خط آزاد شنبه تا چهار شنبه از ساعت 17:00 به مدت 60 دقیقه

تمركز حواس تمرکز

سوالی که معمولاً زیاد مطرح می‌شود این است که چرا تمرکز حواس ندارم؟ بسیاری از افراد با شنیدن کلمه‌ی تمرکز به مطالعه فکر می‌کنند. آنها فکر می‌کنند که تمرکز فقط و فقط مربوط به مطالعه و درس خواندن است.

1397/06/12
|
09:04

تمرکز حواس در واقع توانایی شخص در هدایت کردن توجه و تمرکزش با اراده‌ی خود است. یعنی شخص بتواند توجه خود را کنترل کند. تعریف تمرکز حواس چیزی نیست به جز توانایی فرد در متمرکز کردن ذهن خود بر روی یک موضوع یا فکر خاص و در عین حال خارج کردن همه‌ی افکار غیر مرتبط و احساسات از ذهن.

سوالی که معمولاً زیاد مطرح می‌شود این است که چرا تمرکز حواس ندارم؟ بسیاری از افراد با شنیدن کلمه‌ی تمرکز به مطالعه فکر می‌کنند. آنها فکر می‌کنند که تمرکز فقط و فقط مربوط به مطالعه و درس خواندن است. اما واقعیت این نیست. زمانی که درباره‌ی کمبود تمرکز صحبت می‌شود، مشکلات گوناگونی وجود دارد. مثلا ناتوانی در مدیریت زمان، حواس‌پرت بودن، توجه نکردن به دیگران، عوامل مزاحم در کار، زیاد بودن بار ذهنی و معمولاً احساس ناامیدی برای تمام کردن کار به‌صورت کامل و سر وقت. این مشکلات در طی روز سبب می‌شود که با مفهوم جدیدی به نام تمرکز و فقدان تمرکز کافی در زندگی روزانه روبه‌رو شویم. اینکه محیط تمرکز ما را کاهش می‌دهد یا مشکلات شخصی یا خانوادگی فرقی نمی‌کند. در هر صورت نتیجه یکسان است. شما تمرکز حواس ندارید و این موضوع بر بازدهی و احساس شما تأثیر می‌گذارد.

در همین خصوص برنامه‌ی «خط آزاد» با عنوان «زمان تفریح کردن» از رادیو جوان پخش می‌شود.

این برنامه از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17 تا 18:30 پخش می‌شود که تهیه‌کنندگی آن را شکوفه موسوی برعهده دارد و گوینده‌ی آن فاطمه صداقتی است.

دسترسی سریع
خط آزاد