صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت در فواصل برنامه‌ها به مدت 5 دقیقه

جبهه‌ی جدیدی در جنگ تجاری تشکیل شده است: عربستان سعودی در واکنش به مواضع دولت آلمان درخصوص حمایت از برجام و ایران، تصمیم به منع حضور کسب‌وکارهای جدید آلمانی در کشورش گرفته است.

به‌گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ جبهه‌ی جدیدی در جنگ تجاری تشکیل شده است: عربستان سعودی در واکنش به مواضع دولت آلمان درخصوص حمایت از برجام و ایران، تصمیم به منع حضور کسب‌وکارهای جدید آلمانی در کشورش گرفته است.

تا پیش از این اواخر، در دنیای تجارت رسم بر این بود که کشورها با در نظرگرفتن مزیت‌های تجاری، اقدام به واردات و صادرات و انتخاب شرکای تجاری خود می‌کردند و با محاسبه‌ی هزینه‌ها و فایده‌ها وارد رابطه تجاری با سایرین می‌شدند.

بدین‌ترتیب تجارت بین‌الملل بر پایه‌ی اصول تجاری و نیازهای اقتصادی کشورها شکل می‌گرفت و تا حدود زیادی از حوزه‌ی سیاست جدا بود. حال اما چندی است که با در پیش‌گرفتن راهکار حمایتگرایی و ملی‌گرایی برخی کشورها و در راس آنها امریکا، جریان تجارت تا حدود زیادی سیاسی شده است و از تجارت به‌عنوان ابزاری برای نیل به اهداف سیاسی استفاده می‌شود. وضع تحریم‌ها علیه دیگر کشورها و مسدودسازی جریان عادی تجارت با آنها الگویی است که ابتدا امریکا به‌عنوان مرشد دولت عربستان در پیش گرفت و نمونه‌های آن را علیه ایران و روسیه اعمال کرد. در این باره عربستان سعودی نیز به تأسی از امریکا، تجارت خود با برخی کشورها را بنا به دلایل سیاسی محدود کرده است، اقدامی که به عقیده‌ی کارشناسان همچون تحریم‌های امریکایی نتیجه‌ای جز ضرر خود تحریم‌کنندگان نخواهد داشت. گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» دو نمونه‌ی جدید از این اقدامات تجاری سیاست‌زده را در اینجا معرفی می‌کند:
تحریم آلمان به تلافی حمایت از ایران

عربستان سعودی در واکنش به مواضع دولت آلمان درخصوص حمایت از برجام و ایران و همچنین به تلافی اتهامات آلمان مبنی بر اینکه سیاست‌های خارجی آل‌سعود «ماجراجویی سیاسی» در خاورمیانه است،

اعطای قراردادهای دولتی خود به شرکت‌های آلمانی را متوقف ساخت. مجله آلمانی «اشپیگل» در گزارشی نوشت محمد‌بن‌سلمان،‌ ولیعهد عربستان، عمیقا از سوی دولت آلمان «تحقیر» شده و تصمیم به منع حضور جدید کسب‌وکاهای آلمانی در کشورش گرفته است. منبع این خبر دِتلف دائس، مالک یکی از کسب‌وکارهای فعال در عربستان بود، کسی که منابع آگاه در ریاض نارضایتی ولیعهد از برلین را به اطلاع او رساندند. یکی دیگر از تاجران آلمانی حاضر در عربستان که خواسته است نام او فاش نشود روز جمعه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز مدعی شده بخش بهداشت و سلامت برای حضور در مناقصه‌های عربستانی با بازرسی‌های بیشتری مواجه شده‌ است: «آنها مدام می‌پرسند محصولات شما از کجا می‌آیند؟ آیا آنها ساخت آلمان هستند؟ آیا شما خطوط تولید دیگری دارید؟ به محض اینکه آنها اطلاع می‌یابند محصولات، تولید آلمان هستند، درخواست‌ آلمانی‌ها را برای مناقصه رد می‌کنند.»

در نوامبر 2017، ریاض در واکنش به اظهارات زیگمار گابریل، وزیر خارجه سابق آلمان که مدعی شده بود لبنان ماجراجویی‌های عربستان را در کشورش تحمل نخواهد کرد، سفیر خودش را از برلین خارج کرد. در دوران وزارت زیگمار گابریل، جهت‌گیری سیاست‌های خارجی آلمان به سمت ایران و قطر بود. در آن زمان وزیر خارجه عربستان اعلام کرده بود دولتش در اعتراض به اظهارات گابریل نامه‌ای اعتراضی به نماینده‌‌ی آلمان در ریاض فرستاد.

بر اساس داده‌های اداره‌ی آمار جمهوری فدرال، عربستان سعودی با واردات بیش از 5/ 6 میلیارد دلاری کالاها و خدمات آلمانی، یکی از شرکای تجاری بزرگ آلمان است. سال گذشته شرکت آلمانی «زیمنس» برنده‌ی سفارشی برای ساخت پنج توربین حرارتی یک نیروگاه در عربستان شد که ارزشی بالغ بر 400 میلیون دلار داشت. اندکی پس از آن نیز شرکت «دایملر» سفارش تحویل 600 اتوبوس مرسدس بنز «سیتارو» را از شرکت اتوبوسرانی «ساپتکو» عربستان دریافت کرد. البته این شرکت‌ها واکنشی به اخبار اخیر و ادامه‌ی همکار‌یشان با عربستانی‌ها نشان نداده‌اند. در ماه مارس نیز خبرگزاری «بلومبرگ» در گزارشی مدعی شده بود که به سازمان‌های دولتی عربستان گفته شده است از تجدید برخی قراردادهای غیرضروری با شرکت‌های آلمانی خودداری کنند.
انتهای پیام/

مرتبط با این خبر

  • تکلیف فولاد در این بازار چیست؟

  • سرنوشت خودرو هم مثل دلار می شود؟ ( سه شنبه 10 مهر )

  • حال بد تورم دهک‌های درآمدی

  • تهران قیمت مسکن را صادر می کند

  • بازی شبانه سفته‌بازان

  • گرم طلا از سکه سبقت می گیرد

  • از واسطه‌های ملکی چه خبر؟ ( یکشنبه 1 مهر )

  • محدودیت صادرات به نفع کشور است؟

  • رشد اقتصاد کاهش ارتفاع داشت

  • به کجا چنین شتابان!!