تماشاخانه پنج شنبه ها از ساعت 17:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو جوان

تماشاخانه

نمایش تاناكورا، سكوتی كه شنیده می شود!

گفتگو با سیمین بهفر ، كهبد تاراج و رضا بهرامی عوامل نمایش تاناكورا كه تا پایان اسفند ماه 1401 در تماشاخانه استاد سمندریان ایرانشهر روی صحنه می رود.

1401/12/13
|
12:40
|

سیمین بهفر در گفتگو با تماشاخانه در مورد علت انتخاب نمایش نامه تاناكورا گفتگو كرد و گفت:
رضا بهرامی و كهبد تارج دو نفر از بهترین های نمایش ایران هستند كه من از كاركردن با آن ها بسیار لذت می برم.در اغاز وقتی نمایشنامه كهبد تاراج را خواندم تحت تأثیر قرار گرفتم و همین سبب شد تا نقش لیلای كار را قبول كنم.چرا كه با شخضیت لیلا حساس همسانی زیادی می كردم. به هرجهت مقوله قتل های غیر عمد و تعصب گونه همیشه یكی از مهم ترین مسائلی بودند كه در جامعه با آن درگیر بوده ایم . آشنایی من با موارد این چنینی باعث شد تا همذات پنداری عجیبی با این نقش داشته باشم. بهفر در ادامه گفت : شاید پذیرفتن این نقش ادای دین من بود به هم نوعان خودم.

او در ادامه در مورد همكاری با رضا بهرامی صحبت كرد و گفت:
بهرامی در طول كار نه فقط كارگردانی كه سعی می كند با اتود های خاص، كارگاه آموزشی برای عوامل و به ویژه بازیگران برگزار كند. در كل می توانم بگویم نمایش تاناكورا متن محور و كارگردان محور است.

در ادامه مجید رحمتی مهمان تماشاخانه رادیو جوان شد و در مورد اهمیت سكوت در این نمایش گفت:
من تجربه ی بازی در تك گویی های زیادی را تا كنون داشته ام. یكی از معروف ترین این منولوگ ها كرملوژی بود كه با استقبال بی نظیر تماشاگران مواجه شد. به روایتی دیگر من معتقدم نگین انگشتری یك اثر ، بازیگر كار است. بازیگری كه با خلاقیت كارگردان می تواند به منصه ظهور برسد.

در نمایش تاناكورا همه چیز به صورت اختصار انجام می شود و همین باعث می شود تا سكوت نقش مهمی در این نمایش ایفا كند.

در ادامه رضا بهرامی كارگردان نمایش به گفتگو پرداخت و گفت:
اگر یاد بگیریم شنونده ی خوبی باشیم می توانیم در عمل رفتارهای بهتری داشته باشیم. از نظر من زندگی با موسیقی شكل گرفته است. این موسیقی و هارمونی گاهی می تواند با سكوت و كلمات اتفاق بیفتد. در نمایش تاناكورا ما سعی كردیم به واسطه كلمات موقعیت های دراماتیكی را خلق كنیم.

در پایان كهبد تاراج نمایشنامه نویس در تماشاخانه رادیو جوان اظهار كرد و گفت:
دغدغه ی همیشگی من پرداختن به نمایش ایرانی بوده است. به همین خاطر نقبی زدم به تكیه دولت، نمایش تعزیه كه قدمتی صد ساله دارد. در كل سعی كردم در این نمایشنامه نگاه متفاوتی به تكیه دولت داشته باشم و از آن به عنوان یك شخصیت نمایشی بهره ببرم.

تاراج در ادامه از مخاطبان به نمایش های ایرانی دعوت كرد تا به تماشای این اثر بنشینند.چرا كه این اثر، انعكاس هویت ملی تاریخی ما ایرانیان است كه نباید آن را به فراموشی بسپاریم.

تماشاخانه، هر هفته پنجشنبه ها به تهیه كنندگی غزاله یراقی ساعت 17 روی آنتن شبكه رادیویی جوان می رود و با اجرای لاله اكبری، عاصم حاصل مهری و زهرا محسن زاده دغدغه های مربوط به حوزه نمایش را بررسی می كند.

دسترسی سریع
تماشاخانه