خط آزاد شنبه تا چهار شنبه از ساعت 17:00 به مدت 60 دقیقه

رفتارهای خشونت آمیز دعوا

اکثر مردان در اوضاع سخت کاری معمولا بیشتر رفتارهای خشونت آمیز نشان می‌دهند، در حالی که بانوان به خاطر احساساتی‌تر بودنشان بیشتر صبر پیشه می‌کنند و تنها ممکن است در وضعیت خیلی بد و طاقت فرسا اندکی صدایشان را بالاببرند و حرفی ناخوشایند بزنند.

1397/06/13
|
10:59

دعوا واکنشی طبیعی به مسائل ذهنی و رفتاری است. بسیاری از دعواها، ناشی از ناکامی‌هاست. فرد در ذهن خود منتظر اتفاقی است، اما آن اتفاق نمی‌افتد و او هم واکنش کلامی یا بدنی نشان می‌دهد و دعوا به وجود می‌آید. می‌توان گفت دعوا واکنشی در مقابله با ناکامی است. دعوا گونه‌های گوناگونی دارد. در یک نوع دعوا، زد و خورد بدنی یا همان کتک‌کاری پیش می‌آید یا مثلا به صورت هل دادن است. نوع دیگر آن دعوای کلامی است که طی آن افراد، فحش، توهین یا القاب نامناسبی به زبان می‌آورند. یکی از علت‌های اصلی دعوا، همین اختلاف‌نظرهاست اما سطح انتظار افراد هم با هم متفاوت است. گاهی ما در مورد موضوعی نگرش خاصی داریم و وقتی دیگران این نگرش را تایید نمی‌کنند، سرخورده می‌شویم و احساس ناکامی می‌کنیم و زمینه‌ی دعوا فراهم می‌شود.
در همین خصوص برنامه‌ی «خط آزاد» با عنوان «دعوا» از رادیو جوان پخش می‌شود. این برنامه از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17 تا 18:30 پخش می‌شود که تهیه‌کنندگی آن را شکوفه موسوی برعهده دارد و گوینده‌ی آن فاطمه صداقتی است.

دسترسی سریع
خط آزاد