رادیوم شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو جوان

راديوم

خال نام این پرونده

خال‌ها چطور شکل می‌گیرند؟

1399/09/26
|
18:14

کیانا فرهی، متخصص پوست و مو، در گفت و گو با برنامۀ رادیوم رادیو جوان دربارۀ خال‌های متعدد در بدن اظهار داشت: خال‌ها بازمانده سلول‌های عصبی‌اند. با تجمع سلول‌های رنگدانه‌ای خال تشکیل می‌شود که طی سالیان ساختارشان تغییر پیدا می‌کند و حسی ندارند. به عبارت دیگر خال رنگدانۀ مسطح یا برجسته ای‌ است که از زمان تولد با ما همراه است‌.

وی افزود: خال در ادبیات ما جایگاه ویژه‌ای داشته و در برخی فرهنگ‌ها نماد زیبایی بوده است. مثلا در هند افراد خال را برای نماد خاصی می‌گذاشتند که همچنان هم این رسم ادامه دارد. او با اشاره به اینکه افراد با خال‌ها زاده می‌شوند بیان کرد که زگیل‌ها و تبخال‌ها ضایعات ویروسی پوستی‌اند و جزو خال‌ها طبقه بندی نمی‌شوند.

متخصص پوست ‌و مو با بیان اینکه لکه‌های قهوه ای سطحی محصول سال‌ها تابش آفتاب‌اند گفت: آفتاب باعث تیره شدن پوست می‌شود و کسانیکه استعداد خال در آوردن دارند، از جمله افراد کک و مکی، حتی اگر با لیزر خال آنها برداشته شود، به محض تابش افتاب دوباره آن ظاهر می‌شود. خال‌های قهوه‌ای معروف به لکه‌های سنی نیز حاصل آفتاب‌‌اند.

وی با تاکید بر اینکه هرگونه دست‌کاری خال‌ها به دست افراد غیرمتخصص ممنوع است تشریح کرد: هر خالی که برمی‌داریم، حتی اگر از خوش خیم بودن آن مطمئن باشیم، به آسیب شناسی تحویل می‌دهیم. خال باید به صورت عمقی و از ریشه کنده شود، بنابراین دستکاری خال‎ها ممکن است سبب رویش بزرگتر آن شود‌.

فرهی در پاسخ به این سوال که اگر مادران باردار هنگام خورشید گرفتگی به بدنشان دست بزنند، سبب ایجاد لک روی جنین می‌شود، عنوان کرد: علم در این باره می‌گوید که این لکه‌ها ضایعات عروقی‌اند و ربطی به اتفاقات نجومی ندارند. ایشان دربارۀ ملانین‌ها گفت: ملانین‌ها مسئول رنگ پوست، ابرو، چشم و موهای ما هستند و سفید شدن موها به این معناست که ملانین‌ها از بین رفته اند. وی ادامه داد: معمولا خال‌ها الگوهای وارثتی دارند. برخی از خانواده‌ها، خال‌های زیادی دارند که باید به آن توجه ویژه‌ای کرد، چون ممکن است عامل خطر باشند. همچنین باید خال‌هایی که تغییر شکل می‌دهند و خونریزی می‌کنند، حتما رسیدگی و مورد بررسی قرار گیرند. دست‌کاری کردن خال و زگیل صد در صد اشتباه است.

فرهی با اشاره به اینکه انواع خال‌ها بررسی می‌شود بیان کرد: هرخالی باید برای تشخیص اینکه زمینۀ سرطانی دارد یا خیر، بررسی شود. سرطان ناشی از خال‌ها یکی از کشنده ترین‌ سرطان‌هاست، بنابراین خون‌ریزی، تغییر شکل و زیاد شدن خال‌ها بسیار مهم است و باید مورد بررسی قرار گیرند.

متخصص پوست و مو گفت بهتر است تا خال‌های مناطق چین‌دار بدن از جمله کشالۀ ران و کمر و صورت به ویژه روی صورت که هنگام اصلاح نیز مورد ضربه قرار می‌گیرند، برداشته شود، اما الزامی برای این کار وجود ندارد. وی افزود: خال همانند یک ستون است و ساختار مستحکمی دارد. این ستون از پایین‌ترین سطح پوست بالا می‌آید و ما فقط لایۀ بالا را می‌بینیم، بنابراین با نخ بستن و گذاشتن روغن مورچه نمی‌توان آنها را برداشت.

فرهی در پایان با تاکید به اینکه نمی‌توان از ‌بروز خال‌های مادرزادی جلوگیری کرد تصریح کرد: استفاده از کرم ضدآفتاب از ایجاد خال‌های قهوه‌ای ناشی از آفتاب جلو‌گیری می‌کند. تنها راه چاره برای لکه های ناشی از سن استفاده از این کرم است. وجود خال‌ها اصلا ایراد نیست و جزو ساختار بدن افراد محسوب می‌شود.

این برنامۀ رادیویی را سیاوش صفاریان‌پور اجرا می‌کند و تهیه کنندۀ آن شایان بهلولی و سردبیرش احسان مهرجوست و کار روابط عمومی آن را عطیه محسنی انجام می‌دهد.

دسترسی سریع
رادیوم