رادیوم شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو جوان

راديوم

فناوری عجیب روی میز رادیوم

اگر تا به حال دربارۀ قفل بدبو چیزی نشنیده‌اید، این خبر را دنبال کنید.

1399/09/25
|
11:58

هدا عربشاهی، روزنامه‌نگار، در گفت‌وگو با برنامۀ رادیوم رادیو جوان دربارۀ فناوری‌های عجیب اظهار داشت: دزدیدن دوچرخه در خیلی از کشورها باب است و قفل‌هایی که صاحبان آنها روی دوچرخۀ خود می‌زنند، معمولا بی‌فایده است و سارقان به راحتی قفل‌ها را باز می‌کنند. در این راستا طراحی امریکایی فناوری جدیدی اختراع کرده است که اگر قفل به جز صاحب دوچرخه و به زور باز شود، گاز بدبویی ساطع می‌کند؛ بنابراین سبب فرار دزد دوچرخه می‌شود.

وی ادامه داد: خطر احتمالی که می‌توانست برای این قفل وجود داشته باشد این بود که اگر حیوانات یا رهگذران به آن برخورد کنند امکان فعال شدن قفل وجود دارد، اما طراح آن تضمین کرده است که فقط درصورتی‌که کسی بخواهد با زور و به قصد شکستن قفل آن را باز کند این بوی نامطبوع منتشر می‌شود. عربشاهی با اشاره به اینکه اگر صاحب قفل کلیدش را گم کند می‌تواند آن را بازیابی کند گفت: افراد هنگام خرید قفل کد دریافت می‌کنند و درصورت گم شدن کلید آن کد را به شرکت سازنده اعلام می‌کنند و کلید جدیدی تحویل می‌گیرند.

وی دربارۀ اختراع لیوانی که به ترک افراد معتاد به نوشابه و آب میوه‌های غیرطبیعی کمک می‌کند بیان کرد: هنگامی‌که در این لیوان آب ریخته شود، رایحۀ میوه‌ از آن ساطع می‌شود و چون بویایی به صورت کاذب حس چشایی را القا می‌کند، زمانی که افراد درحال نوشیدن آب هستند تصور می‌کنند که نوشابه می‌خورند، بنابراین به مرور زمان این القا باعث کنار گذاشتن نوشابه و آب میوه‌های غیرطبیعی می‌شود.

عربشاهی در ادامه دربارۀ فناوری دیگری توضیح داد: گروهی از پژوهشگران ژاپنی دانشگاه توکیو در مطالعه‌ای نشان دادند که در آینده در ساخت باتری به جای لیتیوم می‌توان از شکر استفاده کرد و باتوجه به اینکه قیمت شکر پایین‌تر از لیتیوم است و تولید بسیار سریع‌تری دارد، می‌توان باتری‌های شکری تولید کرد. این بررسی نشان می‌دهد که اگر شکر را تا دمای 1500 درجه سانتی‌گراد در محیط بدون اکسیژن حرارت دهند، به ترکیبی از پودر کربن می‌رسند که از این پودر می‌شود به جای لیتیوم در ساخت باتری استفاده کرد. البته هنوز دربارۀ عمر مفید این باتری تردیدهایی وجود دارد.

وی با اشاره به اختراع چراغی که با آب نمک کار می‌کند عنوان کرد: خانم دانشمندی اهل فیلیپین پس از تجربه زندگی در روستایی بدون برق به فکر افتاد که چراغی ابداع کند که با سوخت آب نمک روشن شود. استفاده از این چراغ برای مناطق بدون برق بسیار مفید است.

عربشاهی در پایان دربارۀ مدل‌های گوناگون هندزفری‌ها تصریح کرد: در کره جنوبی دستگاه جدیدی به نام sgnl ساخته شده که وقتی کاربر فقط انگشتش را به گوشش می‌زند، می‌تواند با تلفن صحبت کند. کاربر مچ بند کوچکی را به دست یا ساعت خود می‌بندد و پس از اتصال آن از طریق بلوتوث به تلفن همراه از آن استفاده می‌کند. البته این فناوری با استقبال مواجه نشده است.

رادیوم به تهیه کنندگی شایان بهلولی، میزبانی سیاوش صفاریان‌پور، سردبیری احسان مهرجوست و کار روابط عمومی آن را عطیه محسنی انجام می‌دهد.

دسترسی سریع
رادیوم