رادیوم شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو جوان

راديوم

ارتباط فرازمینی‌ها با زمینی‌ها

در این برنامه سیاوش صفاریان‌پور با پژمان نوروزی دربارۀ فرازمینی‌ها گفت و گو کرد.

1399/10/21
|
14:00

پژمان نوروزی در گفت و‌ گو با برنامه رادیوم رادیو جوان دربارۀ ارتباطات فرازمینی‌ها با زمینی‌ها اظهار داشت: برخی سیاست‌مداران ازجمله کلینتون و اوباما علاقه‌مندند گاهی برای جلب توجه مردم از این هالۀ رازآمیز پرده‌برداری کنند.

وی با اشاره به اینکه بحث‌های مربوط به بشقاب پرنده‌ها در دسته بحث‌های روانشناختی‌اند، بیان کرد: منظور از دسته‌بندی در ردۀ روانشناختی این نیست که افرادی که آنها را مشاهده می‌کنند دچار مشلات روانی‌اند. سازوکار دریافت ذهنی به سازوکار روانی مرتبط می‌شود و این امری بسیار طبیعی است.

نوروزی ادامه داد: در بسیاری از موارد خاستگاه دیده شدن اشیایی همانند UFO و بشقاب پرنده این است که مغز ما فرآیند شبیه‌سازی به آنچه که علاقه و اعتقاد داریم انجام می‌دهد.
یعنی افراد دارای الگوهای اولیه‌ای‌اند که اعتقاداتشان را بر روی آن سوار کنند و مغز هرآنچه را می‌بینند اگر نشناسد به دادۀ قبلی شبیه می‌کند.

وی با اشاره به اینکه امکان وجود حیات در نقطه‌ای از عالم وجود دارد گفت: اگر 30 سال پیش دربارۀ این موضوع صحبت می‌کردیم احتمال بسیار کمی برای این امر وجود داشت، اما در حال حاضر می‌دانیم که بیش از 4هزار سیاره تاییدشدۀ فراخورشیدی داریم و از بین آنها تعداد زیادی سیاره زمین‌مانند داریم و تعداد مناسبی از آنان حامی حیات و زیست‌پذیرند.

نوروزی دربارۀ نظریه‌ای که بر این باور است دنیا برای موجود زنده انسانی در سیارۀ زمین ساخته شده است بیان کرد: امروزه شواهد به نفع این نظریه نیست و به نظر می‌رسد که بذر حیات عام‌تر در کل کائنات پخش شده است.

وی با تاکید بر اینکه علم فضای اعتقادی نیست تشریح کرد: فرآیند علم دائما تغییر پذیر است‌ و در آن صد در صد امری درست نیست و قابلیت ابطال پذیری و تکرارپذیری دارد. نکته مهم این است که بحث وجود فرازمینی‌ها اعتقادی نیست و برای اثبات آن باید به دنبال مدارک و اسناد علمی باشیم.

نوروزی در پایان تصریح کرد: علم خیالات ما را توجیه نمی‌کند. پیش تر از اینکه بخواهیم به صورت شهودی موجود زنده‌ای را پیدا کنیم، باید بدانیم که امکان آن وجود دارد یا خیر و باید از اختر زیست شناسان کمک گرفت، چون کار آنان این است تا بگردند و دریابند در کجای عالم امکان شکل‌گیری حیات وجود دارد.

دسترسی سریع
رادیوم