رادیوم شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:00 به مدت 60 دقیقه

باروری، ناباروری و هر آن‌چه درباره آن باید بدانید

گزیده‌ای از پرونده ویژه رادیوم، روز 1 اردیبهشت.
گفتگو با دكتر علیرضا حیدرنژاد، جنین شناس بالینی درباره فریز كردن جنین.

1403/02/03
|
12:53
|

به نظر شما چند درصد احتمال دارد كه بعد از به هم رسیدن اسپرم و تخمك، جنین شكل بگیرد؟
در موجودات مختلف شانس شكل گیری جنین متفاوت است ولی اگر به گونه پستانداران نگاه كنیم حتی اگر اسپرم و تخمك به طور موفق به هم برسند فقط 30 درصد شانس به دنیا آمدن آن فرزند وجود دارد و پروسه تولید مثل در پستانداران ناكارآمد شده است و انسان ها به عنوان گونه ای از پستانداران از این مقوله مستثنی نیستند.
به نظر شما تعریف ناباروری چیست؟
اگر یك زوج به مدت یك سال بدون اینكه جلوگیری انجام دهند اقدام به فرزند آوری كنند و موفق نشوند، ناباور محسوب می‌شوند.
آیا می‌دانید چه ریسك‌هایی پیش روی یك جنین است در دوره بارداری؟
از وقتی یك اسپرم و تخمك در بدن والدین به وجود می‌آیند تا وقتی به هم می‌رسند و می‌خواهند تمام این پروسه طی شود تا یك جنین داخل رحم مادر به وجود بیاید، هزاران واسطه مختلف و مولكول‌های مختلف در زمان و میزان مناسب باید تولید بشوند و كار خود را انجام دهند تا تمام این پروسه درست و دقیق انجام شود.‌ بنابراین همواره ریسك‌های مختلف برای اسپرم و تخمك و حتی جنین وجود دارد كه نتواند به مرحله لانه گزینی برسد یا جنین نتواند متولد شود.
از فریز كردن اسپرم و تخمك یا جنین چه می‌دانید؟
فریز اسپرم شاخه‌ای از علم كرایوبیولوژی است كه به حفظ و نگهداری طولانی مدت سلول در دمای بسیار پایین گفته می‌شود. انجماد اسپرم به طور معمول در بانك‌های اسپرم و مراكز ناباروری صورت می‌پذیرد. ذخیره اسپرم به صورت منجمد فرآیند است كه در طی آن سلول‌های اسپرم در دمای 196- درجه سانتیگراد قرار داده می‌شوند.
در فریز كردن تخمك، از دارو برای تحریك رشد تخمك استفاده می‌شود. سپس، تخمك‌های بالغ، از تخمدان‌ها استخراج می‌گردند و جهت ذخیره‌سازی، منجمد می‌شوند. در این صورت، می‌توانید هر زمانی كه نیاز است، تخمك‌ها را از حالت انجماد خارج و با اسپرم تركیب كنید تا جنین تشكیل شود. حتی دخترهای مجرد نیز می‌توانند تخمك های خود را نیز برای سال‌های بعد فریز كنند.
یا كسانی كه درگیر بیماری خاصی مانند سرطان هستند می‌توانند قبل از شروع درمان اسپرم و تخمك خود را فریز كنند تا بعدا بتوانند به راحتی بچه‌دار شوند.
بانوان بهتر است تا سن 35 سالگی اقدام به فریز كردن تخمك بكنند به دلیل اینكه بعد از 35 سالگی ذخیره تخمك تخمدان ها كم می‌شود.
البته بهتر است كه جنین فریز شود چون شانس به دنیا آمدن فرزند در جنین فریز شده بیشتر از تخمك و اسپرم فریز شده است.
مبلغ حدودی این كار در مراكز دولتی 15 ملیون می‌باشد.

دسترسی سریع
رادیوم