رادیوم شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو جوان

راديوم

رویدادهای نجومی سال 2021

در این برنامه احسان مهرجو با محمدصالح تیمار دربارۀ رویدادهای برتر نجومی سال 2021 گفت و گو کرد.

1399/10/21
|
12:20

محمدصالح تیمار، کارشناس نجوم، در گفت و گو با برنامۀ رادیوم رادیو جوان دربارۀ 10 رویداد مهم‌ نجومی در سال 2021 اظهار داشت: تقریبا نیمی از این رویدادها در خاک ایران قابل رویت‌اند، اما هیجان انگیزترین آنها در ایران قابل مشاهده نیستند. در 23 بهمن ماه مقارنۀ سیارۀ زهره و مشتری را خواهیم داشت که در این مقارنه جدایی زاویۀ بین آنها کمتر از یک‌ درجه خواهد بود. این رویداد فقط در عرض‌های جنوبی ایران با چشم قابل مشاهده است. جدایی زاویه آنها حدود دو سوم درجه است و به راحتی می‌توان آنها را از یکدیگر تفکیک کرد.

وی با اشاره به اینکه رویداد بعدی در بازه زمانی 19 تا 21 اسفند خواهد بود گفت: در این تاریخ عطارد، مشتری و زحل در کنار حلال ماه دیده می‌شوند، البته این منظره پیش از طلوع خورشید و با نگاه کردن به افق شرقی در ایران هم قابل مشاهده خواهد بود. علاوه بر این در 5 خرداد 1400 همزمان با 26 می 2021 ماه‌گرفتگی کلی در جنوب شرق آسیا خواهد بود، اما در خاک ایران دیده نمی‌شود.
کارشناس نجوم دربارۀ پدیدۀ خورشید گرفتگی حلقوی که یکی از هیجان انگیز ترین رویدادهای سال 2021 است، تشریح کرد: «این پدیده در بخش‌هایی از کانادا، گرینلند و روسیه قابل رویت است. خورشید گرفتگی حلقوی در 20 خرداد ماه رخ می‌دهد و ماه در بیشترین فاصله از زمین قرار می‌گیرد و به دلیل اندازۀ ظاهری آن از زمین، نمی‌تواند کل قرص خورشید را بپوشاند و حلقۀ بسیار نازکی دور آن را می‌پوشاند که به حلقۀ آتش نیز معروف است.

تیمار ادامه داد: رویداد بعدی در 21 تیر 1400 مقارنۀ مریخ و زهره است که جدایی زاویۀ آنها هم کم‌تر از یک درجه خواهد بود. این اتفاق از خاک ایران هم قابل مشاهده است. وی بارش شهابی در 21 و 22 مرداد را یکی از مهم‌ترین پدیده‌های نجومی قابل رویت در ایران برشمرد و بیان کرد: «بهترین زمان برای رصد این بارش شهابی ساعاتی بعد از نیمه شب پنج‌شنبه 21 مرداد خواهد بود. اگر از منابع آلودگی نوری دور شویم، همچنین اگر آسمان ابری نباشد، در هر ساعت امکان دیدن 60 شهاب را خواهیم داشت. برای دور شدن از آلودگی نوری در شرق تهران می‌توان به روستاهای اطراف فیروزکوه و در غرب تهران به سمت طالقان رفت».

این کارشناس نجوم افزود: مقارنۀ دو سیارۀ عطارد و مریخ که جدایی زاویه‌شان کمتر از نیم درجه خواهد بود، در 27 مرداد اتفاق می‌افتد. رویداد بعدی ماه‌گرفتگی که جزئی است در استرالیا، امریکای شمالی و جنوبی، بخش هایی از اروپا و شرق آسیا دیده می‌شود.

تهیه کنندۀ رادیوم شایان بهلولی و سردبیر آن احسان مهرجوست و کار گزارشگری آن را عطیه محسنی انجام می‌دهد.

دسترسی سریع
رادیوم