صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت در فواصل برنامه‌ها به مدت 5 دقیقه

بانک مرکزی می گوید: سال 97، از لحاظ سطح، رشد اقتصادی معادل 7/ 3 درصد بوده است. گزارش منتشر شده از سوی بانک مرکزی حاکی از آن است که تولید ناخالص داخلی در سال گذشته با 7/ 3 درصد رشد نسبت به سال 1395 به حدود 694 هزار میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ بر مبنای گزارش منتشرشده از سوی بانک مرکزی درخصوص بخش حقیقی اقتصاد در سال 97، از لحاظ سطح، رشد اقتصادی در این سال معادل 7/ 3 درصد بوده است. گزارش منتشر شده از سوی بانک مرکزی حاکی از آن است که تولید ناخالص داخلی در سال گذشته با 7/ 3 درصد رشد نسبت به سال 1395 به حدود 694 هزار میلیارد تومان رسیده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که کیک تولید اقتصاد از سوی 2 گروه «صنایع و معادن» و «خدمات» بالنسبه بیشتر افزایش حجم داشته و از سوی 2 کانال «نفت» و «کشاورزی» نسبتا بسط کمتری داشته است. رشد گروه «صنایع و معادن» در سال گذشته حدود 1/ 5 درصد، «خدمات» معادل 4/ 4 درصد، «کشاورزی» 2/ 3درصد و «نفت» معادل 9/ 0 درصد بوده است. در سمت تقاضای اقتصاد نیز 2 اتفاق مهم رخ داده است. اول اینکه مجموع تقاضای 4 بخش «مصرف خصوصی»، «مصرف دولتی»، «تقاضای بنگاه‌ها» و «تقاضای بخش خارجی» حدود 112 هزار میلیارد تومان از کل تولیدات صورت گرفته در اقتصاد کمتر بوده و این باعث شده تا این مقدار کالاها و خدمات در موجودی انبار بنگاه‌ها باقی بماند. رشد موجودی انبار در سال گذشته نسبت به سال 1395 قابل توجه و معادل 20 درصد بوده است. به این معنی که یک رکود نسبی سمت تقاضا در سال قبل بر اقتصاد حاکم بوده است.

درخصوص 4 گروه متقاضی یاد شده نیز رشد مصرف بخش خصوصی و صادرات نسبتا پایین اما رشد واردات قابل ملاحظه بوده است. بنابراین اتفاق دوم این است که علاوه بر رکود تقاضا، تقاضای موجود بیشتر متمایل به کالاها و خدمات خارجی بوده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که «میل نهایی به مصرف» سال گذشته حدود 26 درصد بوده که با توجه به رشد پایین مصرف‌خصوصی نسبت به سال قبل از آن کاهش یافته است. این اتفاق را می‌توان به نرخ بازدهی در بازار‌ها نسبت داد که باعث می‌شود آحاد اقتصادی در تحلیل‌های بین دوره‌ای، مصرف خود را متناسب با این بازدهی‌ها تعدیل کنند.

سال گذشته نرخ بازدهی در بازار سپرده حدود 20 درصد و در بازار ارز، بورس و طلا بیشتر از این مقدار بوده این در حالی است که تورم حدود 10 درصد بوده است. در چنین شرایطی آحاد اقتصادی به منظور بیشینه‌سازی ارزش فعلی مطلوبیت خود، مصرف در دوره کنونی را به منظور افزایش مصرف در دوره‌های آینده کاهش می‌دهند.

انتهای پیام/

مرتبط با این خبر

  • تکلیف فولاد در این بازار چیست؟

  • سرنوشت خودرو هم مثل دلار می شود؟ ( سه شنبه 10 مهر )

  • حال بد تورم دهک‌های درآمدی

  • تهران قیمت مسکن را صادر می کند

  • بازی شبانه سفته‌بازان

  • گرم طلا از سکه سبقت می گیرد

  • از واسطه‌های ملکی چه خبر؟ ( یکشنبه 1 مهر )

  • محدودیت صادرات به نفع کشور است؟

  • رشد اقتصاد کاهش ارتفاع داشت

  • به کجا چنین شتابان!!