رادیوم شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو جوان

راديوم

بابانوِئل و فرصت 300 میکروثانیه‌ای

سیاوش صفاریان‌پور با هدی عربشاهی دربارۀ علوم فانتزی گفت و گو کرد.

1399/10/10
|
14:51

هدی عربشاهی در گفت و گو با برنامۀ رادیوم رادیو جوان دربارۀ علمی بودن وجود بابانوئل در کریسمس اظهار داشت: علوم پایه و فیزیک به دلیل اینکه مخاطب زیادی ندارند، به مناسبت‌های خاص، علوم فانتزی دربارۀ آنها ساخته می‌شود تا بتوانند مردم و به‌ویژه کودکان را به آن جذب کنند.

وی با اشاره به اینکه حدودا 31 درصد خانواده‌ها منتظر سرزدن بابانوئل‌اند بیان کرد: بابانوئل مسئول سر زدن به حدود 500 میلیون خانواده است که به طور متوسط فاصلۀ بین دو خانواده‌ای که باید به آنها سر بزند 0/33 کیلومتر است. همچنین او برای این ملاقات‌ها وقت زیادی ندارد.

عربشاهی ادامه داد: اگر در نظر بگیریم که از غروب آفتاب شب کریسمس از یک طرف خط روزگردان که سمت روسیه است، بابانوئل سفر خود را آغاز کند و کمی قبل از طلوع آفتاب در روز کریمس در آن سمت خط روزگردان در آلاسکا سفرش را به اتمام رساند؛ ما باید اختلاف ساعت و اختلاف خط روزگردان را در نظر بگیریم. شبی که او فرصت دارد تا کادوها را برساند 42 ساعت می‌شود.

وی دربارۀ چگونگی رساندن کادوهای بابانوئل گفت: تصور کنید که او باید سورتمۀ خود را در جایی پارک کند تا کسی نبیند و پس از پایین رفتن از لولۀ شومینه، جای‌گذاری کادوها و خوردن شیر و کلوچه فقط 300 میکروثانیه فرصت دارد تا 500 میلیون خانواده را پوشش دهد!

عربشاهی افزود: برای این کار سرعت سورتمه بابانوئل باید 2200 کیلومتر برثانیه باشد که کمتر از یک درصد سرعت نور است و این درحالی‌ است که اگر مردم عادی بخواهند از شتاب صفر به 60 مایل بر سرعت در یک دهم ثانیه برسند، منجر به مرگ آنان خواهد شد.

وی در پایان دربارۀ وزن کادوها تصریح کرد: اگر فرض کنیم کادوهایی که به هر خانواده تحویل می‌دهد 2 کیلوگرم باشد، وزن کیسه‌ای که کادوها در آن ریخته می‌شود حدود یک میلیون تن می‌شود که 4 هزار برابر بیشتر از توان گنجایش باری است که بزرگ‌ترین هواپیما روی زمین می‌تواند آن را نگه دارد.

تهیه‌کنندۀ رادیوم شایان بهلولی و مجری آن سیاوش صفاریان‌پور است و سردبیری آن را احسان مهرجو انجام می‌دهد.


دسترسی سریع
رادیوم