رادیوم شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:00 به مدت 60 دقیقه

زیبایی و مراقبت‌های لازم از پوست

گزیده‌ای از پرونده ویژه رادیوم، روز 15 اسفند.
گفتگو با دكتر مونا صالحی پوریان درباره زیبایی پوست.

1402/12/19
|
14:01
|

آیا تا به حال به این فكر كرده‌اید كه چین و چروك پوست چگونه ایجاد می‌شود؟

با افزایش سن، پوست كلاژن و الاستین كمتری تولید می‌كند و این امر باعث خشك شدن، نازك شدن و كاهش مقاومت پوست در برابر آسیب‌ها می‌شود. همچنین عوامل محیطی، كم‌آبی و سموم منجر به ایجاد چین و چروك صورت می‌شود. چروك صورت بخش جدایی‌ناپذیر و طبیعی فرایند پیری است؛ بنابراین هیچ دلیلی برای ترس از آن وجود ندارد.

خطوط داینامیك پوست چیست؟

خطوطی هستند كه تنها با فعالیت عضلات مشخص می‌شوند و در حالت عادی ظاهر نمی‌شوند. مانند خطوط پیشانی كه با بالا بردن ابروها ظاهر می‌شود یا خط اخم كه تنها با اخم كردن قابل مشاهده است. این نوع چروك‌ها به دلیل ابراز احساسات یا حركات تكراری چهره و به دلیل انقباض عضلات متصل به پوست ایجاد می‌شوند.

خطوط استاتیك پوست چیست؟

خطوطی كه بدون فعالیت عضلات و به شكل دائمی وجود دارند و حتی در حالت استراحت نیز قابل رویت می‌باشند. این نوع چروك ها به دلایل مختلفی مانند: افزایش سن، نور خورشید، استعمال دخانیات، ژنتیك، رژیم‌های غلط غذایی، بیماری و … ایجاد می شود. یكی از دلایل ایجاد این نوع خطوط عدم درمان خطوط داینامیك و بی توجهی به آن است.

بوتاكس چیست و چه كارایی‌هایی دارد؟

بوتاكس اولین چیزی است كه به صورت رسمی برای رفع خطوط و چروك داینامیك (خطوط پویا) تایید شده است.

فرق بوتاكس با فیلر چیست؟

بوتاكس اولین چیزی بود كه برای رفع خطوط داینامیك تایید شد، ولی برای رفع خطوط استاتیك (دائمی) كارساز نیست. بنابراین برای رفع خطوط استاتیك از فیلر استفاده می‌شود.

به نظر شما از چه سنی باید از پوست مراقبت كرد؟

از كودكی باید شروع به مراقب پوست كرد. برای مثال اولین و مهم‌ترین عامل خارجی در پیر شدن پوست نور آفتاب است. نور آفتاب به شدت پوست را دچار روند پیری می‌كند و همچنین باعث یكسری بیماری‌های پوستی می‌شود. در نتیجه باید از كودكی از پوست در مقابل نور آفتاب با ضدآفتاب مراقبت كرد.

دومین مورد مراقبت از پوست رطوبت پوست است، كه باید با استفاده از كرم های آبرسان رطوبت پوست را در هر سنی حفظ كنیم.

به نظر شما كاركرد كرم‌های آبرسان چیست؟

با داشتن یكسری مواد خاص و اتصال به لایه اپیدرم و نفوذ به لایه درم باعث انعطاف بیشتر پوست شده و رطوبت پوست را افزایش می‌دهند.

استفاده از كرم های آبرسان یكی از ضروری‌ترین مراقبت های پوست خصوصا در سنین بالا به شمار می‌رود.

در نهایت برای داشتن پوستی سالم باید بدنی سالم، تغذیه سالم، محافظت از آفتاب، حفظ رطوبت پوست و فعالیت بدنی مناسب داشته باشیم.

دسترسی سریع
رادیوم