صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت در فواصل برنامه‌ها به مدت 5 دقیقه

نوسان‌گیران ارزی نتوانستند با جوسازی روانی پیرامون سخنان وزیر امورخارجه آمریکا قیمت‌ها را دچار تغییرات زیادی کنند. این در حالی بود که عده زیادی سعی می‌کردند، بازار را نسبت به گفته‌های این مقام آمریکایی حساس کنند."منهای نفت" بررسی می کند.

به‌گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ سوزان ملونی، تحلیلگر ارشد موسسه بروکینگز گفت: سخنرانی پمپئو به طرز بی‌شرمانه‌ای نمایانگر تکروی برای نیل به حداکثر خواسته‌ها بود که نه‌تنها به احتمال زیاد در قبال ایران موفق نخواهد شد، بلکه حتی در جهت منافع آمریکا هم نتیجه معکوس به همراه دارد.

روز گذشته، نوسان‌گیران از بازار ارز عقب‌نشینی کردند، ولی سکه تمام‌بهار آزادی با تکیه بر متغیرهای جهانی از مرز دو میلیونی عبور کرد. در چهارمین روز هفته قیمت دلار در ابتدای روز به بالای مرز 6 هزار و 300 تومان رفت، ولی از اواسط روز این ارز سیر کاهشی به خود گرفت و در نهایت در محدوده 6هزار و 280 تومان به کار خود پایان داد.

دلار روز دوشنبه نیز در چنین محدوده‌ای قرار گرفته بود. در واقع، در اولین روز خردادماه، نوسان‌گیران ارزی نتوانستند با جوسازی روانی پیرامون سخنان وزیر امورخارجه آمریکا قیمت‌ها را دچار تغییرات زیادی کنند. این در حالی بود که عده زیادی از روز دوشنبه سعی می‌کردند، بازار را نسبت به گفته‌های این مقام آمریکایی حساس کرده و به‌دنبال آن زمینه‌ساز افزایش خریدها شوند. با این حال، بازیگران ارزی چندان توجهی به صحبت‌های پومپئو نکردند. به گفته عده‌ای از فعالان، بازار واکنش‌های زیادی را در چند ماه گذشته به اخبار نشان داده است و در شرایط فعلی بیشتر به وضعیت بنیادی عرضه و تقاضا دقت می‌کند. از نظر آنها، تنها خبرهایی که متفاوت‌تر از گذشته باشند یا جدیت و عمل‌گرایی زیادی در آنها به چشم بخورد، می‌توانند قیمت‌ها را تکان بدهند.

به‌عنوان مثال، برخی فعالان عنوان کرده‌اند، اعلام آغاز مذاکرات جدید می‌تواند قیمت‌ها را به‌شدت کاهشی کند، حال آنکه اخباری مانند اثرگذاری تحریم‌ها بر درآمدهای ارزی می‌تواند قیمت‌ها را در سوی دیگری حرکت دهد. در چنین وضعیتی، معامله‌گران بازار نیز سعی کرده‌اند با احتیاط بیشتری گام بردارند. البته دو عامل دیگر نیز در احتیاط معامله‌گران نقش داشته است. به گفته فعالان، برخورد انتظامی با بازیگران غیررسمی فعال یکی از متغیرهایی است که خرید و فروش‌های ارزی را با احتیاط زیادی مواجه کرده است. بر اساس گفته‌های حاضران در بازار، روز گذشته نیز برخوردها بیشتر از گذشته بود و بخشی از معامله‌گران غیررسمی دستگیر شدند.

عده دیگری باور داشتند، ارزش دلار با افزایش ماه‌های اخیر به ارزش ذاتی خود رسیده است و در این شرایط، افزایش بیشتر حبابی خواهد بود؛ در نتیجه به سرعت نیز این افزایش می‌تواند از میان برود. در این میان، عده دیگری از بازیگران ارزی معتقدند، بازار به‌طور سنتی در فصل بهار نسبت به فصول دیگر سال با تقاضای واقعی زیادی مواجه نیست و آن بخش از تقاضا نیز می‌تواند از طریق سامانه نیما نیازهای خود را مرتفع کند. این دسته از معامله‌گران انتظار دارند، در آستانه تعطیلات خردادماه میزان تقاضا از سوی مسافران افزایش پیدا کند و در‌صورتی‌که پاسخ مناسب راپیدا نکند، زمینه افزایش قیمت را فراهم کند. در روزی که دلار تا ساعت 4 بعدازظهر نوسان افزایشی خاصی را از خود بروز نداده بود، سکه تمام بهار آزادی نه‌تنها مرز روانی 2 میلیونی را شکست، بلکه تا کانال دومیلیون و 20 هزار تومانی بالا رفت.

روز گذشته، سکه 22 هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای دو میلیون و 21 هزار تومان رسید. سکه روز دوشنبه نیز با افزایش 47 هزار تومانی تا قیمت یک میلیون و 999 هزار تومان بالا رفته بود. یکی از مهم‌ترین متغیرهایی که به سکه کمک کرد در اولین روز خردادماه از مرز 2 میلیونی عبور کند، مربوط به بازارهای جهانی و بازگشت اونس به مسیر افزایشی بود. روز گذشته تا ساعت 3 بعدازظهر طلای جهانی تا نقطه هزار و 294 دلار بالا رفته بود. محمد کشتی‌آرای، رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر نیز تاثیرگذاری بهای اونس بر قیمت طلای داخلی را تایید کرد و گفت: در دو روز گذشته قیمت جهانی طلا افزایش پیدا کرده و با توجه به افزایش تقاضایی که در بازارهای داخلی ایجاد شده، قیمت طلا در بازارهای داخلی با افزایش روبه‌رو شده است.

به گزارش خبرگزاری «ایبنا» وی ادامه داد: با توجه به ورود به ماه مبارک رمضان و کاهش داد و ستدها فقط به دلیل افزایش تقاضا برای خرید سکه و طلا و همچنین افزایش قیمت جهانی، قیمت طلا در بازارهای داخلی افزایش یافته است. باید دید در روزهای آینده افزایش اونس ادامه خواهد یافت و واکنش سکه به اتفاقات احتمالی چگونه خواهد بود.
انتهای پیام/

مرتبط با این خبر

  • تکلیف فولاد در این بازار چیست؟

  • سرنوشت خودرو هم مثل دلار می شود؟ ( سه شنبه 10 مهر )

  • حال بد تورم دهک‌های درآمدی

  • تهران قیمت مسکن را صادر می کند

  • بازی شبانه سفته‌بازان

  • گرم طلا از سکه سبقت می گیرد

  • از واسطه‌های ملکی چه خبر؟ ( یکشنبه 1 مهر )

  • محدودیت صادرات به نفع کشور است؟

  • رشد اقتصاد کاهش ارتفاع داشت

  • به کجا چنین شتابان!!