صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت در فواصل برنامه‌ها به مدت 5 دقیقه

عصر روز گذشته پادشاه عربستان همدستی نفتی این کشور با دونالد ترامپ علیه ایران را علنی کرد. بهای نفت روز گذشته در بازارهای جهانی با تلاطم شدیدی مواجه شد. "منهای نفت" بررسی می کند.

به‌گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛عصر روز گذشته پادشاه عربستان همدستی نفتی این کشور با دونالد ترامپ علیه ایران را علنی کرد. بهای نفت روز گذشته در بازارهای جهانی با تلاطم شدیدی مواجه شد. در ابتدای معاملات قیمت نفت به‌دلیل نگرانی از ریسک‌های ژئوپلیتیک و کاهش عرضه لیبی و کانادا با افزایش قیمت مواجه شد و نفت شاخص بازار آمریکا توانست برای اولین بار از سال 2014 از مرز 75 دلار عبور کند.

اما در میانه‌های معاملات با انتشار خبر موافقت پادشاه عربستان با درخواست دونالد ترامپ برای افزایش عرضه نفت این کشور، در کمتر از یک ساعت قیمت نفت‌خام آمریکا بیش از 3 دلار معادل 1/ 4 درصد کاهش یافت و به مرز 73 دلار سقوط کرد. ترامپ در روزهای اول هفته در توییتر خود اعلام کرده بود که پادشاه عربستان با درخواست او برای افزایش 2میلیون بشکه‌ای تولید موافقت کرده است. اما این خبر خیلی سریع توسط رسانه‌های سعودی تکذیب شد و کاخ سفید نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که پادشاه تنها گفته «در صورت لزوم» و «با موافقت متحدانش در اوپک» تولیدات خود را افزایش خواهد داد. ترامپ مجددا روز یکشنبه با حضور در یک برنامه تلویزیونی «افزایش تولید نفت عربستان برای پر کردن جای خالی نفت ایران» را وظیفه مقامات سعودی دانست و تلویحا اعلام کرد که سعودی‌ها «باید» این اقدام را انجام دهند.

دونالد ترامپ بی‌پرده بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران را کمک واشنگتن به ریاض برای مقابله با ایران در منطقه اعلام کرد. او مدعی شد که ایران بزرگ‌ترین‌ دشمن عربستان است و گفت: «عربستان باید برای کاهش قیمت سوخت به آمریکا کمک کند و با افزایش تولید به کاهش صادرات نفت ایران کمک کند.»حال به‌نظر می‌رسد توییت ترامپ با وجود تکذیب اولیه در روز شنبه، توسط پادشاه عربستان تایید شده است و سعودی‌ها نیز بی‌پرده با افزایش تولید به جنگ ایران در بازار نفت آمده‌اند. براساس گزارش رسانه‌های رسمی سعودی‌ها، در نشست کابینه سعودی‌ که با حضور پادشاه این کشور، ملک سلمان روز گذشته برگزار شده، با درخواست ترامپ برای افزایش تولید این کشور موافقت شده است.

سعودی‌ها در حالی چنین تصمیمی اتخاذ کرده‌اند که در نشست هفته گذشته اوپک و متحدانش، تصمیم گرفته شد توافق نفتی تا پایان سال جاری میلادی حفظ شود و تنها پایبندی به توافق را از ماه جولای (ماه جاری میلادی) که به‌دلیل افت تولید ناخواسته برخی اعضای این سازمان در ماه مه به 158 درصد رسانده بود به 100 درصد برساند. بنابراین این اقدام عربستان نه‌تنها نشان‌دهنده همراهی کامل این کشور با ترامپ برای افزایش هرچه بیشتر فشارها علیه ایران است، بلکه به‌نوعی سرپیچی این کشور با تصمیم هفته گذشته اوپک و تکروی سعودی‌ها بدون هماهنگی با دیگر اعضای این سازمان نیز محسوب می‌شود؛ اقدامی که به تعبیر نماینده ایران در اوپک می‌تواند به معنای خروج عربستان از اوپک باشد.

انتهای پیام/

مرتبط با این خبر

  • تکلیف فولاد در این بازار چیست؟

  • سرنوشت خودرو هم مثل دلار می شود؟ ( سه شنبه 10 مهر )

  • حال بد تورم دهک‌های درآمدی

  • تهران قیمت مسکن را صادر می کند

  • بازی شبانه سفته‌بازان

  • گرم طلا از سکه سبقت می گیرد

  • از واسطه‌های ملکی چه خبر؟ ( یکشنبه 1 مهر )

  • محدودیت صادرات به نفع کشور است؟

  • رشد اقتصاد کاهش ارتفاع داشت

  • به کجا چنین شتابان!!