رادیوم شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو جوان

راديوم

آکواریوس ساختۀ ذهن طالع بینان

سیاوش صفاریان‌پور دربارۀ آکواریوس با کاظم کوکرم گفت و گو کرد.

1399/10/09
|
10:57

کاظم کوکرم در گفت و‌ گو با برنامۀ رادیوم رادیو جوان دربارۀ مقارنۀ سیارۀ زحل و مشتری اظهار داشت: برخی بر این باورند که ما وارد عصر طلایی آکواریوس شده‌ایم که نام صورت فلکی دلو است. دلو یکی از 12 صورت فلکی است که ماه، خورشید و سیاره‌های دیگر زمانی که از دید نجومی، بین ستاره‌ها جابه‌جا می‌شوند، از بین ستاره‌های این صورت فلکی هم عبور می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه زمین به دور خورشید می‌چرخد بیان کرد: ما متوجه حرکت زمین در گردش به دور خورشید نیستیم، چون ما از زمین نگاه و فکر می‌کنیم خورشید بین ستاره‌ها جابه‌جا می‌شود. از سالیان دور ما برای اینکه ستاره‌ها را برای خود قابل فهم کنیم، آسمان را منطقه‌بندی کردیم و ستاره را با خطوط فرضی به یکدیگر متصل می‌کنیم که به هرکدام از آنها صورت فلکی گفته می‌گوییم، مانند دب اکبر و عقرب.

کوکرم ادامه داد: در سه چهار هزار سال گذشته هیچ ابزاری برای شناخت ستاره‌ها وجود نداشت و به همین دلیل امکان رمزگشایی از آنها میسر نبود، بنابراین به افسانه‌ها و اساطیر پناه برده می‌شد. در یکی از ماه‌های سال، خورشید از بین ستاره‌های صورت فلکی دلو عبور می‌کند و در آن زمان طالع بینان می‌گفتند که برای بشریت حال و احوالی اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به اینکه جمعیت اختربینان و طرفداران آنها بسیار زیاد است گفت: واقعیت این است که بایداین امر را از لحاظ علمی بررسی کنیم، اما هیچ روش آزمایش‌پذیر، تکرارشدنی و ابطال‌پذیری برای آن وجود ندارد. خیلی از پدیده‌ها ساختگی و جدید است.
کوکرم افزود: اگر گفته می‌شود که انرژی کائنات در زندگی ما اثرگذار است باید بتوانیم آن را بسنجیم. معمولا چند کلمۀ عجیب و غریب کنار هم می‌گذارند که مفهوم قابل فهمی ندارد.

وی دربارۀ طالع بینی و تمایل افراد به آن تشریح کرد: مغز انسان تمایل دارد تا مسائل را ساده کند و بعد متوجه آن شود. طالع بینی کمک می‌کند تا برای اتفاقاتی که ممکن است دلایل پیچیده‌ای داشته باشد، نشانی سرراستی ارائه دهد. مثلا در حال حاضر که یک سال است از کرونا خسته شده‌ایم، اگر کسی از آینده خبر دهد؛ انگار خیال ما را راحت می‌کند.

کوکرم در پایان تصریح کرد: انسان‌ها تمایل دارند تا برای مسائل علت سرراست پیدا کنند و چون طالع‌بینی این کار را انجام می‌دهد، به آن تمایل دارند. اما واقعیت این‌است که آکواریوس در طبیعیت وجود ندارد و ساختۀ ذهن طالع بینان است. اگر بخواهیم این امر را با شواهد علوم تجربی بررسی کنیم دستمان خالی‌ است.

تهیه‌کنندۀ برنامۀ رادیوم شایان بهلولی است و کار گویندگی آن را سیاوش صفاریان‌پور و سردبیری‌اش را احسان مهرجو انجام می‌دهد.

دسترسی سریع
رادیوم