رادیوم شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو جوان

راديوم

لطفا عکس بگیرید

در این برنامه سیاوش صفاریان‌پور با محمد خلیل بیگی دربارۀ ترفندهای عکاسی با موبایل به گفت و گو پرداخت.

1399/10/09
|
09:15

محمد خلیل بیگی در گفت و گو با برنامۀ رادیوم رادیو جوان دربارۀ اینکه چگونه با دوربین تلفن همراه عکاسی حرفه‌ای انجام دهیم اظهار داشت: در سال 2020 تفاوت چندانی بین عکاسی با موبایل و دوربین وجود ندارد، چون دوربین‌های موبایل به قدری کیفیت دارند که می‌توان همان اصولی که در عکاسی با دوربین‌ها رعایت ‌می‌شوند، در تلفن همراه نیز رعایت کرد.

وی گرفتن لرزش را یکی از عوامل با کیفیت‌تر شدن عکس‌ها برشمرد و تشریح کرد: اگر با دست عکس‌برداری می‌کنید می‌توان مانند عکاسان شرقی پاها را باز کرده، تا حدودی کمر را رو به جلو خم و عکاسی کنید. این امر کمک می‌کند تا مقداری مسلط باشیم و از لرزش دست جلوگیری کنیم. همچنین برای عکاسی جدی‌تر می‌توان از سه پایه استفاده کرد. علاوه بر این استفاده از گوشی‌هایی که لرزش‌گیر دارند، کمک چشم‌گیری به کاهش لرزش عکس‌ها می‌کنند.

خلیل بیگی با اشاره به اینکه در سال 2019 میانگین تعداد دوربین‌های تلفن همراه 3/1 بوده است گفت: این امر به این معناست که به طور میانگین همۀ گوشی‌ها 3 دوربین دارند. پیش بینی می‌شود که در سال 2021 این عدد به 4/1 برسد و حداقل موبایل‌ها 4 دوربین را داشته باشند. وی ادامه داد: تعداد لنزها پیش از این یک سنسور اصلی محسوب می‌شد، در حال حاضر همان روند حفظ شده است و اگر دوربین48 مگاپیکسل باشد، سنسور اصلی آن است که میدان دید بازی دارد. با اضافه کردن سنسورهای دیگر، وقتی موبایل را در حالت میدان دید فوق باز می‌گذاریم و این دو عکس با یکدیگر تلفیق می‌شوند؛ سبب کاهش خطاهای رایج می‌شود.

خلیل بیگی با اشاره به اینکه هوش مصنوعی نقطۀ قوت عکاسی با موبایل شده است بیان کرد: برای اینکه خطاها کم شود می‌توان ده عکس گرفت تا میزان داده افزایش یابد. هرچه داده بیشتر باشد، خطاها کم‎تر می‌شود و کیفیت افزایش می‌یابد.

وی شناختن تلفن همراه را عامل دیگر باکیفیت شدن عکس‌ها دانست و بیان کرد: باید سعی کنید از حالت دستی استفاده کنید، چون در این حالت تقریبا کنترل همۀ موارد گوشی را در اختیار دارید. برخی موبایل‌ها این امکان را به شما می‌دهند، اما در برخی تلفن‌های همراه باید نرم افزارهای دیگری نصب کنند که بتوان درست‌ترین تنظیمات را انجام داد.

خلیل بیگی در پایان تصریح کرد: باید زیاد عکس بگیرید. یکی از عکاسان بنام دنیا جملۀ معروفی دارد که می‌گوید: بهترین دوربین شما آن است که در جیبتان قرار دارد. یعنی با دوربینی که همراهتان است زیاد عکس بگیرید و آن را تحلیل کنید.

تهیه‌ کنندۀ رادیوم شایان بهلولی است و سیاوش صفاریان‌پور کار اجرای آن را انجام می‌دهد و سردبیری آن بر عهدۀ احسان مهرجوست.

دسترسی سریع
رادیوم