عصر من شنبه تا پنجشنبه از ساعت ساعت 15 به مدت 45 دقیقه

سرانه‌ی مطالعه نقش سینما در بالابردن سرانه‌ی مطالعه در «عصر من»

فیلم‌ها می‌توانند درارتقای سطح فرهنگ جامعه تاثیر و نقش بسزایی داشته باشند. کم نیستند فیلم‌هایی که اقتباس از یک کتابند. متاسفانه امروزه سینمای ما به سمت گیشه رفته است.

1397/08/26
|
15:59

عام‌ترین تعریف از سرانه‌ی مطالعه میانگین مدت زمان مطالعه یک نفر در شبانه‌روز است. اما لزوماً همیشه این تعریف صادق نیست و می‌توان به جای مدت زمان از تعداد کتاب‌های خوانده شده یا تعداد صفحات خوانده شده در طول روز نیز برای تعریف سرانه‌ی مطالعه بهره جست.

در ساده‌ترین حالت می‌توان میزان مطالعه‌ی همه‌ی افراد جامعه را با هم جمع کرد و بر تعداد افراد آن جامعه و تعداد روزهای در نظر گرفته شده تقسیم کرد. برای اندازه‌گیری متوسط مطالعه در یک جامعه، آماری محاسبه نموده و به همه‌ی جامعه تعمیم می‌دهند. البته عوامل دیگری نیز همچون تیراژ کتاب‌ها بر اندازه‌گیری سرانه مطالعه اثر دارد. پایین بودن سرانه‌ی مطالعه بر تولیدات فرهنگی و نویسندگان نیز به صورت عرضه و تقاضا اثر می‌گذارد.

نگاهی به مفهوم سرانه می‌تواند به ما در سنجش این شاخص یاری دهد. سرانه‌ی Per capita مفهومی آماری است و اشاره به وضعیت یک متغیر یا شاخص نسبت به هر فرد در یک مکان خاص در یک دوره زمانی معین (عموماً سال) دارد و اولین کاربرد آن در علم اقتصاد بوده‌است که شاخص‌هایی نظیر تولید سرانه، درآمد سرانه، تولید ناخالص سرانه، تولید خالص ملی سرانه و … از آن بهره می‌جستند. چنین شاخص‌هایی حاصل کسری است که صورت آن جمع کل متغیر مورد بررسی و مخرج آن جمعیت ساکن در یک محل خاص است. با این توصیف صورت کسر سرانه‌ی مطالعه (یا با توجه به شیوه بیان آن در اقتصاد، مطالعه سرانه) ایرانیان، میزان مطالعه مردم در طول یک سالِ معین است. میزان مطالعه ممکن است بر حسب زمان یا تعداد عناوین مطالعه شده باشد. همچنین مخرج کسر جمعیت ایران (یا در برخی موارد جمعیت باسواد) در سال مورد بررسی است.

در این راستا توجه و تاکید سینما بر کتابخوانی موضوع برنامه‌‌ی «عصر من» در 26 آبان بود. شمامی‌توانید برای شنیدن برنامه یه سایت رادیو جوان قسمت آرشیو برنامه‌ها مراجعه کنید.

دسترسی سریع
عصر من