رادیوم شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو جوان

راديوم

اولین قسمت برنامه، رادیوم

بازتاب رسانه‌ها از گفتگو با خانم کیانا فرهی.

1399/08/06
|
12:48

کیانا فرهی در گفت و گو با برنامۀ رادیوم رادیو جوان دربارۀ آخرین وضعیت کشف داروی کرونا اظهار داشت: در روزهای اخیر شاهد این امر هستیم که داروهای متعددی را رد یا تایید کرده‌اند. در آخرین مقالات آمده ایورمکتین که دارویی ضد انگل است، موثر است، داکسی سیکلین که رده‌ای از آنتی بیوتیک هاست نیز جانشین آزیترومایسین قرار گرفته است.

وی ادامه داد: دربارۀ داروهایی از جمله کرتن، سووداک (داروی ضد هپاتیت c)، فاویپراویر، رمدسیویر مقاله‌هایی منتشر شده است. مقالاتی نیز در رد این دارو انتشار یافته است که هیچ کدام از این داروها موثر نیستند. اگر به دستورالعمل‌های بهداشتی_درمانی که برای رئیس جمهور امریکا در نظر گفته شد، نگاه کنیم داروی فاموتیدین را می‌بینیم که ضد اسید معده است که برای او تجویز شده است.

فرهی با اشاره به این که هر پژوهش در زمینۀ خاصی انجام می‌گیرد بیان کرد: در دنیای علم، چکیدۀ همۀ پژوهش‌ها با راستی آزمایی‌های مکرر به عموم مردم امکان استفاده کردن می‌دهد. به همین علت است که دستور العمل‌های دارویی در خصوص پدیده‌ای همانند کرونا مدام در حال تغییر است. همچنین برای بیماری ایدز و واکسن‌های گوناگون این اتفاقات رخ داده است.

وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی واکسن کرونا به بازار می‌آید گفت: واکسن زمانی که برای 8 میلیارد انسان قابل استفاده و توزیع باشد به بازار می‌آید. در حال حاضر برای قضاوت زود است. اقتصاد درمان و داروها در بازار بورس که سهام‌های شرکت دارویی دارند، تحت تاثیر این اخبار جا به جا می‌شوند.

فرهی با تاکید بر اینکه ماسک و فاصله گذاری اجتماعی، دو سلاح انسان‌ها برای مقابله با کروناست، بیان کرد: برای تقویت دستگاه ایمنی لازم است تا خواب کافی، فعالیت بدنی و تغذیه متناسب داشته باشیم. همچنین در فرهنگ غذایی ما حبوبات پخته و استفاده از سبزی خوردن وجود دارد که بسیار مفید است. این امر به حفظ محیط زیست نیز کمک می‌کند.

وی در پایان دربارۀ عجایب هفتگانۀ دنیای پزشکی تصریح کرد: ابن سینا در خصوص آناتومی گام‌های بسیار مهمی برداشت. پنی سیلین را الکساندر فیلیمینگ و رادیوم را ماری کوری کشف کرد که بعدها به پزشکی کمک شایانی کرد. هاریسون در طب داخلی بسیار پیشگام بود، مندل در طب عفونی بسیار پیشرو بوده‌اند.

این برنامه رادیویی را سیاوش صفاریان پور اجرا می‌کند و تهیه کنندۀ این برنامه شایان بهلولی و سردبیر محتوایی برنامه احسان مهرجوست.

دسترسی سریع
رادیوم