صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت در فواصل برنامه‌ها به مدت 5 دقیقه

خبرگزاری «رویترز»، 30 اردیبهشت، به نقل از «ولت ام زونتاگ» که نسخه روزهای یکشنبه‌ی روزنامه آلمانی «دی‌ولت» است، گفته مقام‌های قاره اروپا، روسیه و چین، در هفته‌ی پیش‌رو در وین دیدار خواهند کرد.

ریاست جلسه‌ها برعهده‌ی هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواهد بود. این مذاکرات پس از خروج امریکا از «برجام» صورت می‌گیرد و یکی از اهداف مهم آن، آن‌طور که روزنامه‌ی آلمانی گفته‌است، زنده نگه‌داشتن توافق هسته‌ای با ایران است. در قرارداد پیشنهادی این احتمال وجود دارد که درباره‌ی مقررات پیرامون فعالیت سیستم موشک‌های بالستیک ایران و نقش ایران در منطقه هم صحبت شود.

«ولت ام زونتاگ» به نقل از «منابع ارشد اروپایی» می‌گوید نمایندگان بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه، در دیدار هفته‌ی پیش‌رو شرکت خواهند کرد، اما ایالات‌متحده در آن شرکت نمی‌کند. مشخص نیست آیا نماینده یا نمایندگانی از ایران، کشوری که همواره بر حفظ و توسعه‌ی برنامه‌ی موشکی خود تاکید کرده، در مذاکرات حضور خواهند داشت یا نه؟

یک دیپلمات ارشد اروپایی به «ولت ام زونتاگ» گفته است: «ما باید نام «توافق هسته‌ای وین» را کنار بگذاریم و موارد تازه‌ای به آن اضافه کنیم. اشاره این مقام اروپایی به توافقی‌ است که میان تهران، دولت باراک اوباما و پنج قدرت جهانی دیگر در تیر ماه 1394 در وین، پایتخت اتریش، به‌دست آمد.

دیگر دیپلمات ارشد اروپایی طرف گفت‌وگو با «ولت ام زونتاگ» می‌گوید تنها در صورت تغییر نام توافق هسته‌ای و افزودن موارد تازه به آن است که شاید بشود رئیس‌جمهوری امریکا را قانع کرد به آن عمل کند و از بازگرداندن تحریم‌ها منصرف شود. «ولت ام زونتاگ» این احتمال را مطرح کرده که مشکلات پیش‌روی شرکت‌های اروپایی برای درگیر نشدن با تحریم‌های امریکاست که مقام‌های اروپایی را به‌سوی یافتن رویکردی تازه سوق داده‌است. به گفته‌ی این دیپلمات ارشد اروپایی در عوض پیشنهاد یک قرارداد جدید اتمی به ایران، باید یک بسته مالی به ایران پیشنهاد شود. او در توضیح این موضوع به الگوی کمک‌های اتحادیه اروپا به ترکیه در قبال پناهجویان اشاره کرده است. ترکیه از اتحادیه اروپا در عوض نگهداری از 4 میلیون پناهجو یک بسته مالی دریافت کرد. ترکیه به‌خاطر محافظت و کنترل دقیق مرزهای خود در مجموع 6 میلیارد یورو از اتحادیه اروپا دریافت خواهد کرد. مقامات جمهوری اسلامی ایران هنوز درباره‌ی بسته‌ی پیشنهادی تازه‌ی اروپا اظهارنظری نکرده‌اند. ادعای روزنامه آلمانی در وضعیتی است که پیش‌تر «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا در یک پاسخ شفاف به اقدام امریکا در خروج از برجام، اعلام کرد که این اتحادیه قصد دارد مقرراتی مشابه قانون 1996 اجرایی کند که مانع از همکاری شرکت‌های اروپایی با تحریم‌هایی که امریکا قرار است علیه ایران وضع کند، می‌شود.

یونکر گفت: «ما به‌عنوان کمیسیون اروپا وظیفه داریم از شرکت‌های اروپایی محافظت کنیم. اکنون لازم است که دست به اقدام بزنیم و به همین دلیل است که فرآیند فعال‌سازی «مقررات بازدارنده 1996» را آغاز می‌کنیم».

مرتبط با این خبر

  • تکلیف فولاد در این بازار چیست؟

  • سرنوشت خودرو هم مثل دلار می شود؟ ( سه شنبه 10 مهر )

  • حال بد تورم دهک‌های درآمدی

  • تهران قیمت مسکن را صادر می کند

  • بازی شبانه سفته‌بازان

  • گرم طلا از سکه سبقت می گیرد

  • از واسطه‌های ملکی چه خبر؟ ( یکشنبه 1 مهر )

  • محدودیت صادرات به نفع کشور است؟

  • رشد اقتصاد کاهش ارتفاع داشت

  • به کجا چنین شتابان!!