صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت در فواصل برنامه‌ها به مدت 5 دقیقه

رئیس‌جمهوری به فعالان اقتصادی که دنبال سود بادآورده در کالاهای مورد نیاز مردم هستند هشدار دارد که منتظر عقوبت مالیاتی خود نیز باشند. پیامی که اخیرا از سوی مسوولان اقتصادی کشور بیشتر شنیده می‌شود."منهای نفت"بررسی کرد.

به گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛رئیس‌جمهوری برای سفته‌بازان موجود در فضای اقتصاد کشور یک هشدار مالیاتی مخابره کرد. 2 روز گذشته جلسه ساماندهی بازار ارز با حضور رئیس‌جمهوری و با یک پیام ویژه همراه بود. رئیس‌جمهوری به فعالان اقتصادی که دنبال سود بادآورده در کالاهای مورد نیاز مردم هستند هشدار دارد که منتظر عقوبت مالیاتی خود نیز باشند. پیامی که اخیرا از سوی مسوولان اقتصادی کشور بیشتر شنیده می‌شود. سه روز پیش معاون اقتصادی بانک مرکزی نیز این پیام را مخابره کرد که سود سفته‌بازان را مردم عادی باید بپردازند و این رویه باید متوقف شود. اما در عمل چطور می‌توان دیوار مالیاتی را در مقابل سودجویی غیرمتعارف چید؟ به نظر این راهکار را باید در نظام بانکی کشور و بانک مرکزی جست‌وجو کرد چرا که تنها چاره کار در اختیار گذاشتن حساب فعالان اقتصادی در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور است.
تشر رئیس‌جمهوری

2روزگذشته جلسه‌ای با عنوان ساماندهی بازار و بررسی نوسانات اخیر در قیمت برخی کالاهای مورد نیاز مردم در حضور رئیس‌جمهوری برگزار شد. حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این جلسه که با حضور مسوولان دستگاه‌های ذی‌ربط تشکیل شد، تاکید بر این داشت که هزینه‌ سودجویی عده‌ای نباید بر دوش مصرف‌کننده باشد. رئیس‌جمهوری معتقد است که مبنای افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد؛ هر چند این گزاره چندان قابل دفاع نیست، چرا که تورم از نوسانات قیمت‌ها محاسبه می‌شود و نه بالعکس. یعنی نمی‌توان فرض کرد که نرخ تورم یک عدد دستوری و ثابت است و قیمت باقی کالاها باید متناسب با آن نرخ نوسان کند. رئیس‌جمهوری در مورد عرضه دلار 4200 تومانی تاکید کرد: «پذیرفتنی نیست که افرادی از دولت ارز 4200 تومانی بگیرند و با سودجویی در بازار با قیمت بالا و اجحاف به مردم بفروشند.» این سخن نشان می‌دهد که تخلف برخی تجار در این زمینه به گوش مقام ارشد اجرایی کشور نیز رسیده است.


در ابتدای هفته رئیس کل بانک مرکزی نیز از بررسی بازار ارز در این خصوص و مبارزه با فعالیت‌های این چنینی خبر داد. ولی‌اله سیف در این زمینه گفته بود: «اینکه مطرح می‌شود برخی‌ها با دلار 4 هزار و 200 تومانی درصدد افزایش واردات هستند تا بتوانند کالاهای وارداتی را با قیمتی گران‌تر بفروشند، موضوعی است که بانک مرکزی در جریان آن است و اقدامات لازم در این خصوص صورت خواهد گرفت.» رئیس‌جمهور در جلسه دیروز در ادامه انتقادات خود تاکید کرد: «دولت اجازه سوءاستفاده در بازار کالاهای مورد نیاز مردم را نخواهد داد و اگر کسانی به فکر سود باد‌آورده هستند، آماده برخورد مالیاتی قاطع باشند.» اما این تشر رئیس‌جمهوری در مورد کالاهای اساسی را می‌توان به بازار ارز نیز تعمیم داد، در واقع با دلالان ارزی نیز می‌توان با پتک مالیاتی مقابله کرد و آنها را به عقب راند. به عقیده عده‌ای از کارشناسان افزایش جهشی قیمت دلار باعث افزایش انتظارات و به تبع آن گرانی در کالاهای دیگر شد.انتهای پیام/

مرتبط با این خبر

  • تکلیف فولاد در این بازار چیست؟

  • سرنوشت خودرو هم مثل دلار می شود؟ ( سه شنبه 10 مهر )

  • حال بد تورم دهک‌های درآمدی

  • تهران قیمت مسکن را صادر می کند

  • بازی شبانه سفته‌بازان

  • گرم طلا از سکه سبقت می گیرد

  • از واسطه‌های ملکی چه خبر؟ ( یکشنبه 1 مهر )

  • محدودیت صادرات به نفع کشور است؟

  • رشد اقتصاد کاهش ارتفاع داشت

  • به کجا چنین شتابان!!