منهای نفت هر روز از ساعت در فواصل برنامه‌ها به مدت 5 دقیقه

رادیو جوان

منهاي نفت

اقتصاد رشد اقتصاد کاهش ارتفاع داشت

روایت بانک مرکزی از آمار رشد اقتصادی در بهار حکایت از کاهش ارتفاع این شاخص دارد. رشد اقتصادی سه ماهه ابتدایی سال به میزان 8/ 1 درصد بوده که در مقایسه با رشد 9 فصل منتهی به آن، کمترین است."منهای نفت" امروز بررسی می کند.

1397/06/27
|
12:17

به‌گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ روایت بانک مرکزی از آمار رشد اقتصادی در بهار حکایت از کاهش ارتفاع این شاخص دارد. رشد اقتصادی سه ماهه ابتدایی سال به میزان 8/ 1 درصد بوده که در مقایسه با رشد 9 فصل منتهی به آن، کمترین است."منهای نفت" امروز بررسی می کند.

متغیرهای مهم در تحقق رشد 8/ 1 درصدی سه ماه نخست سال جاری بخش نفت، حمل‌ونقل، برق و گاز و آب و خدمات و مستغلات بوده است؛ البته سهم نفت فاصله بالاتری از سایرین دارد، زیرا مطابق آمارها در سه ماه نخست رشد اقتصادی بدون نفت تنها 7/ 0 درصد بوده است. داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که در سه ماه نخست سال‌جاری تمام چهار گروه اصلی گزارش یعنی کشاورزی، نفت، صنایع و معادن و خدمات رشد ارزش افزوده مثبت ثبت کردند؛ اما به جز گروه نفت از ارتفاع رشد در سایر گروه‌ها کم شده است.

نکته قابل توجه در این گزارش، منفی شدن رشد زیرگروه «صنعت» در فصل نخست است که عمدتا به‌دلیل افت شاخص تولید کارگاه‌های صنعتی رخ داده است. از سوی دیگر، محاسبه رشد اقتصادی بر اساس هزینه نهایی نشان می‌دهد مصرف خصوصی و تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در بهار سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل منقبض شده است؛ اما نکته امیدوار‌کننده این است که به‌دلیل تغییرات ارزی در سال‌جاری، رشد صادرات کالاها و خدمات به قیمت ثابت به میزان 10 درصد افزایش داشته است.

بانک مرکزی اولین روایت از آمار رشد اقتصادی سال جاری را منتشر کرد، این آمار نشان می‌دهد که به رغم اعمال تحریم‌ها رشد اقتصادی در بهار مثبت بوده، اما با توجه به اثر بالای نفت در این آمار، تداوم این روند در فصل‌های آتی سال جاری با مانع بزرگ روبه‌رو است. بر اساس گزارش بانک مرکزی در سه ماه نخست سال جاری تولید به قیمت ثابت به رقم 6/ 167 هزار میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی به میزان 8/ 1 درصد را ثبت کرده است. این رقم کمترین سطح از پاییز 94 محسوب می‌شود که در این زمان رشد اقتصادی منفی 4/ 5 درصد گزارش شده بود. همچنین رشد اقتصادی بدون نفت در بهار سال جاری 7/ 0 درصد ثبت شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد ارزش افزوده فعالیت نفت با سهم 2/ 1 واحد درصد، حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات با 5/ 0 واحد درصد، «برق، گاز و آب» و «خدمات مستغلات و خدمات حرفه‌ای و تخصصی» هر کدام با سهم 1/ 0 واحد درصد، بیشترین سهم را در رشد اقتصادی سال 1397 ایفا کرده‌اند، این در حالی است که در مقابل ارزش افزوده فعالیت‌های صنعت معادل 2/ 0 واحد درصد و بازرگانی، رستوران و هتلداری معادل 1/ 0 واحد درصد از رشد اقتصادی را کاسته و اثر کاهشی ایفا کرده است. به نظر می‌رسد با اعمال تحریم‌ها در فصل‌های آتی، اثر مثبت بخش نفت در رشد اقتصادی نیز تغییر مسیر یابد و احتمال منفی شدن رشد فصلی وجود دارد. بانک مرکزی بر اساس ارزش افزوده و مخارج آمار رشد اقتصادی را منتشر کرده است.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
منهای نفت