منهای نفت هر روز از ساعت در فواصل برنامه‌ها به مدت 5 دقیقه

رادیو جوان

منهاي نفت

خصوصی سازی توقف یارانه‌ی اقتصاد به سیاست

فعالان اقتصادی در بخش خصوصی با بررسی شرایط جدید برجام و راه‌های تقویت توان اقتصاد ملی، خواستار توقف یارانه‌ی اقتصاد به سیاست شدند.

1397/02/24
|
13:39

آغاز فصل جدید برجام با خروج امریکا از این توافق بین‌المللی، به موضوع داغ این روزها تبدیل شده است. به‌گونه‌ای که بخش‌خصوصی نیز به تحلیل این موضوع پرداخته و در نشست پارلمان اقتصاد، با دو نگاه داخلی و خارجی، فوریت‌های اقتصادی در شرایط جدید را مورد بررسی قرار داده است.

از بعد داخلی، فعالان اقتصادی از دولت درخواست کردند تا یارانه اقتصاد به سیاست را متوقف کند. این موضوع درحالی مطرح شد که رئیس‌جمهور نیز همواره بر این موضوع تاکید داشته است. از سوی دیگر به اعتقاد آنها، نباید در وضعیت کنونی، اقتصاد کشور در اختیار دلالان و واسطه‌ها قرار گیرد. همچنین نیاز است سایه غیرمولدها از سر اقتصاد کشور کم شود. صداقت دولتمردان در گفت‌وگو در مورد فصل جدید پسابرجام هم از دیگر مواردی است که در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران از سوی فعالان بخش‌خصوصی مطرح شده است. اما سخنان رئیس اتاق ایران که به نمایندگی از بخش‌خصوصی در این نشست گفته شده، از بعد بین‌المللی نیز توصیه‌هایی را در بر داشته است. توصیه‌هایی که حکایت از توسعه روابط اقتصادی بین‌المللی دارد. براساس گفته‌های غلامحسین شافعی، گسترش روابط بین‌المللی به‌خصوص با کشورهای همسایه، انعقاد پیمان‌های منطقه‌ای و قراردادهای تجارت ترجیحی، حضور موثر ایرانی‌ها در مجامع بین‌المللی و تقویت هرچه بیشتر دیپلماسی سیاسی و اقتصادی در شرایط جدید پسابرجام می‌تواند مسیر حرکت اقتصاد کشور را تغییر دهد.

تحریم‌ها کاغذ پاره نیستند

شافعی، رئیس اتاق ایران، در سی و ششمین نشست هیئت نمایندگان اتاق ایران که به میزبانی مشهد برگزار شد به سخنرانی در مورد شرایط جدید برجام و راه‌های تقویت توان اقتصاد ملی پرداخت. به گفته‌ی او،‌ یکی از مسائلی که در ماه‌های اخیر در جامعه ایران و بخش سیاست‌گذار کشور مطرح می‌شد،‌ نتایج انتخابات دولت ترامپ و عدم توافق این دولت به موضوع برجام بود، مسئله‌ای که قابل پیش‌بینی بود و رهبر معظم انقلاب با درایت خود بارها به آن اشاره کرده بودند.

شافعی ادامه داد: در روزهای گذشته امریکا با خروج از برجام به ما ثابت کرد که نمی‌توان در اقتصاد جهانی به این دولت و حتی دیگران اعتماد داشت. اعتماد، باید مطلقا بر توانایی خودمان،‌ جوانانمان، صنعتگران،‌ تولیدکنندگان، صادرکنندگان و ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه خودمان باشد. برجام تنها توافق درباره‌ی برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران نبود، بلکه مسیری درحال آزمون بود برای اثربخشی گفت‌وگو در راستای صلح، نظم و امنیت جهانی؛ آزمونی که متاسفانه با رویکرد نابخردانه دولت امریکا به نتایج خوبی نرسید و این امر در جامعه جهانی و تصمیمات و گفت‌وگوهای آینده آن مسلما بازتابی منفی خواهد داشت و عواقب سوئی به بار خواهد آورد. بسته شدن باب گفت‌وگو و مذاکره یعنی نقش بر آب شدن اثربخشی سازمان‌های بین‌المللی و به‌خصوص سازمان ملل. برجام از اجماع‌نظر همه‌ی اعضای شورای امنیت برخوردار بود و شایسته نبود که دولت امریکا این‌گونه سازمان ملل و اعضای آن را به بازی بگیرد. او با اشاره به موضع‌گیری درست ایران در شرایط جدید، اظهار کرد:‌ این موضع‌گیری بیان‌کننده‌ی اراده‌ی ملت ایران است و بخش‌خصوصی و اتاق‌های بازرگانی با تمام توان از چنین موضعی پشتیبانی می‌کنند، اما برای گذار از این شرایط لازم است راهکارهای منطقی تبیین شود.

رئیس اتاق ایران با بیان اینکه واقعیت این است که تحریم‌ها کاغذپاره نیستند و نمی‌توان به صنعتگران، تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی گفت که مشکلی به‌وجود نخواهد آمد، گفت: باید باصداقت به گفت‌وگو نشست و وحدت و انسجام ملی را دوچندان کرد. در قدم بعدی گسترش روابط بین‌المللی به‌خصوص با کشورهای همسایه می‌تواند ما را در برابر آثار سوء تصمیمات دولت امریکا مصون دارد. انعقاد پیمان‌های منطقه‌ای و قراردادهای تجارت ترجیحی برای ما اثربخش بوده و نقاط قوت ما را پررنگ خواهد کرد. او افزود: ‌حضور موثر ما در مجامع بین‌المللی و تقویت هرچه بیشتر دیپلماسی سیاسی و اقتصادی از مواردی است که در شرایط موجود جهانی باید به‌طور جدی‌تری موردتوجه همه‌جانبه قرار گیرد.
این اعتقاد به‌درستی وجود دارد که کشور ما از نقاط قوت بسیاری هم ازنظر موقعیت ژئوپلیتیک و هم ازنظر نیروهای متخصص زبده و توانمند برخوردار است. اگر عقلانیت را اساس تصمیم‌گیری آینده خود قرار دهیم، قطع به‌یقین قادر خواهیم بود بر مشکلات فائق آییم و راه تعالی اقتصادی را ادامه دهیم.

دسترسی سریع
منهای نفت