رادیوم شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو جوان

راديوم

اولین قسمت برنامه، رادیوم

بازتاب رسانه‌ها از گفتگو با خانم كیانا فرهی.

1399/08/06
|
12:48

كیانا فرهی در گفت و گو با برنامۀ رادیوم رادیو جوان دربارۀ آخرین وضعیت كشف داروی كرونا اظهار داشت: در روزهای اخیر شاهد این امر هستیم كه داروهای متعددی را رد یا تایید كرده‌اند. در آخرین مقالات آمده ایورمكتین كه دارویی ضد انگل است، موثر است، داكسی سیكلین كه رده‌ای از آنتی بیوتیك هاست نیز جانشین آزیترومایسین قرار گرفته است.

وی ادامه داد: دربارۀ داروهایی از جمله كرتن، سووداك (داروی ضد هپاتیت c)، فاویپراویر، رمدسیویر مقاله‌هایی منتشر شده است. مقالاتی نیز در رد این دارو انتشار یافته است كه هیچ كدام از این داروها موثر نیستند. اگر به دستورالعمل‌های بهداشتی_درمانی كه برای رئیس جمهور امریكا در نظر گفته شد، نگاه كنیم داروی فاموتیدین را می‌بینیم كه ضد اسید معده است كه برای او تجویز شده است.

فرهی با اشاره به این كه هر پژوهش در زمینۀ خاصی انجام می‌گیرد بیان كرد: در دنیای علم، چكیدۀ همۀ پژوهش‌ها با راستی آزمایی‌های مكرر به عموم مردم امكان استفاده كردن می‌دهد. به همین علت است كه دستور العمل‌های دارویی در خصوص پدیده‌ای همانند كرونا مدام در حال تغییر است. همچنین برای بیماری ایدز و واكسن‌های گوناگون این اتفاقات رخ داده است.

وی در پاسخ به این سوال كه چه زمانی واكسن كرونا به بازار می‌آید گفت: واكسن زمانی كه برای 8 میلیارد انسان قابل استفاده و توزیع باشد به بازار می‌آید. در حال حاضر برای قضاوت زود است. اقتصاد درمان و داروها در بازار بورس كه سهام‌های شركت دارویی دارند، تحت تاثیر این اخبار جا به جا می‌شوند.

فرهی با تاكید بر اینكه ماسك و فاصله گذاری اجتماعی، دو سلاح انسان‌ها برای مقابله با كروناست، بیان كرد: برای تقویت دستگاه ایمنی لازم است تا خواب كافی، فعالیت بدنی و تغذیه متناسب داشته باشیم. همچنین در فرهنگ غذایی ما حبوبات پخته و استفاده از سبزی خوردن وجود دارد كه بسیار مفید است. این امر به حفظ محیط زیست نیز كمك می‌كند.

وی در پایان دربارۀ عجایب هفتگانۀ دنیای پزشكی تصریح كرد: ابن سینا در خصوص آناتومی گام‌های بسیار مهمی برداشت. پنی سیلین را الكساندر فیلیمینگ و رادیوم را ماری كوری كشف كرد كه بعدها به پزشكی كمك شایانی كرد. هاریسون در طب داخلی بسیار پیشگام بود، مندل در طب عفونی بسیار پیشرو بوده‌اند.

این برنامه رادیویی را سیاوش صفاریان پور اجرا می‌كند و تهیه كنندۀ این برنامه شایان بهلولی و سردبیر محتوایی برنامه احسان مهرجوست.

دسترسی سریع
رادیوم