دادرسانه شنبه از ساعت 22:00 به مدت 50 دقیقه

آسیب‌های معدن سنگ آهن كامو به طبیعت و چشمه‌های آب / مردم در انتظار پاسخ مسئولان هستند

آسیب‌های معدن سنگ آهن كامو به طبیعت و چشمه‌های آب این منطقه در برنامه رادیویی دادرسانه و با حضور مطالبه گران و برخی مسئولان بررسی شد.

1401/04/02
|
16:18
|

فعالیت معدن سنگ آهن در كامو تاكنون حاشیه‌های زیادی داشته است. هرچند مالكان این معدن می‌گویند طی 10 تا 12 سال گذشته هیچگونه اقدامی در این معدن صورت نداده اند، اما در چند ماه اخیر برداشت‌هایی از دپو مواد استخراج شده در سال‌های 85 به بعد، انجام شده كه همین فعالیت شائبه‌های احیای معدن را بیشتر كرده است.

اطلاعاتی درباره مقدار سنگ آهن این معدن در دست نیست، اما طبق اعلام مالكان معدن، عرصه آن 570 هكتار است. قائم مقام مدیرعامل این معدن می‌گوید كه حریم چشمه‌ها احتمالا بیشتر از 10 هكتار نباشد و نباید برای حفظ این مقدار، همه معدن از كار بازبماند. با این حال مساله اصلی اینجاست كه مسئولان استانی باوجود اعتراضات مردم و مطالبه شفاف سازی مصوبات و پیگیری هایشان، همچنان اظهارات پرشائبه و مبهم ارائه می‌دهند.

دادرسانه، برنامه‌ای رادیویی است كه به مسائل و مطالبات مردمی می‌پردازد كه در آخرین برنامه خود با دعوت از برخی از مسئولان استانی اصفهان و مطالبه گران، به بررسی مساله معدن سنگ آهن در كامو پرداخت.

كمیل رحمانی، از جمله مطالبه گران مردمی است كه در این موضوع ورود كرده و از ابتدا همراه با دیگر مردم شهر‌های جوشقان و كامو و چوگان برای انتقادات خود را به فعالیت معدن كانسار آذرین اعلام كرده است.

رحمانی: معدن نباید به محیط زیست صدمه بزند
او در این برنامه رادیویی توضیح می‌دهد كه این معدن دقیقا روی سرچشمه رودخانه كامو قرار گرفته است؛ سرچشمه‌ای كه آب شرب سه منطقه را تأمین می‌كند.

رحمانی اذعان دارد كه معادن یكی از ثروت‌های ملی كشور ماست و بخشی از رشد اقتصادی كشور وابسته به فعالیت معادن است، اما توضیح می‌دهد كه معادنی كه در كنار سودآوری، ارزآوری، تولیدكنندگی و ... باعث تخریب محیط زیست یا منابع آبی می‌شوند، مساله مطالبه گران هستند. یكی از نمونه‌های این معادن هم معدن كانسارآذرین یا همان معدن سنگ آهن كامو است.

او توضیح می‌دهد: معدن سنگ آهن كامو یك معدن پرذخیره است، اما این معدن در حوضه آبریز و روی سرچشمه قرار گرفته و به اذعان كارشناسان متخصص آب، فعالیت آن قطعا روی آب این سرچشمه مشكل ایجاد می‌كند. هم كارشناسان محیط زیست این آسیب را تأیید كرده اند و هم كارشناسان قوه قضاییه در حوزه معادن. نامه‌های مكتوب آن هم از سال 90 موجود است.

حجت‌الاسلام سلیمانی: امكان حفر چاه نیست
در ادامه این برنامه، حجت الاسلام سلیمانی، امام جمعه جوشقان كه در اعتراضات مردمی به فعالیت این معدن در كنار آنان بوده، در گفتگوی تلفنی، توضیح می‌دهد كه اگر این آب با مشكلی مواجه شود، زندگی نزدیك به 10 هزار نفر به خطر می‌افتد، چون امكان حفر چاه هم در این منطقه وجود ندارد.

او می‌گوید: كشاورزان می‌گویند كه آب دریافتی شان كم شده و غیر از آن كارشناسان متعددی گفته اند كه فعالیت معدن به آب این منطقه آسیب می‌زند.

حجت الاسلام سلیمانی توضیح می‌دهد كه آب از ارتفاعات كوه سرازیر شده و یكجا جمع می‌شود. در تقسیم گاهی قرار می‌گیرد و از آنجا بین سه منطقه تقسیم می‌شود.

او به اعتراضات مردم در اردیبهشت ماه اشاره می‌كند و می‌گوید: در آن زمان از من خواستند كه در این اجتماع حاضر شوم و از مردم بخواهم كه به وعده‌های مسئولان اعتماد كنند. مسئولان آن روز قول دادند كه مساله را حل كنند. مردم پذیرفتند و برگشتند، اما از آن روز تا الان كار ما نتیجه‌ای از كار مسئولان ندیده ایم.

جهاد كشاورزی در كنار مردم
در این برنامه، مظلومی، رئیس جهاد كشاورزی كاشان نیز حضور تلفنی داشت. او در این برنامه اذعان می‌كند كه مسئولیتی در صدور مجوز معدن ندارد، اما در تمام مراحل در كنار كشاورزان و مردم بوده و مخالفت خود را با فعالیت معدن اعلام كرده است.

محدودیت‌های محدود برای فعالیت معدن
سیدی پور، از مسئولان شركت آب منطقه‌ای اصفهان نیز با حضور تلفنی در این برنامه توضیح می‌دهد كه مجوز این معدن در نیمه دهه 80 صادر شده و از سال 92 به بهره بردار دیگری واگذار شده است.

به گفته او شركت آب منطقه‌ای از پاییز پارسال مكلف شده به موضوع شركت معدن سنگ آهن كامو رسیدگی كند و كار بررسی اثرگذاری این شركت بر آب را به یك شركت مشاور واگذار كرده است.

او توضیح می‌دهد كه نتیجه تحقیق این شركت مشاور این بوده كه فعالیت معدن روی آب تاكنون تأثیری نداشته، با این حال محدودیت‌هایی برای كار معدن در نظر گرفته شده؛ مانند عدم فعالیت در حریم چشمه‌های آب، انجام ندادن هیچ گونه انفجار در محدوده معدن و ...

دسترسی سریع
دادرسانه