کیلومتر 88 شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:45 به مدت 15 دقیقه

عقل یا عشق عقل و خرد و جایگاه آن در زندگی

«کیلومتر 88» روز چهارشنبه 19 اردیبهشت به انسان و عقل گرایی و تصمیم‌گیری‌هایی که مبتنی بر عقل است دربرابر تصمیم‌گیری‌های شتابزده و هیجانی می‌پردازد.

1397/02/19
|
14:50

عاقلان و خردمندان گروهی‌اند که همواره مورد مباهات و افتخار یک جامعه‌اند و افراد جامعه‌، ایشان را در امور مختلف ملاک و محور قرار می‌دهند. این گروه افرادی‌اند که در تصمیم‌گیری‌های اساسی زندگی مسیر درست را انتخاب می‌کنند و از این رو راهبر و الگوی سایر مردم نیز هستند.

امّا آیا آنها نشانه‌هایی دارند تا بتوان آنها را از سایرین تمیز داد و شناخت و از عقل و خرد آنها بهره‌گیری کرد. از دیگر نشانه‌هایی که خردمندان را از سایر مردمان متمایز می‌گرداند آن است که این گروه با دقت نظر به اطراف خویش توجه دارند و علامت‌های تجربی را به خوبی مورد کاوش قرار می‌دهند و از دریچه‌ی آنها درس‌ها و عبرت‌های بزرگ را درمی‌یابند. خلقت آسمان‌ها و زمین و رفت و آمد شب و روز و باران و سبزی و خرّمی زمین با آنها و نیز حیوانات و جانداران مختلف، باد و ابر و خلاصه همه‌ی نشانه‌های طبیعی در نظام خلقت الهی اموری‌اند که خردمندان به سادگی از کنار آنها نمی‌گذرند. آنها حتی در قرار گرفتن کشتی بر روی آب دریا و فرو نرفتن در آنها و در نتیجه نفعی که مردمان از آن می‌برند تأمل می‌کنند.

دسترسی سریع
کیلومتر 88