صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت در فواصل برنامه‌ها به مدت 5 دقیقه

معافیت صادرکنندگان از بازگرداندن ارز به چرخه‌ی اقتصاد که مقصد نهایی کالایی آنها کشورهای عراق و افغانستان است، از شیفت پرخطر در تجارت کشور خبر می‌دهد.

ارزیابی‌های فعالان اقتصادی نشان می‌دهد مکانیسم بازچرخانی ارز صادراتی، منجر به پیدایش شرایط خاص برای تجار شده، به‌گونه‌ای‌که تمایل برای صادرات به دو کشور همسایه رو به افزایش است که این موضوع خطر از بین رفتن سایر بازارهای صادراتی را درپی دارد. خطر دوم صادرات کالاهای بی‌کیفیت توسط گروه جدیدی به این بازارهاست که به فعالیت صادرکنندگان خوشنام ضربه می‌زند.

آثار سیاست جدید ارزی دولت در بخش کشاورزی و صادرات این حوزه در دستور کار فعالان اقتصادی در بخش‌خصوصی قرار گرفت. تحلیل کارشناسان این حوزه حاکی از آن است که اجبار صادرکنندگان به بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه‌ی اقتصاد کشور و در عین حال مستثنا کردن عراق و افغانستان از این شیوه، موجب شده تا صادرکنندگان نسبت به این دو بازار روی خوش‌تری نشان دهند. تا آنجا که اقبال به عراق و افغانستان نسبت به سایر بازارها پس از بخشنامه‌های ارزی بیشتر شده است. اما فعالان اقتصادی در این‌باره دو نگرانی را نیز مطرح می‌کنند. نخست آنکه شیفت صادرات به بازار عراق و افغانستان، موجب از دست دادن سایر بازارها می‌شود. دوم آنکه در این وضعیت امکان دارد کالاهای بی‌کیفیت توسط افراد ناشناس به این دو بازار صادر شود که به‌طور قطع به کالای ایرانی ضربه خواهد زد. البته مشکلات ارزی فعالان اقتصادی معطوف به این موضوع نیست و درحال‌حاضر در هر نشست اقتصادی مشکلات تجار با بخشنامه‌های ارزی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در نشست کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران نیز فعالان این بخش، به بیان مشکلات خود با توجه به سیاست‌های ارزی پرداختند که در این راستا، پیشنهاد معافیت صادرکنندگان محصولات کشاورزی از بازگرداندن ارز حاصل از صادرات مطرح و مقرر شد این پیشنهاد به هیئت رئیسه‌ی اتاق تهران ارسال شود تا در مورد ارسال آن به نهادهای مسئول تصمیم‌گیری شود. رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران در نشست این کمیسیون با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های مصوب دولت به‌دلیل ناهماهنگی میان دستگاه‌ها و سازمان‌ها، اجرایی نشده است، گفت: درحال‌حاضر پرداخت مابه‌التفاوت 400 تومانی نرخ ارز به واردکنندگان کالاهای اساسی، به‌دلیل همکاری نکردن برخی دستگاه‌های دولتی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و این ناهماهنگی باعث شده است که واردکنندگان فعلا از ترخیص کالاها از گمرکات تا تعیین تکلیف پرداخت مابه‌التفاوت‌ها، ممانعت کنند. کاوه زرگران با بیان اینکه فروش و عرضه برخی مواد اولیه و کالاها عملا متوقف شده است، افزود: اجرا نشدن برخی مصوبات دولت، موجب شده که طی هفته‌های اخیر بازار کالایی کشور با کمبود مواجه شود و حتی در برخی کالاها شاهد افزایش یکباره‌ی قیمت‌ها هستیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران در ادامه افزود: تجار زیادی از اعتبارات اسنادی فاینانس و یوزانس برای خرید کالاها استفاده کرده‌ و اکنون به پرداخت بدهی‌های خود با نرخ‌های بالا متعهدند. مشکلات ایجاد شده در بازار ارز در روزهای اخیر سبب‌شده این گروه، عرضه‌ی کالاهای خود به بازار را به حالت تعلیق درآورند که صنف و صنعت را در تامین مواد اولیه موردنیاز خود با مشکل مواجه کرده است. عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران سپس به پیامدهای جهش نرخ ارز بر صادرات محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: در بلندمدت با افزایش نوسانات مثبت نرخ ارز واقعی، صادرات محصولات کشاورزی افزایش و با افزایش نوسانات منفی نرخ ارز واقعی، صادرات این بخش کاهش می‌یابد.

مرتبط با این خبر

  • تکلیف فولاد در این بازار چیست؟

  • سرنوشت خودرو هم مثل دلار می شود؟ ( سه شنبه 10 مهر )

  • حال بد تورم دهک‌های درآمدی

  • تهران قیمت مسکن را صادر می کند

  • بازی شبانه سفته‌بازان

  • گرم طلا از سکه سبقت می گیرد

  • از واسطه‌های ملکی چه خبر؟ ( یکشنبه 1 مهر )

  • محدودیت صادرات به نفع کشور است؟

  • رشد اقتصاد کاهش ارتفاع داشت

  • به کجا چنین شتابان!!