منهای نفت هر روز از ساعت در فواصل برنامه‌ها به مدت 5 دقیقه

رادیو جوان

منهاي نفت

اقتصاد به کجا چنین شتابان!!

روز گذشته سکه به بالای مرز مقاومتی 4 میلیون و 500 هزار تومانی رفت و دلار نه تنها قدم به کانال 12 هزار تومانی گذاشت، بلکه به آستانه مرز 13 هزار تومانی هم رسید."منهای نفت" بررسی می کند.مارا در رادیو جوان بشنوید.

1397/06/13
|
12:21

به گزارش گروه چندرسانه ای رادیو جوان؛روز دوشنبه، بازارها از همان ابتدای روز فعالیت خود را با هیجان آغاز کردند. دلار که ساعت 4 بعدازظهر روز یکشنبه روی عدد 11 هزار و 600 تومان قرار گرفته بود، روز دوشنبه را با نرخ 11 هزار و 900 تومان آغاز کرد؛ فاصله 300 تومانی قیمت بسته شده با نرخ بازگشایی روز بعد اولین نشانه هیجان خریداران بازار بود.

سکه نیز معاملات خود را در حوالی 4 میلیون و 450 هزار تومان کلید زد که 80 هزار تومان بالاتر از قیمت ساعت 4 بعدازظهر یکشنبه بود. روند افزایش ابتدای روز با سرعت زیادی پیگیری شد و قیمت فلز گرانبهای داخلی تا آستانه 4 میلیون و 700 هزار تومان بالا رفت. در بازار ارز نیز قیمت دلار تا نرخ 12 هزار و 900 تومان رشد کرد. ساعت 4 بعدازظهر دلار روی عدد 12 هزار و 800 تومان قرار گرفت و سکه روی مرز 4 میلیون و 600 هزار تومان ایستاد. قیمت سکه 230 هزار تومان بیشتر از روز قبل بود و بهای دلار 1200 تومان بالاتر از قیمت روز یکشنبه.

به گفته فعالان، در ساعات انتهایی روز کمی فروش‌ها در بازار افزایش پیدا کرد و قیمت سکه و دلار تعدیل شد. باید دید این تعدیل قیمت در روز سه‌شنبه ادامه پیدا خواهد کرد و بازارها شاهد تغییر مسیر سکه و دلار خواهند بود یا بار دیگر روند افزایشی ادامه پیدا می‌کند.روز گذشته افزایش قیمت دلار نسبت به سکه قابل‌ملاحظه بود؛ در این روز دلار بیش از 10 درصد و سکه نزدیک به 8 درصد افزایش یافت. به گفته فعالان، در روزهای اخیر سکه‌بازان با وجود نوسانات شدید بازارها از بازیگران ارزی احتیاط بیشتری دارند. به گفته فعالان، حباب قیمت سکه و نزدیک شدن به تحویل سکه‌های پیش‌فروش مهر و آبان، عامل اصلی کاهش تحرک سکه‌بازان نسبت به معامله‌گران دلار بوده است.

بانک مرکزی طی ماه‌های مهر و آبان 2 میلیون و 200 هزار قطعه سکه بهار آزادی را به مشتریان تحویل خواهد داد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، توزیع سکه‌های پیش‌فروش‌شده با سررسید 6 ماهه و قیمت قطعی که از 28 مرداد آغاز شده تا 13 آبان ادامه خواهد داشت. مجموع سکه‌های پیش‌فروش شده 6 ماهه 2 میلیون و 600 هزار قطعه است که موعد سررسید 2 میلیون و 200 هزار قطعه از این سکه‌ها در مهر ماه و نیمه اول آبان ماه قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود ورود این مقدار سکه به بازار، تعدیل قیمت سکه بهار آزادی را به‌دنبال داشته باشد.

در این میان، به‌نظر می‌رسد آنچه زمینه‌ساز بازگشت نوسانات به بازارها شد، ناشی از ورود دوباره تقاضای سفته‌بازی و احتیاطی به بازار بود. از سوی دیگر، به گفته فعالان، شکست پی‌در‌پی سطوح قیمتی موجب شده است که تقاضای فنی زیادی روز به روز وارد بازار شود؛ برخی دیگر از فعالان باور داشتند، تقاضای فصلی مهاجرت دانشجویی نیز در بازار وجود دارد؛ تحت‌تاثیر این نوع از تقاضا، روز گذشته قیمت دلار کانادا به حدود 9800 تومان رسیده بود. این قیمت 900 تومان بالاتر از روز یکشنبه بود. بسیاری از کارشناسان باور دارند، بازارساز باید با مداخله هدفمند در بازار دامنه سطح نوسانات را کاهش دهد و در گام دوم تصمیم بگیرد که انتظارات افراد را چگونه به سمت بازارهایی غیر از ارز و سکه رهنمون کند. از نظر برخی فعالان، تا زمانی که روند قیمتی کمی تغییر نکند، فروشنده‌ای در بازار وجود نخواهد داشت که تقاضای هجوم آورده به بازار را آرام کند. سرکشی تقاضا در سطح قیمتی 12 هزار تومانی، از نظر معامله‌گران فنی می‌تواند زمینه‌ساز صعود دلار به کانال‌های بالاتر نیز شود.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
منهای نفت