شمارش معکوس شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو جوان

شمارش معكوس

زنان قوانین حوزه‌ی زنان نیاز به بازنگری دارد

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری البرز با اشاره به اینکه باید زمینه‌ی اجرای قوانین حوزه‌ی زنان فراهم شود، افزود: هر چند قوانین حوزه‌ی زنان نیاز به اصلاح و بازنگری دارد، ولی مشکل اینجاست که همین قانون هم درست اجرایی نمی‌شود.

1397/06/07
|
09:20

در «شمارش معکوس» 7 شهریور به قوانین حوزه‌ی زنان می‌پردازیم. در این خصوص به سخنان مریم اسماعیلی فرد، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری البرز، اشاره خواهیم داشت. این مسئول اظهار کرده: ما در قوانین به جز موارد خاص منع قانونی برای انتصابات دولتی بانوان نداریم، ولی می‌بینیم که برای انتصاب زنان در حوزه‌های مدیریتی گوناگون هنوز مقاومت‌هایی صورت می‌گیرد. وی گفت: متاسفانه در حوزه‌ی زنان ظرفیت‌های حقوقی بسیاری وجود دارد، ولی از این ظرفیت‌ها استفاده نمی‌شود. مثلا طبق ابلاغیه‌ی رئیس جمهور تا پایان برنامه‌ی ششم توسعه باید 30 درصد مناصب مدیریتی کشور به زنان تعلق بگیرد، ولی سوال اینجاست تاکنون تا چه حد به این ابلاغیه عمل شده است؟ به نظر من اولویت ما باید این باشد که در کنار اصلاح قوانین حوزه‌ی زنان، ظرفیت‌های قانونی فعلی را به فعلیت برسانیم.


این مسئول افزود: در حال حاضر در برخی استان‌ ها معاون فرماندار و فرماندار زن داریم، ولی در البرز ما حتی یک بخشدار زن هم نداریم. هر چند استاندار البرز از انتصاب زنان در مناصب مدیریتی به خوبی استقبال می‌کند، ولی البرز برخلاف برخی استان‌ها در این حوزه کند پیش می رود.

وی گفت: ما پیگیر مناصب مدیریتی زنان در استان هستیم و نتیجه‌ی بررسی‌های دوره‌ای خود را به استاندار و دفتر امور بانوان وزارت کشور گزارش می‌دهیم تا در صورت کم کاری در این حوزه اقدامات لازم صورت بگیرد. اسماعیلی فرد خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب مشروطه زنان در ایران نصف رعیت حساب می‌شدند، حق رای نداشتند، حق طلاق و حضانت فرزند برای آنها مفهومی نداشت، درگیر ازدواج‌های اجباری بودند، در حقوق مالی نادیده گرفته می‌شدند و ... ولی کم کم فضا برای مطالبه‌گری و دیده شدن بانوان فراهم شد. در مقیاس تاریخی می‌توان گفت طی 100 سال گذشته وضعیت زنان ایران تغییرات محسوسی داشته و رو به جلو حرکت کرده است.
این مسئول توضیح داد: در حال حاضر در دولت دوازدهم، هفت نفر از معاونان وزیر و سه نفر از اعضای کابینه زن هستند که این نشان می‌دهد وضعیت زنان به مراتب بهتر از قبل شده است. البته ما نباید به این تغییرات راضی باشیم و باید مطالبه‌گری را ادامه دهیم چون در ایران زنان توانمند کم نداریم و این امر با بررسی آمار زنان کارآفرین به خوبی قابل اثبات است.

دسترسی سریع
شمارش معکوس