منهای نفت هر روز از ساعت در فواصل برنامه‌ها به مدت 5 دقیقه

رادیو جوان

منهاي نفت

اقتصاد حال بد تورم دهک‌های درآمدی

شکاف تورمی در بین اقشار برخوردار و کم‌برخوردار جامعه، قابل تامل است.داده‌های مرکز آمار حکایت از این دارد که تورم ماهانه در دهک‌های بالای جامعه از دهک‌های پایین، سبقت گرفته و شکاف بین نرخ‌ها به حدود 3 درصد رسیده است."منهای نفت" بررسی می کند.

1397/07/09
|
13:37

به‌گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ شکاف تورمی در بین اقشار برخوردار و کم‌برخوردار جامعه، قابل تامل است.داده‌های مرکز آمار حکایت از این دارد که تورم ماهانه در دهک‌های بالای جامعه از دهک‌های پایین، سبقت گرفته و شکاف بین نرخ‌ها به حدود 3 درصد رسیده است."منهای نفت" بررسی می کند.

سبقت تورمی در دهک‌های بالا، هم در کالاهای خوراکی و هم در کالاهای غیرخوراکی و خدمات به چشم می‌خورد. علت اصابت بیشتر تورم به دهک‌های بالا را باید در وزن سنگین‌تر کالاهای وارداتی و لوکس در سبد هزینه‌ای خانوارهای برخوردار جامعه جست‌وجو کرد.

فاصله تورمی دهک‌ها در آخرین ماه تابستان به بیشترین حد خود رسید. با توجه به آخرین داده‌های مرکز آمار، اختلاف بین تورم ماهانه دهک اول و دهم، به 7/ 2 درصد رسیده است؛ درحالی‌که شکاف تورمی بین دهک اول و دهم، در دو سال اخیر از یک‌درصد فراتر نرفته بود. در این بین، تورم در دهک‌های بالای هزینه‌ای به بیشترین حد خود رسیده که می‌تواند ناشی از سهم پررنگ‌تر کالاهای وارداتی و لوکس در سبد مصرفی آنها باشد که از صعود نرخ ارز نشات گرفته است. با این حساب، دهک‌های کم‌برخوردار جامعه ضربه کمتری از تورم نسبت به دهک‌های بالا، خورده‌اند.
تورم ماهانه بین دهک‌ها

در ماه گذشته، شاخص کل مصرف‌کننده نسبت به مرداد ماه، 4/ 5 درصد رشد کرد. اما شدت رشد برای همه دهک‌های هزینه‌ای کشور، یکسان نبوده است. گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که فشار تورمی بر دهک‌های بالای هزینه‌ای بیشتر حس شده و دهک‌های پایین هزینه‌ای، تورمی کمتر از میانگین کل کشور متحمل شده‌اند. تورم ماهانه دهک اول هزینه‌ای (کم‌برخوردارترین قشر جامعه) 5/ 4 درصد بوده است و هر چه به سمت دهک‌های بالاتر هزینه‌ای پیش رویم، عدد تورم ماهانه نیز افزایش می‌یابد. طوری که تورم ماهانه برای دهک دهم، 2/ 7 درصد گزارش شده است که بالاترین تورم ماهانه‌ای است که کل دهک‌های هزینه‌ای بر اساس آمارهای موجود دیده‌اند. در مقیاس سالانه نیز تورم نقطه به نقطه در دهک‌های بالا به هدف 30 درصد نزدیک شده و این در حالی است که تورم در دهک‌های پایین حدودا 5 درصد کمتر بوده است.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
منهای نفت