رادیوم شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:00 به مدت 60 دقیقه

عضلات، چگونگی ساخت عضله و هر آن‌ چیزی كه درباره آن باید بدانید.

گزیده‌ای از پرونده ویژه رادیوم، روز  3 اردیبهشت.
گفتگو دكتر بیتا بردبار درباره عضلات مهم بدن.

1403/02/07
|
20:52
|

به نظر شما چند عضله در بدن وجود دارد؟
بیش از 600 عضله در بدن انسان وجود دارد.
آیا می‌دانید چقدر از وزن انسان را عضله تشكیل داده است؟
حدود 40 درصد از وزن و حجم بدن را عضلات تشكیل داده‌ است كه با توجه به وضعیت فرد متفاوت است. برای مثال یك ورزشكار حجم عضله بیشتری نسبت به یك سالمند دارد. چون سالمندان با توجه به شرایط فیزیولوژیكی كه در آن قرار دارند تحت تاثیر یك سری شاخصه‌های فیزیولوژیك و تحلیل‌های عضلانی قرار می‌گیرند و حجم عضلات بدن آن‌ها از بین می‌رود. ولی به طور كلی 40 درصد وزن را عضلات تشكیل می‌دهد.
جنس عضلات از چیست و ضرورت وجود عضلات در بدن ما چیست؟
جنس عضلات از پروتئین است. به همین دلیل است كه برای افزایش عضله، استفاده از مواد پروتئینی توصیه می‌شود. سازنده‌های پروتئین‌ها اسیدهای آمینه هستند. مقداری از بافت عضلات از آب تشكیل شده است. نقش عضلات در بدن كمك به تنفس و گردش خون و ثبات بدن و حتی باعث می‌شوند بینایی بهتری داشته باشیم و نقش حفاظت بدن را بر عهده دارند.
به نظر شما در بدن چند دسته عضله وجود دارد؟
در بدن ما سه دسته عضله وجود دارد. دسته اول عضلات بزرگ هستند كه كارهای روزمره ما را انجام می‌دهند و ما با اختیار خودمان آن‌ها را منقبض می‌كنیم مثلا با اختیار خود یك جسم را برمی‌داریم. عضلات بزرگ را به عنوان عضلات اسكلتی می‌شناسیم. دسته دیگر عضلات، عضلات صاف هستند كه تارهای ظریف و بسیار نازكی دارند كه در قسمت های داخلی بدن هستند مثل سیستم گوارشی، وریدها و حتی قسمت‌های بینایی. این عضلات به صورت اتومات كار می‌كنند و ما اصلا متوجه كاركرد و عملكرد آن‌ها نیستیم. دسته آخر عضله قلب است كه مانند عضلات صاف به صورت غیر ارادی كار میكند.
در نهایت مهم ترین عضلات بدن ما كدام عضلات هستند؟
عضلاتی كه حجیم هستند و در كارهای اصلی و روزمره ما را مانند بالا رفتن از پله، نشستن، پیاده روی و دویدن درگیر هستند و به مفاصل كمك میكنند. دسته دیگر عضلاتی كه در بالاتنه قرار گرفته‌اند؛ و در جلوی بازو قابل لمس هستند و عضله مخالف آن در پشت بازو به نام عضلات پشت بازو. دسته دیگر عضلاتی هستند كه در ناحیه گردن قرار گرفته‌اند. عضلات دیگری كه در ناحیه سینه قرار دارد كه قفسه سینه را پوشش داده است كه بسیار نقش مهمی در حمایت از قفسه سینه و دم و بازدم دارد. در ناحیه شكم، عضله راست شكم بسیار مهم است از این جهت كه ساختار بدن را صاف نگه می‌دارد.

دسترسی سریع
رادیوم