رادیوم شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو جوان

راديوم

سیاوش صفاریان‌پور و طب سوزنی

در رادیوم آقای دکتر شهرام کجوری از ماجرای طب سوزنی گفت و سیاوش صفاریان‌پور میزبان ایشان بود.

1399/09/24
|
17:46

شهرام کجوری، متخصص طب سوزنی، در گفت و گو با برنامۀ رادیوم رادیو جوان دربارۀ علمی بودن طب سوزنی اظهار داشت: اگر طب سوزنی در دنیا رواج داشت و می‌گفتند که علمی وجود دارد که با قرص آموکسی سیلین عفونت را برطرف می‌کند، برای افراد باورپذیر نبود. خاستگاه طب سوزنی در چین بوده است و در ابتدا از سوزن استفاده نمی‌شده و از وسیله‌ای به نام بیان که شبیه سنگ بود، در نقاط طب سوزنی فشار داده می‌شده است‌.

وی ادامه داد: طب سوزنی فلسفۀ علمی قوی‌ای دارد. در سال 1901 در چین ممنوعیت کار کردن این طب را اعلام کردند و برای آن مجازات تعیین شد، اما پس از انقلاب کمونیستی این طب در چین آزاد شد. جراحی اپاندیس خبرنگار نیویورک تایمز که بدون بیهوشی و با استفاده از طب سوزنی انجام گرفت سبب شد تا این علم در امریکا نیز معروف شود. متخصص طب سوزنی، داروهای گیاهی، تایچی و سوزن را سه رکن این طب برشمرد و بیان کرد: در ترجمۀ انگلیسی موضوعی به اسم سوزن نداریم و در ترجمه‌ها سوراخ کردن ظریف اندام‌ها آورده شده است.

کجوری دربارۀ تاثیر این سوزن‌ها در بدن عنوان کرد: نقاط طب سوزنی همانند ایستگاه‌های مترو عمل می‌کنند و باید در ایستگاه خاص وارد آن شد. بین بیماری و سلامت مرزی وجود دارد و در این زمان می‌توانیم به پزشک درمانگر در حوزۀ طب مکمل که شامل طب سوزنی، طب ایرانی و... می‌شود مراجعه شود. ضمن اینکه داروهای دیگر را برای بیماری مصرف می‌کنیم، طب مکمل سرعت درمان را بهبود می‌بخشد و ما را به سمتی می‌برد که بتوانیم از داروهای کمتری استفاده کنیم. وی افزود: باتوجه به اوضاع اقتصاد مقاومتی در کشور یکی از مسائلی که در زمینۀ درمان بسیار موثر است، استفاده از طب‌های مکمل به ویژه طب سوزنی است، چون به داروهای گران قیمت احتیاج ندارد.

متخصص طب سوزنی با اشاره به اینکه این طب بی درد و بدون آسیب است گفت: این طب هیچ عارضه‌ای را به دنبال ندارد و سوزن‌ها در نقاطی از بدن به نام مریدین یا نصف النهارها فرو می‌رود که جریان انرژی از آن عبور می‌کند، اگر تا حد قانونی سوزن وارد شود هیچ مشکلی برای افراد به وجود نمی‌آید. کجوری با تاکید بر اینکه دو نوع طب سوزنی داریم تشریح کرد: در دنیا دو نوع طب سوزنی داریم. یک طب سوزنی خیابانی و دو طب سوزنی امپراتوری. طب سوزنی خیابانی همانند طب سنتی عطاری‌هاست، درحالی که طب سوزنی تکمیل یک مدار الکتریکی‌ است که این مدار فاز، نول و کلید مختص خود را دارد و اگر طب سوزنی‌کار اقدامات اشتباه انجام دهد ممکن است نتایج متناقض بگیرد؛ بنابراین فرد باید به صورت دقیق و با علم این کار را انجام دهد.

وی در پایان تصریح کرد: طب سوزنی هیچ ادعایی در خصوص درمان کامل بیماری‌ها ندارد اما تکمیل کنندۀ طب رایج است. مثلا در امریکا برای درمان ناباروری، فرد ابتدا باید طب سوزنی و سپس آی وی اف انجام دهد تا این امر با شکست مواجه نشود. طب سوزنی همانند دیاگ عمل می‌کند و با ایجاد هارمونی زمینه را برای بهبود بیماری‌ها فراهم می‌کند.

این برنامۀ رادیویی را سیاوش صفاریان‌پور اجرا می‌کند و تهیه کنندۀ آن شایان بهلولی و سردبیرش احسان مهرجوست و کار روابط عمومی آن را عطیه محسنی انجام می‌دهد.

دسترسی سریع
رادیوم