عصر من شنبه تا پنجشنبه از ساعت ساعت 15 به مدت 45 دقیقه

مخاطبان تئاتر چهل سالگی انقلاب در نمایش صحنه ای

"عصرمن" 29آبان با حضور محمدجعفریان(فعال عرصه تئاتر) درباره تئاتر بعد از انقلاب و دستاوردهای تئاتر حوزه کودک و نوجوان در چهل ساله بعد از انقلاب صحبت کرد و مسائل مربوط به نمایشهای مذهبی آیینی و سرگرمی و کمدی و تئاتر درمانی را بررسی کرد.

1397/08/29
|
19:52

به‌گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ "عصرمن" 29آبان با حضور محمدجعفریان(فعال عرصه نمایش صحنه ای) درباره تئاتر بعد از انقلاب و دستاوردهای تئاتر حوزه کودک و نوجوان در چهل ساله بعد از انقلاب صحبت کرد و مسائل مربوط به نمایشهای مذهبی آیینی و سرگرمی و کمدی و تئاتر درمانی را بررسی کرد.

در سالهای نخست انقلاب اسلامی، تئاتر نیز همچون دیگر فعالیت‌های هنری به خاطر شرایط سیاسی اجتماعی آن روزها دچار تغییرات شد و به دلیل عدم برنامه‌های مشخص با رکود همراه بود.
در این سالها هنرمندان حرفه‌ای تئاتر یا راهی سینما و تلویزیون شدند یا این کار را به کلی کنار گذاشتند. چند نفر نیز تن به مهاجرت دادند. با این همه در سال 58 در مجموع 23نمایش در تهران به صحنه رفت. در سال بعد نیز 19 نمایش و در سال 60 نیز تنها 16 نمایش در تالارهای تهران به اجرا در آمد.از سال 61 با روی کار آمدن مسئولان جدید و سیاستگذاری‌های مرکز هنرهای نمایشی تولیدات تئاتری رو به افزایش گذاشت و با برگزاری جشنواره‌های مختلف تئاتری آمار تولیدات بالا رفت.

جشنواره سراسری تئاتر فجر که در این سال نخستین دوره فعالیت خود را آغاز کرد، در طول بیست‌و‌پنج دوره برگزاری هم اکنون نه‌تنها به عنوان مهم‌ترین رویداد نمایشی ایران در سال‌های پس از انقلاب که اصلی‌ترین معیار برای ارزیابی تئاتر ایران به شمار می‌آید.جشنواره تئاتر فجر در 5 سال نخست بیشتر به اجرای نمایش‌هایی با مضامین انقلاب و جنگ و بازتاب مسائل اجتماعی آن روزها محدود بود، اما در سالهای بعد به‌تدریج موضوعات دیگری نیز وارد نمایشنامه‌ها شد و تئاتر کودک، تئاتر خیابانی و نمایش‌های سنتی و بومی نیز در صحنه‌ها به اجرا در آمد.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
عصر من