
رادیوم