منهای نفت هر روز از ساعت در فواصل برنامه‌ها به مدت 5 دقیقه

رادیو جوان

منهاي نفت

اقتصاد گرم طلا از سکه سبقت می گیرد

سرعت رشد گرم طلا با آغاز فصل پاییز، افزایش یافته است. هر گرم طلای 18 عیار، روز دوشنبه ساعت 4 بعدازظهر 441 هزار تومان قیمت داشت که 21 هزار تومان بیشتر از قیمت آن در روز سه شنبه بود. "منهای نفت" نرخ این افزایش را بررسی می کند.

1397/07/04
|
09:53

به‌گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ سرعت رشد گرم طلا با آغاز فصل پاییز، افزایش یافته است. هر گرم طلای 18 عیار، روز دوشنبه ساعت 4 بعدازظهر 441 هزار تومان قیمت داشت که 21 هزار تومان بیشتر از قیمت آن در روز سه شنبه بود. "منهای نفت" نرخ این افزایش را بررسی می کند.

در بازار سکه نیز روز دوشنبه افزایش قیمت‌ها ادامه یافت و این فلز گران بها با 100 هزار تومان رشد روی عدد 4 میلیون و 705 هزار تومان قرار گرفت. سکه در روز دوم هفته نیز 100 هزار تومان رشد کرده بود. با این وجود، بررسی‌ها نشان‌دهنده آن است که در 2 روز ابتدایی پاییز هر گرم طلای 18 عیار بازدهی بسیار بیشتری نسبت به سکه تمام تجربه کرده است. هر گرم طلای 18 عیار در آخرین روز شهریورماه، 396 هزار تومان قیمت داشت؛ حال در 2 روز ابتدایی مهرماه نزدیک به 45 هزار تومان(معادل 3/ 11 درصد) افزایش را تجربه کرده است. این در حالی است که سکه در همین بازه زمانی کمی بیش از 4 درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده است. در همین بازه زمانی کوتاه، دلار نیز نسبت به سکه رشد بیشتری را تجربه کرده است. روز دوشنبه، دلار با عبور از مرز 15 هزار تومانی،ساعت 4 بعدازظهر روی عدد 15 هزار و 500 تومان قرار گرفت؛ این قیمت 520 تومان از قیمت روز یکشنبه و هزار و 10 تومان بیشتر از قیمت انتهای شهریورماه بود. در واقع دلار در 2 روز ابتدایی مهرماه، حدود 7 درصد رشد پیدا کرده است.

برخی فعالان، رشد بیشتر قیمت گرم طلا در ابتدای نیمه دوم سال را ناشی از ورود تقاضای افرادی عادی به این بازار دانسته‌اند. از نظر آنها، مردمی که آشنایی زیادی با بازارهای دلار و سکه ندارند و بیشتر برای حفظ دارایی خود اقدام به خرید طلا می‌کنند، زمینه‌ساز موج جدیدی از این نوع تقاضا به بازار مصنوعات طلا و طلای خام شده‌اند؛ این در حالی است که عده دیگری از فعالان باور دارند، اتفاقا خریداران فعلی طلا، بیشتر از معامله‌گران حرفه‌ای تشکیل می‌شوند. از نظر آنها 3 عامل موجب می‌شود که حرفه‌ای‌های بازار به سوی بازار طلا رهسپار شوند. اولین عامل مربوط به انتظارات این دسته نسبت به قیمت اونس طلاست. آنها باور دارند، اونس طلا در ماه‌های اخیر بارها توانسته است پس از برخورد به کف‌های قیمتی به محدوده هزار و 200 دلار بازگردد. این دسته باور دارند، این موضوع نشان‌دهنده آن است که اونس در ماه‌های پیش‌رو توانایی رشد بیشتر قیمت را دارد و افزایش بیشتر آن قیمت طلا در بازار داخلی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. عده دیگری عوامل داخلی را در رشد قیمت طلا موثر می‌دانند. عده‌ای عنوان می‌کنند، در نیمه اول سال، قیمت دلار و سکه رشد زیادی را تجربه کرد، ولی گرم طلا نسبت به آنها افزایش کمتری را ثبت کرده بود. این دسته تصور می‌کنند، در نیمه دوم سال، گرم طلا نسبت به سکه و دلار این توان را دارد که بیشتر رشد کند. همچنین آنها معتقدند مردم عادی دیرتر از معامله‌گران حرفه‌ای وارد بازار می‌شوند و بیشتر نیز خرید طلا و مسکن را به‌طور سنتی در دستور کار قرار می‌دهند؛ در نتیجه معامله‌گران بزرگ بازار روی افزایش تقاضای خرد نیز در بازار حساب کرده‌اند. این در حالی است که عده زیادی از معامله‌گران نیز باور دارند طلا به‌دلیل هزینه‌های اضافی مانند مالیات ارزش افزوده و اجرت فروشنده، با کمی افزایش بیشتر قیمت، از دور تقاضای افراد عادی خارج خواهد شد.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
منهای نفت