منهای نفت هر روز از ساعت در فواصل برنامه‌ها به مدت 5 دقیقه

رادیو جوان

منهاي نفت

اقتصاد تهران قیمت مسکن را صادر می کند

تصویر کشوری از بازار معاملات مسکن، روند متفاوت خرید و فروش آپارتمان در برخی استان‌ها نسبت به تهران را نشان می‌دهد. در اولین فصل امسال، معاملات مسکن در تهران تحت‌تاثیر جهش قیمت‌ها، از رونق فاصله گرفت."منهای نفت" بررسی می کند.

1397/07/08
|
10:04

به‌گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیوجوان؛ تصویر کشوری از بازار معاملات مسکن، روند متفاوت خرید و فروش آپارتمان در برخی استان‌ها نسبت به تهران را نشان می‌دهد. در اولین فصل امسال، معاملات مسکن در تهران تحت‌تاثیر جهش قیمت‌ها، از رونق فاصله گرفت."منهای نفت" بررسی می کند.

تازه‌ترین آمار رسمی از وضعیت بازار کشوری معاملات مسکن از رسیدن میانگین قیمت هرمترمربع واحد مسکونی به مرز 2 میلیون تومان در بهار امسال حکایت دارد و در عین حال از نبض تند معاملات مسکن در 11 استان کشور خبر می‌دهد. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد، این استان‌ها، هم‌اکنون استثنائات بازار مسکن کشور محسوب می‌شوند که به رغم رشد بیش از 50‌ درصدی حجم معاملات خرید واحدهای مسکونی در آنها در بهار 97، در مقایسه با بهار سال گذشته، نرخ رشد میانگین قیمت مسکن در آنها به میزان قابل‌توجهی، کمتر از نرخ رشد میانگین قیمت مسکن در همین بازه زمانی در استان تهران است. مرکز آمار ایران در جدیدترین گزارش خود از تحولات بازار مسکن در شهرهای 31 استان کشور، میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده در سه ماهه اول امسال را معادل یک میلیون و937 هزار تومان اعلام کرد؛ میانگین کشوری قیمت مسکن نسبت به یک فصل قبل-زمستان سال 96- معادل 8/ 5‌درصد و در مقایسه با بهار سال 96، برابر با 3/ 30‌درصد افزایش داشته است. براساس این گزارش که تحولات مربوط به بازار مسکن هر کدام از استان‌های کشور در آن به تفکیک اعلام شده است، همچنین تعداد معاملات خرید مسکن در شهرهای مختلف کشور در بهار 97، نسبت به زمستان سال گذشته 9/ 3‌درصد کاهش و در مقایسه با بهار سال 96 معادل 7/ 29‌درصد افزایش یافته است.

میانگین قیمت اعلام شده برای هر مترمربع واحد مسکونی در شهرهای کشور، براساس میانگین وزنی محاسبه شده است؛ به این معنا که سهم هر کدام از استان‌ها از تعداد کل معاملات صورت گرفته در سه ماهه اول سال جاری در محاسبه میانگین کشوری قیمت مسکن تاثیر داشته است؛ یافته‌ها نشان می‌دهد از آنجا که معاملات مسکن استان تهران به‌طور متوسط 41‌درصد از حجم کل معاملات کشوری مسکن را به خود اختصاص می‌دهد بدون محاسبه تهران در تحولات کشوری بازار مسکن، میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهرهای کشور در حدود یک میلیون تومان برآورد می‌شود؛ این در حالی است که به دلیل سهم قابل‌توجه استان تهران در معاملات کشوری مسکن، میزان رشد قیمت در این استان در تحولات کشوری قیمت مسکن اثر قابل ملاحظه‌ای دارد.به ویژه‌ آنکه از سهم 41‌درصدی استان تهران در حجم کل معاملات مسکن کشور، حدود 30‌درصد از این سهم مربوط به معاملات مسکن شهر تهران است و از این رو جهش قیمت مسکن شهر تهران نقش قابل‌توجهی در میانگین کشوری قیمت مسکن داشته است.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
منهای نفت