رادیوم شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:00 به مدت 60 دقیقه

بهار و تاثیر آن بر روح و جسم ما.

گزیده‌ای از پرونده ویژه رادیوم، روز 18 فروردین.
گفتگو با خانم دكتر كیانا فرحی درباره تاثیر گذاری فصل بهار در حالت روحی و جسمی افراد.

1403/01/20
|
14:31
|

آیا تا به حال به این فكر كرده‌اید چرا ما در فصل بهار بی حال می‌شویم؟

به دلیل اینكه روزهای طولانی وجود دارد در این فصل، وقتی از ساعت 10 شب به بعد فرد بیدار باشد، هر چقدر كه در طول روز بخوابد بدن نمی‌تواند ترشح ملاتونین را جبران كند.

به همین دلیل است شب‌هایی كه طولانی مدت بیدار می‌مانیم در روز بعدش بسیار بسیار كسل هستیم و چند روز طول می‌كشد تا بدن به حالت عادی خودش برگردد.

با توجه به ترشح ملاتونین (هورمون خواب) در فصل بهار، چه ساعتی برای خواب در این فصل مناسب است؟

با توجه به اینكه این هورمون با تاریك شدن هوا شروع به ترشح می‌كند، توصیه می‌شود در ساعت 10 شب به خواب برویم و این خواب را تا ساعت 4 صبح بیشتر ادامه ندهیم.
چرا در فصل بهار دچار حساسیت می‌شویم؟

در بدن ما ماده ای به نام هیستامین توسط سلول های دفاعی بدن ما ترشح می‌شود. هیستامین كاركردهای خیلی متفاوتی دارد و بدن را گویی در حالت دفاع قرار می‌دهد. هیستامین به بدن شما كمك می‌كند تا از شر سایر مواد شیمیایی كه بدن شما را آزار می‌دهند خلاص شوید. مهم ترین عاملی كه هیستامین بر علیه آن‌ها فعالیت می‌كند، یك ماده آلرژن یا حساسیت زا است. هیستامین ها فرآیندی را شروع می‌كنند كه نهایتا منجر به دفع آلرژن‌ها از بدن می شود. این كار را می‌تواند به وسیله ترشحات پوستی و از روی پوست نیز انجام دهند. حتی هیستامین ممكن است باعث عطسه، التهاب یا خارش شود. هر واكنشی كه برای دفع ماده آلرژن یا حساسیت‌زا لازم است، توسط هیستامین انجام می‌شود. هیستامین‌ها بخشی از سیستم دفاعی بدن ما هستند. هنگامی كه به آلرژی مبتلا می‌شوید، برخی از عوامل محرك و حساسیت‌زا، مانند گرده، مو و خز حیوانات خانگی یا گرد و غبار كه ذاتاً بی خطر به نظر می‌رسند، توسط سیستم ایمنی بدن ما به عنوان یك محرك شناخته شده و بدن بر علیه آن‌ها پاسخ ایمنی ایجاد می‌كند. این كار بدن برای حفظ امنیت و سلامتی‌ ما مناسب و موثر است. اما واكنش بیش از حد سیستم ایمنی باعث بروز پاسخ‌های غیر طبیعی و شدید هم می‌شوند. در چنین شرایطی است كه افراد مجبورند از دارو های .آنتی‌هیستامین برای كاهش علائم خود استفاده كنند

در نهایت چه كنیم از بی‌حالی فصل بهار بكاهیم ؟
1) كتاب بخوانیم و فعالیت ذهنی داشته باشیم.
2) فعالت بدنی منظم داشته باشیم.
3) خود مشغولی داشته باشیم و بیكار نباشیم.
4) مایعات بنوشیم.
5) سبزیجات بهاره استفاده كنیم.
6) سعی كنیم كه مثبت فكر كنیم.

دسترسی سریع
رادیوم