خط آزاد شنبه تا چهار شنبه از ساعت 17:00 به مدت 60 دقیقه

پشت میز نشینی و كم تحركی پشت میز نشینی و کم‌تحرکی

خیلی‌ها تصور می‌کنند که کار‌های سنگین منجر به آسیب‌های اسکلتی و عضلانی می‌شود، در حالی‌که کم‌تحرکی نیز به همان اندازه آسیب‌زننده است.

1397/06/11
|
12:57

زندگی پیشرفته ویژگی‌های خود را به ویژه بر ساکنان شهرها تحمیل کرده است، به طوری که در پایان ساعات کاری یا آموزشی روزانه نیز بسیاری از کارکنان و دانش آموزان میز خود را ترک و با کمترین میزان تحرک یا پیاده روی، برای رسیدن به منزل از خودرو استفاده می‌کنند. جالب این که راحتی زندگی امروزی روی دیگری هم دارد و در نهایت به قیمت سلامت و چه بسا زندگی ما تمام می‌شود.

برخی از عوارض کم‌تحرکی و نشستن‌های طولانی مدت کشیدگی مهره‌های گردن، شانه درد و پشت درد، آسیب به دیسک کمر، پوکی استخوان‌ها و کندی عملکرد مغز است.
افرادی که بیشتر زمان نشستن خود را در پشت میز کار سپری می‌کنند، مدام گردن خود را برای تایپ کردن به سمت صفحه کلید رایانه خم می‌کنند یا برای صحبت کردن با تلفن در حین کار کردن، گوشی تلفن را با کمک شانه و سر خود به گوش خود می‌چسبانند، این عوامل همگی باعث کشیدگی مهره‌های گردن و از بین رفتن تعادل دائمی آنها می‌شود.

خیلی‌ها تصور می‌کنند که کار‌های سنگین منجر به آسیب‌های اسکلتی و عضلانی می‌شود، در حالی‌که کم‌تحرکی نیز به همان اندازه آسیب‌زننده است. درد‌های ستون فقرات (کمر و گردن) یا درد‌های کمربند شانه‌ای و لگنی اکثر کارمندان ناشی از کم‌تحرکی و ساعت‌های متمادی نشستن پشت میز کار است.
در همین زمینه برنامه‌ی «خط آزاد» با عنوان «پشت میز نشینی و کم‌تحرکی» از رادیو جوان پخش می‌شود. این برنامه از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17 تا 18:30 پخش می‌شود که تهیه‌کنندگی آن را حامد مرادیان برعهده دارد و گوینده‌ی آن نیما رئیسی است.

دسترسی سریع
خط آزاد